Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ANTENA YAGI stara , czy nada się do DVB-T? ewentualna przeróbka/inna antena

comandos21 02 Jun 2013 13:14 9822 20
    comandos21
    Level 18  
    kanały 21-39
    13-20 db
    Jest to stara antena yagi na kanały jak wyżej

jest bardzo stara i zanieczyszczona dymem kominowym, chcę ją odświeżyć i dać na komin aby podłączyć DVB-T mam 25km do nadajnika , odbieram w domy na zwykłej szerokopasmówce stojącej -domowej od 45-78%

czy po wstawieniu wzmacniacza i płytki z tej anteny wewnętrznej i umieszczeniu tej yagi na szczycie budynku bd miał poprawę jakości? w ogóle jest sens?

Ta np wg producenta ma takie dane:

Antena DVB-T AX Galaxy Yagi 35.00 PLN 49.00 PLN

Producent: Globo
    Antena kierunkowa typu Yagi.

16 elementowa, długość 75 cm.

Wzmocnienie 19-26 db

Tak myślałem że można by np ze zwykłej siatkowej anteny dać "siatkę" do tej Yagi zamiast tego oryginalnego ekranu prętowego z tyłu
    bogi
    Level 29  
    Programy będziesz odbierał z Kłodzka potrzebujesz antenę szerokopasmową tj. odbierającą kanały 21-69, ponieważ mux-y nadawane są na niskich i wysokich kanałach ( 25,55,58 ). Przy takiej odległości i profilu terenu wystarczy antena bez wzmacniacza z symetryzatorem np. Link
    comandos21
    Level 18  
    Ja chcę akurat na ŚLĘŻĘ ustawić, czyli da rade? Czy lepiej siatkową kupić?

Pisownia/ poprawiono!
    [_P_]
    irekr
    Moderator
    Ten "ekran" z ty u anteny nie jest obojętny i dobrany do reszty anteny. Nie zmieniać jej na kawałek płotu bo zamiast poprawić możesz pogorszyć.
    Te niepozorne trzy pręty to nie jest "ekran". Ich wymiary i odległość od dipola są ściśle określone by zachować zaprojektowane zależności fazowe. To taki zespół naczyń połączonych.

Regeneracja anteny, takiej jaką posiadasz, jest stosunkowo prosta. Trzeba oczyścić wszystkie śruby mocujące tak, by można swobodnie wkręcać i wykręcać. Należy oczyścić wszystkie punkty styku, szczególnie styki dipola z symetryzatorem.

Jeżeli masz korzystniejszą trasę na Ślężę, to jak najbardziej można ustawić ten kierunek. Bardo jest "w pół drogi" a kierunek północny jest o tyle korzystniejszy, że mniej przeszkadzają stacje czeskie i austriackie.
    comandos21
    Level 18  
    oki, mam problem z odcięciem śrub starych kurcze... poradzicie coś? Prętów nie muszę szlifować do srebrzystego koloru? styki rozumiem i oczyszczę.
    irekr
    Moderator
    Wd40 popsikałeś...?

Chodzi o to by elementy były sztywne i się nie poruszały.
    Antena nie musi się świecić jak psu......

Ważne by wszelkie złącza były dobre. W końcu antena jest zrobiona z aluminium a w starych antenach śruby były niestety stalowe. Najlepiej jest zamienić je na mosiężne hartowane, ale jak są porządne stalowe aluminiowane lub (gorzej) ocynkowane, to wystarczy je dobrze zabezpieczyć smarem. Najlepiej wazeliną medyczną (może być kosmetyczna) lub smarem grafitowym - takim do resorów - nie jest wypłukiwany przez wodę.

Jak będziesz miał kłopot z anteną to zmień tylko to co w puszce, załóż nowy symetryzator i dobrze zabezpiecz by nie zgniły nakrętki.

Praca "diaksem" czystym relaksem, czasami to jedyna metoda....
    comandos21
    Level 18  
    no puszkę dam nową całą a śruby są tak zardzewiałe że masakra, te krótkie pręty sie trzymają bardzo mocno, nie da się w nich wyczyścić "styków" póki ich nie odkręcę wd 40 i cx 80 nie daje nic:/ gumówką może poodcinać te łebki?
    irekr
    Moderator
    Gumówką, diaksem...

Jak śruby trzymają i elementy się nie ruszają, to zostaw. Chyba że jest coś luźne....

