Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

oświetlenie mieszkania - 12V (LED 12V 230V)

gavron 20 Jun 2013 22:15 5031 5
    gavron
    Level 22  
    Witam!

Szukam oszczędności w związku z tym zamierzam zmienić oświetlenie na LEDowe... I teraz:

Mam 2x pokój, przedpokój, kuchnię i łazienkę. W kuchni, łazience i przedpokoju żarówki z "dużym gwintem" czyli E27 (chyba), a w pokojach żarówki z "małym gwintem" (chyba E14). Wszystkie żarówki mają po 25W, w łazience i w kuchni jest 40W.

Co bardziej się opłaca, czy kupić poprostu żarówki LED na 230V czy na 12V i automatycznie dodać do instalacji trafo itp... Nie wiem dlaczego ale wydaje mi się że mniejsze zużycie prądu będzie na 12V. Ale czy w ogóle są na 12V (i na 230V) takie żarówki LED aby dawały takie samo światło?

Dzięki :)
    gavron
    Level 22  
    ale czy jest ku temu jakaś przyczyna czemu nie 12?
    DJ_Dexinter
    Level 27  
    Zasilacz do tylu LEDów musiałby mieć kilkanaście watów, Gdy kupisz sam transformator będziesz miał napiecie 12V, które po wyprostowaniu da 1,41 x 12V, do tego musiałbyś mieć stabilizator. Są to duże koszty w porównaniu do cen LEDów 230V
    jurek84
    Level 21  
    Bo przy 12V musisz dołożyć trafo (straty mocy) i dodatkową instalację dołożyć przynajmniej do trafo, poza tym żarówki ponad 2x droższe.
    gavron
    Level 22  
    dobra, dziękuję za odpowiedzi :)

temat zamykam