Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyty główne - Jakie są najczęstsze uszkodzenia?

31 Maj 2013 13:47 5787 6
  • Poziom 7  
    Witam wszystkich. Piszę z pytaniem do osób obeznanych, najlepiej takich które podejmowały już próby ratunku płyt głównych do komputera ze skutkiem pozytywnym czy też negatywnym. Chodzi o to, że często słyszymy o uszkodzeniu płyty głównej, i że należy ją wymienić. Chciałbym dowiedzieć się jakie są najczęstsze usterki płyt / co ulega uszkodzeniu w przypadku kiedy:

-Płyta nie reaguje nawet na przycisk power, pomimo sprawnego zasilacza. Wentylatory nie kręcą się

-Płyta główna czasami się resetuje, potrafi zwiesić się już na logo biosu, czasami w systemie, często komputer uruchamia się a obrazu brak - zakładając, że zasilacz, procesor, pamięć ram są w 100% sprawne.

Rozumiem, że w przypadku pierwszym płytę już ciężko zdiagnozować i naprawić, a jeśli jest to starsza płyta to prawdopodobnie jest to nie opłacalne. Co jednak z objawami w przypadku drugimi? Zakładając że nie są to uszkodzenia mechaniczne, a płyta po prostu ma swój wiek, czy najczęstszą usterką są zużyte kondensatory? Czy niesprawne kondensatory muszą być napuchnięte/wycieknięte itp, czy pomimo dobrego stanu wizualnego z racji wieku one mogą być winne za takie a nie inne zachowanie komputera? Co jeszcze poza kondensatorami w płycie głównej może zakończyć swój żywot? Rozumiem że wszystkie luty fabryczne raczej są trwałe i nie są częstą przyczyną takich obajwów?

Chodzi o to, że posiadam mnóstwo starszych płyt do komputerów stacjonarnych, jednych historie są mi dobrze znane, innych natomiast nie - dostałem jako uszkodzone i już. Najczęściej charakteryzują się właśnie częstym uruchamianiem bez obrazu na ekranie (monitor w trybie czuwania, dysk nie "myśli", a sam bios bardzo różnie, raz bez pamięci wydaje dźwięki, innym razem głucha cisza. Przy kolejnym włączeniu potrafi się zawiesić np. na logu od biosu, przy kolejnym np. po paru minutach od zalogowania do systemu, a jeszcze innym razem działa prawidłowo i chodzą bezproblemowo nawet gry.

Mam nadzieję że ktoś przybliży mi temat najczęstszych usterek płyt głównych, ponieważ mam tego mnóstwo, może niektóre udałoby się postawić na nogi przy okazji ucząc się czegoś w dziedzinie elektroniki. Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Zainwestuj ~20 zł w kartę diagnostyczną:
    http://www.epsilon.com.pl/support/post_pci.htm

Tyle odnośnie diagnostyki. Co do naprawy, to po zadawanych pytaniach domyślam się, że samodzielna naprawa jest raczej w dość odległej perspektywie. Google też służy pomocą, wystarczy wpisać hasło "najczęstsze usterki płyt głównych".
  • Poziom 7  
    Dziękuję, w taką kartę na pewno zainwestuję na początek. Co do google, wpisywałem już wczoraj z ciekawości takie hasło, niestety większość stron które pokazało widać jedynie coś w rodzaju najczęstsze usterki "komputera" i wyszczególnione, awaria zasilaczy, płyt głównych itp.

Wróćmy natomiast do tych kondensatorów - które są ogólno dostępne i nie drogie. Przede wszystkim czy uszkodzone kondensatory muszą być napuchnięte, powyciekane itp?
    Z tego co mi wiadomo, częste resety, starty bez sygnału na monitor, bluescreeny czy też po prostu zwieszanie się (w przypadku sprawnego, pewnego zasilacza, cpu, pamięci, karty graficznej) są spowodowane wiekiem kondensatorów i ich formą.
    Generalnie samodzielna naprawa nie jest w tak dalekiej perspektywie jak by się wydawało - jeśli chodzi o wymianę kondensatorów, natomiast o inne bardziej zaawansowane elementy/układy na płycie głównej, ciężej dostępne owszem - ponieważ ani nie posiadam odpowiedniego sprzętu do zaawansowanego wylutowywania/wlutowywania skomplikowanych elementów, a i z dostępnością jest kłopot, a w przypadku kondensatorów w każdym elektronicznym myślę jestem w stanie je zdobyć po zapisaniu oznaczeń tych na płycie i hobbystycznie pogrzebać, zdobyć jakieś nowe doświadczenia - generalnie płyty i tak pracują niestabilnie więc nic nie tracę.