Zawsze można kupić nowa antenę, prawie taką samą....
    comandos21
    Level 18  
    No calosc jest sztywna i elementy sie nie poruszaja, to ich nie czyscic?
  • Helpful post
    irekr
    Moderator
    Jeżeli jest sztywna to nie ruszaj. Na pewno puszka i symetryzator do wymiany...
    comandos21
    Level 18  
    oki antena w połowie zrobiona:)

Powiedzcie mi teraz coś o innej antenie, gdyby np mi ta nie działała... Czy ta ustabilizuje jakość? póki co skacze 61-75% ale to tak skacze ze sie nie da oglądać. Dodam, że na takiej teraz idzie(na zewnątrz)skierowana na Czarną Górę ta naziemna cyfrowa:ANTENA YAGI stara , czy nada się do DVB-T? ewentualna przeróbka/inna antena

Ta bd lepsza?

Antena TV ATX 55 z LNA-177
    Cechy:
    - Duży zysk
    - Wykonanie aluminiu
    - Antena zewnętrzna
    - Odbiór do 120km
    - Wzmacniacz LNA-177 w komplecie

Profesjonalna, antena telewizyjna typu X, do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T oraz telewizji analogowej. Antena ATX-55 została zaprojektowana do pracy w zakresie IV i V pasma telewizji wg standardu OIRT.
    Silnie kierunkowa, o doskonałej charakterystyce wzmocnienia dla całego zakresu UHF.
    .
    Konstrukcją X zastępuje układ 4-ech anten typu Yagi Uda połączonych synfazowo.

to, że zastępuje 4 yagi anteny oznacza że jest dobra? albo inaczej czy jest lepsza od tej popularnej: ANTENA YAGI stara , czy nada się do DVB-T? ewentualna przeróbka/inna antena
    User removed account
    Level 1  
    comandos21
    Level 18  
    a jak ma sie do tego np symetryzator? lnb-177 i zwykły na kanały 1-69?- taka zielona płytka? warto ten lnb177kupić?
    irekr
    Moderator
    LNB177 to wzmacniacz a nie symetryzator.
    Zbędny a nawet szkodliwy, nie spełnia wymagań dla wzmocnienia sygnałów cyfrowych.

Nie wiem ile lat trzeba, by w końcu wybić ludziom z głowy, że jak jest zły odbiór to trzeba założyć wzmacniacz z nie porządną antenę...
    Cyfra rządzi się innymi prawami i nie siła sygnału jest ważna.
    comandos21
    Level 18  
    no ja wiem, ze jakość sygnału jest ważna, otóż jakość skacze na siatkowej, bez wzmacniacza sieciowego w ogóle nie ma obrazu na tv
    irekr
    Moderator
    Jeżeli jakośc obrazu skacze na antenie siatkowej to znaczy się że antena ma nierównomierność charakterystyki przenoszenia w paśmie na odbieranego kanału. O ile po prostu antena nie ma złych styków pomiędzy elementami przewodzącymi.

Dla odbiory cyfrowego każda antena musi mieć pasmo równe bez zmian fazy czy impedancji.
    Antena siatkowa nie ma takich właściwości - z założenia ma transformację impedancji każdego elementu, a ta jest zawsze uzależniona od częstotliwości z uwagi na określone wymiary. Pojęcie dopasowania w antenie siatkowej nie występuje, bo nie może występować.
    Bywa że na określonych kanałach charakterystyka jest na tyle "poprawna", że kontrola błędów potrafi skorygować przekaz. Jak ilość błędów przekroczy pewną wartość to mamy "skakanie".

Dla odbioru analogowego nie miało to specjalnie znaczenia, dla cyfrowego ma...
    comandos21
    Level 18  
    czyli co mam zrobić? Kierunkową antenę jak najdłuższą? tri digi czy jak?
    irekr
    Moderator
    Zacznij od tej anteny od której zaczynałeś temat.
    comandos21
    Level 18  
    tył anteny yagi zregenerowałem poprzecznych prętów nie ruszałem bo są nieruchome więc nie było sensu.
    teraz pytanie, w antenie siatkowej styki płytki nie łączą się ze sobą każdy styk ma osobny pręt aluminiowy a w tej ten pręt eliptyczny który łączy się z płytką jest jeden ( oba styki płytki go dotykają w puszce)
    jaką płytkę zastosować w nim? mogę tą samą która jest w siatkowej razem z zasilaczem sieciowym?

A antenka wygląda tak:
    ANTENA YAGI stara , czy nada się do DVB-T? ewentualna przeróbka/inna antena ANTENA YAGI stara , czy nada się do DVB-T? ewentualna przeróbka/inna antena ANTENA YAGI stara , czy nada się do DVB-T? ewentualna przeróbka/inna antena
    comandos21
    Level 18  
    niestety antena nie działa nawet ze wzmacniaczem:/