Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co zamiast AT89C2051? Poszukuje alternatywy

ppawel24 02 Lip 2013 15:26 1425 9
  • #1 02 Lip 2013 15:26
    ppawel24
    Poziom 9  

Witam.
    Chciałem zrobić pewien układ przy wykorzystaniu AT89C2051 (ew.AT89S2051), ale okazało się, że nie da się dostać programatora pod USB.
    Wiec takie jest moje pytanie:

Czy istnieje jakiś inny mikrokontroler, którym mógłbym zastąpić w/w? Ważne jest:
    1. Abym nie musiał zmieniać połączeń w układzie
    2. Żeby program do AT89 działał w tym alternatywnym (ponieważ program już posiadam)
    3. Kontroler był pod USB (i w miare tani)

Zaznaczam, że jestem laikiem, umiem tylko lutować i posługiwać się schematami.

(A może jest ktoś z Lublina i okolic kto ma programator do AT89C2051 i byłby w stanie wgrać program? - Piwffka gwarantowane :D )

Pozdrawiam

0 9
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 02 Lip 2013 16:01
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Witaj,
    Co do odpowiednika pod względem sprzętowym to najbardziej zgodne są procesory 90S2313 lub nowszy ATTiny2313 z serii AVR.
    Do tego najtańszy programator na USB dostaniemy za ~20 zł.
    Jedyna zmiana to zmiana układu resetu - 89... są resetowane stanem wysokim, a pin RST potem musi być utrzymany w stanie niskim, tymczasem AVR resetowane są stanem niskim, a potem RST musi być utrzymany w stanie wysokim (zwykle w układach z 89x2051 wystarczy wylutować układ RC do resetu po starcie zasilania i w miejsce kondensatora wlutować rezystor 1-10k)
    Co do programu - zależy w jakiej postaci takowy program posiadasz i w jakim języku jest on napisany. Na pewno od razu bez zmian nie da się przenieść programu z 89 na AVR, ale jeśli program napisany jest w C/Bascom i masz źródła to można próbować przeportować.

Ja osobiście kiedyś wykonałem prototyp programatora 89Cx051 i 89S... z interfejsem USB (tak hobbystycznie, bo od tych procesorów zaczynałem zabawę z elektroniką), więc w razie czego zapraszam do kontaktu na PW.

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #3 02 Lip 2013 20:30
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Proponuję LPC1111 albo LPC812. Nie potrzebują programatora - wystarczy UART, czyli RS232 na poziomach logicznych 3.3 V.

0
  • #4 02 Lip 2013 20:45
    piotrva
    Moderator na urlopie...

ppawel24 napisał:
    1. Abym nie musiał zmieniać połączeń w układzie

No BlueDarco, nie przestajesz mnie zadziwiać, pinnout się na pewno zgadza.
    ppawel24 napisał:
    Zaznaczam, że jestem laikiem,

No to według Ciebie niech gość sięga po kurs ARM ;) Pozdrawiam :D
    Ponadto skoro oryginał jakiegoś układu był wykonany na 89C2051 to wnioskuję z dużym prawdopodobieństwem że VCC=5V - kolejny sukces Twojej porady.
    ----
    Nie odbieraj tego jako złośliwości, proszę, ale Twoja porada w tym momencie jest nie na miejscu. W pewnych kwestiach zgadzam się z Twoim podejściem do sprawy (o tym już było w innym miejscu), ale tu Autor wątku formułuje bardzo konkretny problem posiadający bajecznie proste i oczywiste rozwiązanie z punktu widzenia sprzętowego (ba, nawet niektóre płyty testowe były konfigurowalne zamiennie do 89Cx051 lub AT90S2313/ATTiny2313), a Ty znów wyskakujesz z jedynymi słusznymi procesorami ARM, które w tym konkretnym miejscu nie spełniają ani jednego kluczowego warunku Autora.
    Bo jeszcze między 89C a AVR kod da się w miarę łatwo przepisać, ale już przepisywanie na ARM == pisanie od zera.
    ---

0
  • #5 02 Lip 2013 21:06
    piotrva
    Moderator na urlopie...

BlueDraco napisał:
    Co za ARMofobia... Kurczę, to się musi dawać leczyć...

Wiesz, nie przesadzaj, bo ja ARM popieram i dostrzegam ich zalety, ale u Ciebie chyba ze wzrokiem coś nie tak w tym konkretnym wątku, a to się leczy prosto za pomocą soczewek ;) (bez urazy i z uśmiechem oczywiście):
    ppawel24 napisał:
    Abym nie musiał zmieniać połączeń w układzie

A Autor raczej sam sobie kodu nie przepisze i nawet zaznacza, że niechciałby nic ruszać:
    ppawel24 napisał:
    Żeby program do AT89 działał w tym alternatywnym (ponieważ program już posiadam)

ppawel24 napisał:
    Zaznaczam, że jestem laikiem,

Tak więc polecam czytanie ze zrozumieniem - umiejętność maturalna - zamiast sugerowanie strachu przed ARM.

0
  • #6 02 Lip 2013 21:35
    mikstu2
    Poziom 27  

A może by tak sprawić sobie za niewielkie pieniądze jakąś dodatkową "maszynkę" z portem LPT...
    A poza tym LPT może przydać się jeszcze do innych celów.

0
  • #7 02 Lip 2013 21:36
    JarekC
    Poziom 27  

BlueDraco napisał:
    Proponuję LPC1111 albo LPC812. Nie potrzebują programatora - wystarczy UART, czyli RS232 na poziomach logicznych 3.3 V.

Pokaż gdzie można kupić LPC812. Pojawił się jak meteor na kilka dni w Digi-Key i Mouser i zniknął.

LPC1111 głownie jest dostępny w obudowach VQFN więc raczej nie nadający sią dla DIY a już szczególnie dla początkującego.

ATTiny2313 można kupić w sklepie za rogiem z LPC812 i LPC1111 już tak nie jest.

JarekC

0
  • #8 02 Lip 2013 21:36
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Piotrva: No to AVR odpada tak samo, jak Cortex...

0
  • #9 02 Lip 2013 21:52
    piotrva
    Moderator na urlopie...

BlueDraco napisał:
    Piotrva: No to AVR odpada tak samo, jak Cortex...

Spełnia przynajmniej wymóg zgodności pinowej, to raz, tani programator - dwa, dostępny od ręki - trzy.
    I mimo wszystko przeniesienie kodu 89C na AVR zajmie wprawnej osobie parę minut i, nawet jeśli miałoby być wykonane odpłatnie, będzie tańsze niż taka sama usługa dla ARM.
    ---
    Myślę, że nie ma sensu zaczynać znowu epickiej dyskusji pt. co jest lepsze - walec drogowy czy ferrari (bo wiadomo, że to sprzęt nieco z różnych klas), ale poczekać do do powiedzenia ma Autor wątku, któremu może najłatwiej będzie znaleźć kogoś z programatorem HVPP do 89C lub w ostateczności skontaktować się ze mną.

0
  • #10 02 Sie 2013 19:54
    ppawel24
    Poziom 9  

Zostałęm poratowny - ktoś mi już wgrał program to mikrokontrolera jaki miałem.
    Dziekuje za pomoc :)
    Temat zamykam

0