Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATmega16 - Programator własnej roboty , czy na nim zadziała PonyProg ?!

nikoloz.glonti 30 Maj 2013 15:36 1749 9
  • #1 30 Maj 2013 15:36
    nikoloz.glonti
    Poziom 12  

Witam
    Ostatnio zacząłem się interesować mikrokontrolerami.
    I z tąd moje pierwsze pytanie na ich temat.

Zakupiłem ATMEGA16 bo chciałem mieć więcej pamięci.
    Obeszłem wszystkie sklepy elektroniczne w okolicy (7) i w żadnym nie było żadnego programatora do takowego mikrokontrolera !

Poszperałem trochę w internecie i moim oczom ukazał się ładny i nieskomplikowany schemat programatora do Atmegi16:
    Na stronie http://qsl.net/ba1fb/ było napisane , że programować tym programatorem można za pomocą PonyProg. Natomiast na stronie ponyprog http://www.lancos.com/prog.html jest napisane , żeby użyć tego

Więc co mam zrobić?!
    Kupno przez internet odpada na 100% , widziałem to http://www.fischl.de/usbasp/ fajne , ALE SPRZEDAŻ TYLKO WYSYŁKOWA!! :cry:

Więc czy moge zbudować ten łatwiejszy programator , i on będzie działał?
    Czy koniecznie musze kupować przez internet , albo budować te arcytrudne programatory?!

P.S. czy musze zasilanie doprowadzic przez Vcc(+) i GND(-) czy AVCC(+) i GND(-)

0 9
  • #3 30 Maj 2013 16:15
    nikoloz.glonti
    Poziom 12  

Problem w tym , że jasno na tej stronie nie jest napisane czy Vcc czy AVcc , ani po ile kondensatorów , tylko mamy się domyślać. A to jest niebezpieczne!
    Chodzi mi po prostu o to , żeby ktoś narysował schemat wyprowadzen i elementów.
    i to potrzepuję odnośnie atmegi16

0
  • #4 30 Maj 2013 17:55
    piter85a
    Poziom 8  

Ja mege8 programuje tym pierwszym i jeszcze się nie zawiodłem. A PonyProg z tego co pamiętam działa na tym programatorze, nie pamiętam dokładnie ponieważ używam eclipsa. A jak nie będzie ci się chciał komp połączyć z prockiem to sprawdź połączenia, bo ja cały dzień szukałem przyczyny a okazał się źle przylutowany kabelek.

0
  • #5 30 Maj 2013 18:22
    nikoloz.glonti
    Poziom 12  

tylko , że ja potrzebuje schematu , jak zasilić ATMEGA16 (nie 8) , i również chce zasilacz z programatorem na jednej płytce umieścic. Bo jak niby programować i wysyłać dane na mikrokontroler , bez zasilania. I prosze mnie nie odsyłać do stron , które opisująinne mikrokontrolery. Chce schematu zasilania atmega16.
    Ale dziękuję za porady :)
    73 dla ciebie !

0
  • #6 30 Maj 2013 18:43
    piotrva
    Moderator Mikrokontrolery

Schematu rysować nie będę bo więcej czasu zajmie mi odpalenie EAGLE niż napisanie tego:
    1. Wszystkie VCC i AVCC podpinasz do napięcia zasilania (w przypadku programowania przez LPT 5V).
    2. Wszystkie GND podpinasz do masy zasilania koniecznie połączonej z masą komputera (portu LPT)
    3. Między GND i VCC wpinasz kondensator 100nF (i opcjonalne jakiś elektrolit np. 10uF)
    Do programowania to wystarczy. A na powyżej zalinkowanych stronach na prawdę wszystko jest opisane i wkładając odrobinę wysiłku na przeczytanie i zrozumienie można na podstawie tam zawartych informacji podłączyć każdy uC z rodziny AVR (od ATTiny13 po ATMega2560)

0
  • #7 30 Maj 2013 19:44
    nikoloz.glonti
    Poziom 12  

Bardzo Ci dziękuję , na prawdę by mi zależało na tym , żebyś to narysował.
    Ale może lepiej ja narysuje scheamt jak to podlacze , a ty sprawdzisz:

0
  • Pomocny post
    #8 30 Maj 2013 19:56
    piter85a
    Poziom 8  

tak może być tylko AVcc podłącz przez dławik 10µH

0
  • Pomocny post
    #9 30 Maj 2013 20:05
    piotrva
    Moderator Mikrokontrolery

Uff, schematy rysuj w Eagle, a nie takie picasso...
    Ale podłączenie OK.
    AVCC nie musi być podłączone przez dławik - to jest konieczne dopiero jak korzystasz z ADC i chcesz zredukować szumy - wtedy stosuje się układ LC jako filtr dolnoprzepustowy.

0
  • #10 30 Maj 2013 20:08
    nikoloz.glonti
    Poziom 12  

Dziękuje wam za waszą pomoc :)
    Pozdrawiam

0