Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
RenexRenex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trzaski we wzmacniaczu mocy

13 Mar 2003 21:10 2589 11
  • Poziom 15  
    Mam pytanie odnośmie trzasków we wzmacniaczu spowodowanych przez włączanie i wyłączanie lutownicy, włączanie światła a niekiedy też dzwonka do drzwi. Wzmacniacz własnej konstrukcji na LM3886 , trafo 600W 2* 26 V kondensatory 12 * 4700uF , 2* 1uF , 2* 100nF . Na pewno to nie przedwzmacniacz. Nie wiem czy może dać jakiś kondensator przy uzwojeniu pierwotnym trafa albo dławik ? pomocy czasem to mnie denerwuje :cry:
  • RenexRenex
  • Poziom 22  
    Powiem Tobie że mam podobny problem gdy lutuje a w tle leci muzyczka z radia (AMATOR 3). Ja się do tego przyzwyczaiłem, ale czasem nieda się wytrzynać
  • Użytkownik usunął konto  
  • RenexRenex
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Oj, ciężko :) tym bardziej, że nie wiadomo w które miejsce toru te zakłócenia się dostają.
    Niekoniecznie przez sieć.
  • Poziom 15  
    ok dziękuje za odpowiedz. Będe musiał dalej cieszyć się trzaskami wywołanymi lutownicą :( . Jak ktoś coś wymyśli niech opisze to na forum . Z góry dziękuje :P
  • Specjalista od radiokomunikacji
    Zlikwidowanie tych wszystkich źródeł zakłóceń jest ciężkie ,ale możliwe. Dodam jeszcze ,że bardzo kłopotliwe ,bo tak praktycznie ,to należało by do każdego potencjalnego źródła zakłóceń dorabiać filtry ,aby impuls nie wychodził na zewnątrz. Można by też kombinować na innej zasadzie: zauważcie na przykładzie popularnej lutownicy -na kilkanaście włączeń zdarza się kilka ,które nie powodują trzasku .... Odpowiedź jest prosta -należało by dorobić układ ,który by załączał urządzenie "w zerze"- w ten sposób unikamy szpilki zakłócającej. Ale zamiast tych kombinacji na początek można się zastanowić ,czy wszystkie styki bezpieczników są OK ,czy nie dało by się sprzętu zasilić z innej gałęzi niż jest podłączona lodówka ,czy przewody w gniazdkach nie są już zaśniedziałe itp itd ....
  • Poziom 43  
    no ja proponuje kondensator przed transformator sieciowy około 330nF, warystor, na diody prostowicze w graetzu kondensatorki, na całego graetza od + do - tez się zdarza 1 kondensator o dielektrku stałym (mały), jakiś układ separacyjny cos takiego jak listwa filrtująca do kompa. U mnie przestaje strzelać. Podłącz do listwy pozałączaj światła i powiedz jak jest :)
  • Poziom 13  
    Ja daje po wtórnej trafa przed diodami kondensatory 22nF. U mnie pomogło.
  • Spec od TV
    TREMOLO
    chyba małe przejęzyczenie- "na diody led w Greatzu"?????- no chyba że tak musi być ....to sorki :)
    .....no ale to na marginesie..
    też jestem za tym.....ładuj kędziorki jak ci koledzy radzą......
  • Poziom 43  
    zgadza sie :) - już zmieniłem dioda prostownicza a nie dioda led.. ta część mojego postu powinna znaleźć się w dziale na wesolo

co by robiły kondy na diodzie LED :) przedluzały chyba świecenie :)

aczkolwiek audiofile mówia ze słuchają jedynie po nocach kiedy prąd pozbawiony jest takich trzaskow (lepiej zapobiegać niż leczyć czy tylko chorobliwa chęć do poprawy dźwieku)

po za tym słyszałem że wylaczają wszystko co jest w domu... pompki z akwarium, lodówki... światła, klimatyzacje, ogrzewanie po to aby jeden mały wzmacniacz i pare kolumnienek grało jak najlepiej...

ale to tak na marginesie - czekajmy na poprawe... niech autor postu się odezwie :)
  • Poziom 36  
    A ja myślałem że trzaski biorą się z zakłóceń przenoszonych drogą radiową wywoływanych iskrą w przełącznikach... Na pewno wszystkie przewody trzeba zaekranować, obudowy potencjometrów połączyć z masą itd. No ale z sieci też zakłócenia przenikają, proponuję wypróbować z kondensatorem na pierwotnym uzwojeniu trafa.
  • Poziom 11  
    Kup sobie za kilka zlotych filtr sieciowy z dlawika i kondenstatorka i wsadz go po prostu przed pierwotnym uzwojeniem trafa - u mnie działa :-)