Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna na nowo - kilka pytań.

cichywilk 06 Cze 2013 21:51 2358 6
  • #1 06 Cze 2013 21:51
    cichywilk
    Poziom 9  

Mam kilka pytań odnośnie nowo powstającej instalacji elektrycznej w mieszkaniu z lat '30.

Zdecydowałem się na to bo instalacja aluminiowa została podłączona pod jeden obwód we wszystkich pokojach łącznie z kuchnia i łazienką (gniazdka) drugi obwód światło. A na jednym gniazdku nie znalazłem N...

W między czasie było wymienione przyłącze do licznika na przewody miedziane (jedyna zaleta całego bajzlu). 3 fazy i 1 Neutralny.

Ostrzegam na wstępie że nie jestem elektrykiem, jedynie na potrzeby remontu obudziło się we mnie męskie hobby :) a po drugie nie mam kasy żeby zapłacić komuś za wymianę kompletną instalacji. Kuć ściany i kłaść kabel sam potrafię.

Ale co do podłączenia to chciał bym zasięgnąć rady mądrzejszych od mnie w tej kwestii. Sprawa wygląda tak:

* mam 3 fazy
    * na umowie 9kW
    * licznik ;) zaplombowany, ale są bezpieczniki typu S za nim, więc odbioru nie muszę dostać. Robię remont po "swojej" stronie.
    * stare bezpieczniki typu "wkręć / wykręć" na klatce za Tablicą a przed moim licznikiem
    * piec kaflowy ogrzewany elektrycznie (spiralki x2 po 1kW)
    * drugi pokój bez ogrzewania
    * bojler w łazience

co planuję?:
    * poprowadziłem osobny kabel 3x2.5 do bojlera ( w razie jak kiedyś chciał bym zmienić na grzałkę przepływową)
    * obwód na kuchnię i łazienkę (w kuchni tylko lodówka) kuchnia na gaz. w łazience pralka
    * obwód na światło (tutaj chciał bym podłączyć całe oświetlenie na jednym układzie) małe mieszkanie nie ma sensu dzielić ? mam rację czy nie?

Na obwód kuchnia+łazienka i światło chciał bym założyć "różnicówkę". Z tego co wyczytałem prawidłowo podłączona powinna być:
    - podłączona od razu za licznikiem (przed bez. typu S)
    - z przewodu N wydzielić PE i N. Przy czym PE połączyć ze wszystkimi "bolcami" w mieszkaniu. A N do różnicówki i dopiero na "odbiornik". (Faza podobnie jak N czyli przez różnicówkę, bezpiecznik do odbiornika).

Mam taki model bez. różnico-prądowego : https://obrazki.elektroda.pl/6343164400_1313161843.jpg
    (znalazłem u kogoś innego) rozumiem że jest on 1 fazowy?

Jedną fazę na piec. Bo tak było podłączone choć sam nie wiem czy właściwie. Bo to 2kW jak na ten przewód to nie jest tak dużo. (tak mi się zdaje) Pytanie: czy da radę jeszcze podłączyć jakiś odbiornik do tak obciążonego przewodu?

Ostatnią fazę chciałem dać na gniazdka w pokojach (2 pokoje, około 35m2). Przy czym w tym pokoju bez pieca (10m2 trzeba będzie również ogrzewać w zimie jakimś "olejakiem"). Do tego na tej fazie będzie komputer / TV / radio. Czy to wytrzyma?

Kilka pytań ekstra:

- dlaczego bezpiecznik na klatce "zadziałał" wcześniej niż ten w domu? Chodzi konkretnie o bezpiecznik pieca. Nie wyskakiwał bez. S w domu tylko trzeba było chodzić na klatkę. (na klatce 16A (stary typ, wkręcany) i w domu 16A (eS))

- czy można zostawić oświetlenie na starych kablach? są w dobrym stanie a raczej zamierzam wkręcać LED albo energooszczędne żarówki, bo i tak jest sporo odbiorników, ciężko kuje się sufit bo część betonowa część drewniana... masakra. Więc skoro kable nie były przeciążane to może jeszcze pochodzą z 20 lat?

- czy można wydzielić PE z N, jeśli w nowej instalacji będzie przewód ochronny?

- czy różnicówka ma sens i czy zadziała jeśli mam tylko pociągnięte do domu N?

- no i co zrobić z tymi bezpiecznikami na "klatce" Sam ich nie wymienię bo trzeba by włączyć prąd w budynku. Kto mógł by się tym zająć? energetyka czy elektryk z uprawnieniami (choć w każdym przypadku to będzie elektryk) tylko do kogo to należy?