P.S czy ta karta diagnostyczna, działa również jeśli głośniczek (prawidłowo wpięty w płytę) milczy, a obrazu na monitorze brak?(monitor w trybie czuwania). Pozdrawiam
  • Poziom 7  
    Dziękuję za link, przyznam że wpisywałem w wyszukiwarce na forum o kondensatorach, i jakoś ten poradnik/tutorial przeoczyłem. Myślę że będzie to bardzo pomocne.

Co do tej karty niezrozumiałe jest jedynie dla mnie to, czy płyta która teoretycznie może nie przechodzić w ogóle sprawdzania POST (Monitor w trybie czuwania, numlock na klawiaturze nie świeci, głośniczek systemowy milczy, a dysk nie zaczyna pracować [co sugerowałoby przejście sprawdzania POST i rozpoczęcie bootowania z dysku] to czy karta ta w ogóle jakiekolwiek błędy powinna wywalić. Bo jak wspominałem niektóre z płyt za każdym razem uruchamiają się w wyżej wymieniony sposób, a niektóre owszem, raz się uruchamiają ale zwieszają na logo biosu, lub zwieszają w losowym momencie już bezpośrednio w systemie operacyjnym, czy też o dziwo pracują bez zarzutów do ponownego restartu (tutaj karta owszem, nawet na chłopski rozum ewentualne błędy powinna pokazać). Natomiast płyty które posiadam, za każdym razem uruchamiają się bez obrazu, numlock na klawiaturze nie reaguje, laser myszki nie świeci się, i prawdopodobnie nie przechodzi sprawdzania POST zakładam że karta ta wtedy nie wywali żadnych błędów - ponadto jak się domyślam, w przypadku takich objawów same kondensatory raczej nie są już winne. I jeszcze ponawiam pytanie - czy kondensator wyglądający na sprawny (na niektórych widać drobne wycieki ale nie są napuchnięte, a niektóre sa idealnie czyste i płaskie, niektóre z kolei powiedziałbym że nawet minimalnie wklęsłe). Więc czy generalnie nie spuchnięty ani nie wylany kondensator MUSI być na 100% sprawny ?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Acer5750 napisał:
    nie spuchnięty ani nie wylany kondensator MUSI być na 100% sprawny ?
    Niekoniecznie, może utracić swoje parametry. Przyda się miernik z funkcją mierzenia pojemności kondensatorów.
    Acer5750 napisał:
    płyty które posiadam, za każdym razem uruchamiają się bez obrazu, numlock na klawiaturze nie reaguje, laser myszki nie świeci się, i prawdopodobnie nie przechodzi sprawdzania POST zakładam że karta ta wtedy nie wywali żadnych błędów
    Dobrze myślisz. Karta jest przydatna, ale nie zastąpi całej diagnostyki. Warto mieć też trochę części (procesory, pamięci) na podmianę.
  • Poziom 7  
    jurek.adam napisał:
    Niekoniecznie, może utracić swoje parametry. Przyda się miernik z funkcją mierzenia pojemności kondensatorów.

Rozumiem.

jurek.adam napisał:
    Dobrze myślisz. Karta jest przydatna, ale nie zastąpi całej diagnostyki.

Ok, tak jak myślałem, tak czy inaczej dziękuję za info o takich urządzeniu - zawsze może się przydać.

jurek.adam napisał:
    Warto mieć też trochę części (procesory, pamięci) na podmianę.

Z tym nie ma problemu, ogólnie na chwile obecną mam podzespoły z kilkunastu komputerów, więc siłą rzeczy zrobiłem selekcję na sprawnych płytach co działa/ co nie działa tak więc starszych części asortyment jest, gorzej byłoby w kwestii płyt s775, lga1155 am2 i tym podobnych - jednakże to i tak nawet na tą chwile jest jeszcze zbyt wartościowy sprzęt do "nauki" i przyblizenia sobie czegoś w tej dziedzinie - stąd zacznę od płyt pod Pentium 3 (s370) pentium 4 (s478) czy amd (s754)

Jeśli ktoś chciałby jeszcze jakieś info zdobyte w praktyce przekazać to proszę dopisac, w przeciwnym razie dziękuję za odpowiedzi i jutro pod wieczór zamknę temat. Pozdrawiam