Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silników krokowych układem w wersji dyskretnej

23 Maj 2013 19:17 1536 10
  • Poziom 11  
    Witajcie mam pytanie jak zbudować wersję dyskretną układu ULN2803A o średniej mocy ? Posiadam 2 silniki krokowe o prądzie 2A do 4A i 4 cewkach więc potrzebuje łącznie 8 stopni. Jak widzę w specyfikacji ULN4803A widnieją darlingtony ale nie wiem jakie zastosować i jak to podłączyć. Z góry dzięki za pomoc .
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Możesz spróbować z np TIP122 - Darlingtonem średniej mocy http://www.elenota.pl/datasheet-pdf/88207/Fairchild/TIP122 tylko musisz dobudować do niego pozostałe elementy.
    Możesz wstawić mocniejszy tranzystor lub zbudować z dwóch pojedynczych, np BD139+BD243/911.

EDIT
    Powiedz jak to sterujesz a może lepiej być zapakować tam MOSFETy, np IRF540 - sporo z głowy dzięki nim, tylko jeśli sygnał sterujący to 5V to trzeba dodać tranzystory sterujące. Jakie masz napięcie zasilania?
  • Poziom 43  
    Darlingtony będą wymagały radiatora przy takich prądach, MOSFET'a można dobrać tak, żeby radiator nie był potrzebny.
  • Poziom 11  
    Miałbyś jakąś konkretną propozycje na mosfetach ? Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Jakimi napięciami zasilasz swój układ? Można tak dopasować sterowanie.
  • Poziom 11  
    Na 4,4 V pracują silniki krokowe, układ sterujący 5 V
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    No to niezłe prądy. Możesz doprowadzić linie około 12V? Z niedużą wydajnością, do sterowania MOSFETów. Niedrogie i dobre będą np IRFZ34/44.

EDIT

Możesz też dopaść MOSFETy sterowane napięciami o poziomach logicznych, tj około 5V, wtedy można by wprost z procesora sterować aczkolwiek nie dam głowy za te prądy.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Zamiast IRFZ34 można dać IRLZ34 to jest wersja logic level, którą możesz podłączyć wprost do portu mikrokontrolera zasilanego z 5V.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Sebastian220V napisał:
    ...Co sądzicie ?....
    Ja osobiście używałem w sterownikach silników krokowych tranzystory IRLZ44. Pracują poprawnie, nie sprawiają kłopotów.