Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzałka małej mocy i ATMega16

Ref99 12 Lip 2013 14:44 1698 10
  • #1 12 Lip 2013 14:44
    Ref99
    Poziom 2  

Witam wszystkich,
    Jest to mój pierwszy post na forum. Serdecznie dziękują za każdą sugestie w tym temacie.

Chciałem stworzyć układ sterujący grzałką małej mocy za pomocą mikrokontrolera.
    Grzałka to drut kantalowy:
    - średnica 0,5 mm
    - R = 7,43 Ohm/m
    - dł. drutu l= 23 cm
    - obciążenie powierzchniowe 3,5 W/cm2
    Jeśli chodzi o zasilanie, to dobrałem napięcie 4,5 V, tak aby nie przekroczyć obciążenia powierzchniowego dla mojego drutu. Dzięki temu grzałka ma moc 12W.
    Prąd to około 2,6 A.

Pytanie jest następujące, jaka jest najlepsza metoda sterowania takiej grzałki w zakresie od 0-100% mocy co 10%?

Czytałem na forum o PWM, triakach i optotriakach. Triaki i sterowanie grupowe są głównie stosowane do sterowania grzałek dużej mocy, a PWM jest odradzany ze względu na dużą bezwładność elementu grzejnego.

Czy PWM będzie tutaj dobrym rozwiązaniem, dla tak małej mocy? Jeśli tak to jakie elementy są potrzebne, aby takie sterowanie przeprowadzić? Czy mógłbym prosić o przykładowy układ sterowania?

Moc ma być ustawiana (np. 50%), czas grzania ma być ustawiany w przedziale od 1 min do 5 min.

Dopiero wchodzę w ten temat tak więc z góry dziękuję za zrozumienie.

0 10
  • Pomocny post
    #2 12 Lip 2013 14:48
    2091744
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 12 Lip 2013 15:07
    Ref99
    Poziom 2  

Drut o przekroju 0,5 mm mam z góry założony i muszę w miarę możliwości dobrać do niego układ zasilania. Ale jeśli się nie da to będę zmuszony zmienić średnicę na mniejszą.

Co do źródła zasilania to czy te parametry (4,5 V i 2,6 A) są do osiągnięcia i czy układ będzie działał stabilnie?

Stosując sterowanie PWM, jakie dodatkowe elementy w układzie potrzebuję? Możesz podać przykładowy układ?
    Za bardzo nie wiem jak sterować sygnałem PWM układ zasilania grzałki.

0
  • Pomocny post
    #4 12 Lip 2013 15:09
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Pomysł z MOSFETem jest dobry, tylko nie IRF510. Poszukaj czegoś tzw. logic level. Zwróć uwagę na parametr Gate treshold voltage, powinien być do 2 góra 2,5V. IRF510 ma 2-4V i po prostu się całkowicie nie otworzy. Z tego wynika duża rezystancja RDS. W efekcie będzie się grzał. Także potrzebny jest dodatkowo MOSFET z możliwie mały RDS, np. poniżej 0,1 oma. Poszukał jakiś IRFL.

Dodano po 1 [minuty]:

Zbacz:
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/mosfet-w-trybie-pwm.html

0
  • #5 12 Lip 2013 15:18
    2091744
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 12 Lip 2013 15:23
    Ref99
    Poziom 2  

Dziękuję za podesłane informacje. Widzę, że muszę zasięgnąć wiedzy na temat MOSFETów.

Rozumiem, że MOSFET przepuszcza prąd proporcjonalny do napięcia na wyjściu z mikroprocesora? W ten sposób jest regulowana moc grzałki?

Dziękuję za sugestie, poczytam na ten temat i na pewno wrócę z dalszymi pytaniami.

0
  • Pomocny post
    #7 12 Lip 2013 15:31
    2091744
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #8 12 Lip 2013 15:49
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Z drugiej strony jeśli to grzałka to sterowanie 30 kHz nie jest potrzebne. Spokojnie wystarczy kilkadziesiąt Hz, co upraszcza sterowanie.
    Co do zestawienia tranzystorów - dobry pomysł, może wrzucimy to na blog http://mikrokontrolery.blogspot.com

0
  • #10 12 Lip 2013 17:12
    2091744
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 12 Lip 2013 17:22
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Jeszcze uwaga aplikacyjna, pomimo że bramka ma duuuuużą rezystancję to ze względu na pojemność daj rezystor rzędu 33Ω między bramkę a procesor.
    Unikaj dużych częstotliwości PWM bo będzie się grzało, bezwładność grzałki jest taka że nawet kilkadziesiąt Hz załatwia sprawę.
    To nie jest najlepszy tranzystor :) na forach modelarskich są regulatory do silników 3F gdzie prądy są znacznie większe, rezystancje na poziomie 0,001Ω i mniejsze pojemności bramek, numerków nie pamiętam ale symbol zaczynał się od SJ.
    Piotr
    Edit
    Do większych grzałek IRL3803 160A :) też jest Logic Level

0
  Szukaj w 5mln produktów