- był zainstalowany "stycznik" między innymi do pieca. tylko po co? jaką funkcję pełni stycznik skoro i tak jest instalowany za bezpiecznikiem? (tzn. był zamontowany) a kabel od bezpieczniki do stycznika był cieńszy niż przed bezpiecznikiem i za stycznikiem. Rozumiem że przy dużym i ciągłym obciążeniu (np grzałki w piecu) montuje się styczniki, czy jest tutaj też potrzebny?

- chciał bym również zamontować elektryczny sterownik czasowy do regulowania pracy pieca. W opisie podawali że wytrzymuje do 3,6kW. A w sklepie gościu powiedział że i tak będę potrzebował stycznik. Czy poprawnym było by podłączenie : bezpiecznik -> sterownik czasowy -> stycznik -> piec? czy można wtedy "odpuścić" sobie stycznik?

Mam nadzieję że nie za dużo do pisania.
    Prosił bym o naprostowanie w kwestiach które źle rozumiem bądź przedstawiłem.

wszystkim na forum którzy chcą pomóc poradą typu: "to wszystko nie tak", "idź do szkoły", "gdzie to wyczytałeś" dziękuję bardzo. Ale takie rady to mogę dostać od elektryka przez telefon.

Pozdrawiam i proszę o rzetelne wypowiedzi : co źle, co dobrze czego unikać. Nie chciał bym za 2 miesiące "kuć" na nowo :)

0 6
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 06 Cze 2013 22:03
    fighter
    Poziom 21  

Kolego żeby to miało ręce i nogi to niestety tylko wizyta elektryka na miejscu który stwierdzi co sie nadaje a co nie i co można z tym zrobić, na forum nie damy ci 100% rady jak coś zrobić itd, ponieważ nie widzimy układu mieszkań, nie wiemy jaki masz układ sieci itd itd,i jak widać nie masz podstawowej wiedzy w potrzebnym temacie. Za dużo tego by ci w wszystko powiedzieć i byś od razu zrozumiał w taki sposób by i tobie i innym użytkownikom instalacji nie zagrażało porażenie prądem. Zdrowie czasem jest ważniejsze od pieniędzy.

Widać po opisie, że sie napracowałeś i chcesz naprawde to zrobić ale myśle, że to nie na twoje siły niestety.

0
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #3 06 Cze 2013 22:14
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Bez wizji lokalnej to tylko szklana kula zostaje.

Na wszystkie z tych pytań można napisać oddzielny referat. Czego kolega oczekuje? Forum nie służy do nauki zawodu krok po kroku, od tego są szkoły i praktyka.

1
  • #4 06 Cze 2013 22:18
    cichywilk
    Poziom 9  

dobrze, ale główne pytania typu: czy można podzielić N na PE i N, nie wymagają szklanej kuli ? Na początku przedstawiłem zarys z czym mam do czynienia. Bo w wielu postach po głównym pytaniu autora zaczyna się dopytywanie : a co, a jak...? tutaj wszystkie istotne fakty są przedstawione.

nie oczekuję odpowiedzi na pytania na które ktoś nie zna odpowiedzi, ale na te które jest pewien że wie o czym pisze.

0
  • #5 06 Cze 2013 22:23
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Nie można, niestety.
    To tak, jakbyś chciał podzielić jabłko na jabłko i gruszkę. Oba owoce.

0
  • #6 06 Cze 2013 22:27
    jann111
    Poziom 31  

cichywilk napisał:
    dobrze, ale główne pytania typu: czy można podzielić N na PE i N, nie wymagają szklanej kuli ?

Nie ,nie można .I co dalej z tym zrobisz?

0
  • #7 06 Cze 2013 22:54
    retrofood
    Moderator

cichywilk napisał:

co planuję?:
    * poprowadziłem osobny kabel 3x2.5 do bojlera ( w razie jak kiedyś chciał bym zmienić na grzałkę przepływową)
    * obwód na kuchnię i łazienkę (w kuchni tylko lodówka) kuchnia na gaz. w łazience pralka
    * obwód na światło (tutaj chciał bym podłączyć całe oświetlenie na jednym układzie) małe mieszkanie nie ma sensu dzielić ? mam rację czy nie?

Małe mieszkanie, 54 m2, miesiąc temu robiłem remont instalacji. Rozdzielnica 2 x 12 pól ledwo wystarczyła.
    A Ty tu "przyszłościowo" planujesz dać 3 x 2,5 do podgrzewacza przepływowego...

Masz takie same szanse zrobić to w miarę dobrze, jak i wstawić sąsiadowi sztuczne zęby.

Temat zamykam z powodu:

3.1.17. Zabronione jest publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.

0