Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Enkoder - czy jest bezprzewodowy?

beznadziejny_elektronik 06 Jun 2013 18:17 2355 13
 • #1
  beznadziejny_elektronik
  Level 10  
  Witam,

  Potrzebuję enkoder, który dodatkowo sam będzie się obracał, wobec czego, sygnał od niego, musi być przesyłany bezprzewodowo dalej do np. wzmacniacza, czy karty pomiarowej, a potem do kompa na LabView. Najlepiej gdyby był już jakiś gotowy taki układ.

  Proszę o wszelką pomoc i porady w tej sprawie!
  Jeśli ten temat jest umieszczony w złym miejscu to przepraszam i proszę o poradę gdzie i jak powinienem go umieścić!
  Z góry dziękuje za pomoc! :-)
 • #2
  bestler
  Admin of DIY, Automation
  Czy ma być rozumiem jakiś projekt na dyblom inż ?
  Mógłbyś dać jakiś rysunek poglądowy ?
  Nigdy nie spotkałem się z bezprzewodowym enkoderem, ale może coś się wymysli.
 • #3
  radsat
  Moderator
  beznadziejny_elektronik wrote:
  Potrzebuję enkoder, który dodatkowo sam będzie się obracał


  Różne cuda widuję i robię, ale tu mnie zaskoczyłeś.
  Bez rozjaśnienia umysłu się nie obędzie. :|
 • #4
  beznadziejny_elektronik
  Level 10  
  Po prostu enkoder jest umieszczony na maszynie, a komputer obok maszyny. Zadanie polega na tym, aby była tutaj komunikacja bezprzewodowa z enkodera do kompa. Pierwsze co mi wpadło do głowy, to zastosowanie jakiejś atmegi. Czyli na maszynie mam enkoder + bateria + atmega + układ nadawczy (bluetooth czy coś w tym stylu) i z drugiej strony maszyny mam kompa, który sobie zbiera te dane. Niestety brakuje mi trochu wiedzy na temat budowy takich układów elektronicznych (głównie chodzi o układ nadawczy i odbiorczy, bo z resztą miałem nieco do czynienia). Jeżeli ktoś robił coś podobnego bądź miałby jakieś rady to bardzo proszę o pomoc!

  Pozdrawiam i dziękuje za zainteresowanie!
 • #5
  archanoid
  Level 26  
  Witam . Podstawowe pytanie jaki to enkoder i jaka odległość maszyny od komputera ?. Jeśli chodzi o transmisję to czy ma być jednokierunkowa czy w obie strony . Modułów na pasmo ISM jest wiele a i koszty są śmieszne.
 • #6
  avatar
  Level 36  
  archanoid wrote:
  Witam . Podstawowe pytanie jaki to enkoder i jaka odległość maszyny od komputera ?. Jeśli chodzi o transmisję to czy ma być jednokierunkowa czy w obie strony . Modułów na pasmo ISM jest wiele a i koszty są śmieszne.

  Tak tylko aby miało to jako takie sensowne opoznienie - czyli niewielkie układ transmisji moim zdaniem musi byc raczej specjalistycznie przygotowany do tego typu zadan...
  A poza tym zasilanie samego nadajnika?
 • #7
  beznadziejny_elektronik
  Level 10  
  Panowie, enkoder można umieścić maksymalnie blisko odbiornika (np, około 1,5 m max), więc myślę, że z tym nie będzie problemu. A enkoder może być np. inkrementalny, prędkości bardzo małe do 30 obr/min. Układ powinien być jak najmniej skomplikowany.

