Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opel Astra 98 - Brak daty, godziny, temperatury, radio nie działa

09 Cze 2013 22:35 13848 17
  • Poziom 13  
    Witam,
    Opel Astra 98, Irlandia (kierownica "nie po tej" stronie)

Po wymianie radia z Sony na Philipsa musiałem wymienić kostkę ISO.
    Wymieniłem tylko tą z głośnikami. Prądowej nie ruszałem.
    Teraz: Nie mam wcale prądu na radiu oraz powyżej - nie mam daty, godziny, temperatury na wyświetlaczu.
    Sprawdziłem wszystkie bezpieczniki - OK.
    Ruszałem kablami we wszystkie strony bo spodziewałem się złamanego kabla gdzieś wewnątrz ale wszystko wydaje się być OK. Co popsułem - jak sprawdzić?
    Zaraz postaram się wrzucić zdjęcia.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    adnet.ag napisał:

Źle sprawdziłeś.
  • Poziom 13  
    Wini 230 napisał:
    Czy oświetlenie wnętrza1, światła awaryjne2, oświetlenie bagażnika3 działają ?

1-tak,
    2-tak,
    3-nigdy nie bylo

Dodano po 1 [minuty]:

Pawel wawa napisał:
    adnet.ag napisał:

Źle sprawdziłeś.

Sprawdzilem dzis po raz drugi. Tym razem z instrukcja samochodu.
    Wszystkie bezpiecznki sa OK.

Dalej nie ma nic na panelu gdzie wczesniej byla temperatura, data i godzina.
    Dodaje zdjecia z samochodu z radia i kostek.

Opel Astra 98 - Brak daty, godziny, temperatury, radio nie działa Opel Astra 98 - Brak daty, godziny, temperatury, radio nie działa Opel Astra 98 - Brak daty, godziny, temperatury, radio nie działa
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Kontrolką zobacz co masz na pinach zasilania kostki radia.
  • Poziom 13  
    Pawel wawa napisał:
    Kontrolką zobacz co masz na pinach zasilania kostki radia.

Kontrolka? - co to takiego?
    Mam w domu miernik, moge sprawdzic. Jakie PINy mam sprawdzac?
    Wczoraj sprawdzalem: Ground - 8 , czarny oraz czerwony - wszystkie inne piny i tylko pin 1 oraz 3 dawaly mi 12V pozostale zero.
  • Specjalista grupy V.A.G.
    Powinny być 2 plusy na wtyczce.
    Wyświetlacz nie zadziała z tego co pamiętam bo trzeba tam podać masę lub plusa żeby coś się wyświetlało po zmianie radia na niefabryczne.
  • Poziom 23  
    Cytat:
    Wczoraj sprawdzalem: Ground - 8 , czarny oraz czerwony - wszystkie inne piny i tylko pin 1 oraz 3 dawaly mi 12V pozostale zero.

Według mnie masz po prostu inną konfigurację pinów w kostce zasilającej i gnieździe iso radia, dlatego radio nie działa. Napięcie +12V powinno być stałe na pinie 7 i po przekręceniu stacyjki na pinie 4. Chyba że coś źle zmierzyłeś. Poprawny pomiar to podłączenie czarnego przewodu miernika do pinu 8 i prześwietlenie czerwonym przewodem miernika pozostałych pinów.
  • Poziom 13  
    Wini 230 napisał:
    Cytat:

Poprawny pomiar to podłączenie czarnego przewodu miernika do pinu 8 i prześwietlenie czerwonym przewodem miernika pozostałych pinów.

Dokladnie tak samo wczoraj zrobilem jak napisales.
    Czarny na pin 8.
    Czerwony pokazal mi tylko 12V na pinach 1 oraz 3.
    Zostaw ten miernik w spokoju, zobacz kontrolką, żaróweczką z dwoma przewodami, czy zaświeci.
  • Poziom 13  
    Witam,
    Próbowałem dziś jeszcze raz:

żarówka nie świeci wcale - obojętnie czy z kluczykiem czy bez!

PIN 8 - brązowy (podobno masa)
    Zasilanie na PINach 2 oraz 3 12-13V TYLKO po przekręceniu kluczyka.
    Kupiłem kostkę ISO z zasilaniem, chciałbym odciąć kable w samochodzie za kostką i to podłączyć.
    Ktoś podpowie jak?
  • Poziom 23  
    Podepnij kontrolkę pod masę na karoserii, jeżeli nie ma takiego miejsca w pobliżu możesz podpiąć się pod ekran anteny radiowej i drugim końcem kontrolki sprawdź jeszcze raz wszystkie piny kostki zasilającej na włączonym i wyłączonym zapłonie. W ten sposób sprawdzisz czy na pin 8 dochodzi masa.
  • Poziom 13  
    Witam,
    Wkurzyłem się i podłączyłem stare radio :)
    Od razu zaskoczyło i działa, więc zacząłem grzebać w kabelkach i okazało się, że taśmą była owinięta jedna wtyczka.
    Kable: żółty i czerwony są zmostkowane!

Nowe radio podłączyłem tak samo, zadziałało!
    Problem tylko w tym, że po wyciągnięciu kluczyka tracą mi się stacje i ustawienia radia, daty godziny.
    Jakieś pomysły jak to naprawić?
  • Poziom 23  
    Radio do poprawnego działania potrzebuje stale występującego +12V podtrzymującego pamięć i ustawienia radia po wyłączeniu zapłonu, oraz +12V po stacyjce do głównego zasilania radia. Z tego co opisałeś w kostce ISO nie ma stałego zasilania i napięcie zanika wraz z wyjęciem kluczyków. Być może to jest powodem niedziałającego wyświetlacza, bo z tego co wiem jest on zasilany z tego samego obwodu co podtrzymanie pamięci radia. Radio zadziałało na starej wiązce ISO z połączonym przewodem czerwonym i żółtym ponieważ w ten sposób podane zostało napięcie na pin podtrzymania pamięci i głównego zasilania. Jednak takie połączenie jeżeli już jest stosowane powinno być od strony radia, inaczej można mieć problem z wyłączeniem zapłonu, a nawet uszkodzić instalację elektryczną samochodu. Ja się opieram na wiedzy dostępnej w internecie na temat tego samochodu, oraz ogólnej wiedzy dotyczącej obwodów elektrycznych. Nie znam dokładnie rozwiązań zastosowanych w tym samochodzie, dlatego jeżeli rzeczywiście brakuje na kostce ISO stałego zasilania, a działa minn. oświetlenie wnętrza mogę jedynie doradzić sprawdzenie kontrolką wiązki radia, w którym miejscu zanika napięcie. Więcej mogą pomóc Koledzy zajmujący się zawodowo elektryką samochodową, lub stosowny serwis.
  • Poziom 13  
    Czy mogę po prostu pociągnąć przewód 12V+ bezpośrednio spod akumulatora do radia?
  • Poziom 13  
    Witam,
    Problem rozwiązany (częściowo) ale wystarczjąco
    Rozwiązanie: żółty i czerwony kabel trzeba było zmostkować

Radio dalej nie trzyma stacji ale gra w czasie jazdy.
    adnet.ag napisał:
    Rozwiązanie: żółty i czerwony kabel trzeba było zmostkować
    Jeśli tak zrobiłeś to problemy mogą się dopiero zacząć!