  Pozdrawiam!
 • #8
  wodzu04
  Level 12  
  Zależy jak zaawansowanego potrzebujesz rozwiązania. Mi przychodzi do głowy od razu na maszynie dajesz enkoder, sterownik PLC z szybkimi wejściami i bezprzewodowego routera. Jezeli cała maszyna się kręci to zasilić taki układ musiałbyś przez szczotki. Na PC obok również stawiasz bezprzewodowego routera i jakiś OPC server. Możesz wtedy wyciągnąć ze sterownika informacje o liczbie impulsów itp, kwestia tylko jak szybko i jak często musisz takie informacje updatować.
 • #9
  pawelradomsko
  Automation specialist
  Witam!
  Najprostszym rozwiązaniem jeżeli oczywiście pozwolą warunki mechaniczne byłoby zastosowanie złącza obrotowego.
  Np: http://www.mercotac.com/html/products.html - stosuję te z serii 430 - doprowadzone jest nimi zasilanie i RS485 sterujące czterema małymi serwami DC z enkoderami - pracują po ok. 10 lat bezawaryjnie.
  Oczywiście możesz podłączyć pod to złącze tylko enkoder bez dodatkowego osprzętu - dobrze gdyby był z wyjściami pusch-pull .
  Samo złącze nie jest najtańsze: ostatnio płaciłem ok 1200 PLN, ale możemy pominąć wiele układów i nie obawiamy się zakłóceń.
  Pozdrawiam Paweł.
 • #10
  jestam
  Automation specialist
  beznadziejny_elektronik wrote:
  Zadanie polega na tym, aby była tutaj komunikacja bezprzewodowa z enkodera do kompa. Pierwsze co mi wpadło do głowy, to zastosowanie jakiejś atmegi. Czyli na maszynie mam enkoder + bateria + atmega + układ nadawczy (bluetooth czy coś w tym stylu) i z drugiej strony maszyny mam kompa, który sobie zbiera te dane.

  Powtórzę pytanie kol. bestler: to ma być praca dyplomowa? Tzn. czy celem jest zbudowanie bezprzewodowego enkodera, czy ma on być tylko częścią innego projektu/urządzenia/systemu?

  Jeśli to ma być zbudowane z gotowych komponentów przemysłowych, to poszukałbym modułu zdalnych we/wy z komunikacją np. po Modbus TCP, np. z serii ADAM 6000. Takie moduły miewają różne dodatkowe funkcje, np. ADAM 6050 może liczyć impulsy z wejść (ale enkodera chyba nie obsłuży). Jak nie znajdziesz nic z obsługą enkodera, zastosuj jakiś kompaktowy sterownik PLC z Ethernetem. Dalej przemysłowy switch z WiFi, po drugiej stronie kolejny i program na PC czytający zliczoną pozycję (nie impulsy!) z enkodera.

  Jeszcze pytanie jak często potrzebna jest transmisja pozycji z enkodera - czy przesył przez sieć ma szanse zdążyć.

  Koszt oczywiście wyjdzie drożej niż złącze obrotowe jakie proponuje kolega wyżej.
 • #11
  beznadziejny_elektronik
  Level 10  
  No dobrze panowie, a jeżeli te prędkości, które mają być mierzone przez ten enkoder są bardzo małe np. do 5 mm/s (na obwodzie rolki enkodera), to nie dałoby się np. pokombinować i wyczarować coś z "taniej bezprzewodowej myszki do PC"? Wiem że to może głupio brzmi itd. ale ja się nie znam na tym temacie ale strzelam takim pomysłem. Co o tym sądzicie? Jeśli pomysł bardzo nie trafiony proszę się ze mnie zbytnio nie naśmiewać :-)

  Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie odpowiedzi, które już otrzymałem i otrzymam!
 • #12
  bestler
  Admin of DIY, Automation
  Hehe, do głowy mi nie przyszło :)
  Myszka to faktycznie bezprzewodowy enkoder inkrementalny :) Dokładność niewielka, ale jak na potrzeby uczelni to może być :)
 • #13
  jestam
  Automation specialist
  Skąd wziąć dzisiaj bezprzewodową myszkę z kulką? :)
  Rolka do przewijania góra-dół ma trochę małą dokładność.
  Tylko autor wątku wie czy wystarczy.
 • #14
  beznadziejny_elektronik
  Level 10  
  Witam! Ponawiam temat. Pomysł jest taki, aby mierzyć prędkość, ale ruchu myszki (nie rolki tylko normalnego ruchu przesuwanej po stole myszki optycznej, bezprzewodowej). Pytanie do Was drogich forumowiczów brzmi:

  "Czy się da i jeśli tak, to jak "wyłuskać" informację o prędkości ruchu myszki optycznej bezprzewodowej?

  Z góry dzięki za pomoc! Pozdrawiam!