Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa Pojazdu G±sienicowego - znalezienie czę¶ci

16 Sie 2013 01:37 3069 9
 • Poziom 9  
  Witam,
  planuję budowę pojazdu g±sienicowego, mam już koncept. Problem rozpoczyna się przy próbie pozyskania potrzebnych elementów i przeniesieniu napędu, i wła¶nie tu zaczyna się moje zapytanie.

  Potrzebuje zdobyć 12szt kół zębatych od napinacza rowerowego, nie planuje zakupu 12 przerzutek :) , czy kto¶ wie może gdzie w Gdańsku był bym wstanie "uderzyć" by dostać takie co¶ na szt? Lub z czego mogę wyj±ć 'co¶' identycznego (w granicach rozs±dku oczywi¶cie).

  Drugim problemem jest przeniesienie napędu planuję użyć dwóch silników od wkrętarek 12V (na pocz±tek, je¶li nie zda to egzaminu zastosuje rozruszniki samochodowe, gdyż pojazd nie ma być szybki a silni). Oczywi¶cie przekładnia jest już obmy¶lona. Potrzebuje pomysłu na przeniesienie momentu obrotowego z silnika na koło zębate.

  Pojazd oczywi¶cie będzie miał dwa silniki, po jednym na każd± stronę i w ten też sposób będzie skręcał.

  Dodatkowo zastanawiam się cały czas z czego wykonać podwozie? Może kto¶ ma jaki¶ pomysł waga pojazdu w przewidywaniach wynosić będzie ok. 5-6kg.

  Pozdrawiam Serdecznie i z góry dzięki za odpowiedz.
 • MetalworkMetalwork
 • MetalworkMetalwork
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  Kiedy¶ też planowałem zrobić taki pojazd, więc podzielę się z tob± planami.
  Miał być napędzany dwoma wkrętarkami a jako napęd maił się składać z czterech kół od rozrz±du (dwa po jednej dwa po drugiej) g±sienice jako paski, a co do podwozia najlepiej pójdĽ na złom to zawsze co¶ znajdziesz.
 • Poziom 9  
  Witam, ja już mam prawie wszystko zaplanowane. Niestety od poniedziałku do pi±tku pracuję więc czas na budowę mam tylko weekendami :/ tak więc będzie wolno powstawać owy projekt.

  G±sienice już mam prawie gotowe, s± wykonane z dwóch łańcuchów rowerowych, według tego tego patentu :)
  Link
  . Powstaj± bardzo szybko i naprawdę s± dobre :) Czyli po cztery zębatki na jedn± stronę.

  W znajomym sklepie rowerowym dostałem sporo "złomu" łańcuchy zębatki i całe kasety, te kasety bez wolno biegu już rozdzielone s± , były nitowane. Ale problem zaczyna się przy tych z wolno biegiem :/ nie mam klucza aby je rozkręcić. Jest na to jaki¶ sposób może ? A może po prostu porozcinać k±tówk±?

  Na podwozie, nadwozie itp. mam cienk± blachę, kupiłem 1mx1m, oraz dodatkowo zorbie ramę tylko jeszcze nie wiem z czego bo nie mam dostępu do spawarki :/.

  Mam zamiar użyć dwóch silników od wkrętarek tej samej firmy, jedna ma 7.2v druga 12v ale moment obrotowy maj± taki sam więc nie powinna jedna o¶ ci±gn±ć mocniej od drugiej. Je¶li będ± za słabe lub to nie zadziała to zakupie dwa rozruszniki samochodowe oczywi¶cie takie same :DD. S± wolno obrotowe więc będ± idealne.

  Jedynym problemem jest przeniesienie napędu ale zapewne zrobię go na łańcuchu i wykorzystam "chwytak" i przekładnie z wkrętarek będzie łatwiej.

  Najpoważniejszym problemem jest jak dla mnie elektronika, gdyż jej dopiero się uczę jako elektrotechnik (po 1 semestrze :/) A z wykształcenia na razie jestem Technikiem Pojazdów Samochodowych. Czy mógłby kto¶ pomoc ?

  Chodzi mi o to by podał mi konkretne przekaĽniki itp. które będ± potrzebne do układu pilota który chcę zbudować.

  Planuje by w lewo prawo skręcała tylko jedna o¶, do przodu obie jada, do tyłu zmiana polaryzacji silników i obie jad±. Cało¶ć wykonam na kablu. Mam co prawda układ zdalnego sterowania tyle że do samochodu, na da silniki: jeden jedzie do przodu tyłu drugi skręca. Układ jest odpowiednio przerobiony pod 12v, ale przez tranzystory steruj±ce na radiatorze traci jakie¶ 3v i zostaje ok 9v :/ i co chwile pal± się w nim tranzystory :/ gdzie¶ jakie¶ zwarcie czy có¶:/

  Na razie to ja jeszcze mało wiem z elektroniki :) same prawa miernictwo itp.

  Planuje zrobić cało¶ć na kablu dam go z 4-5 m nawinięty na jak±¶ szpule żeby zwijać :) Potrzebuje pomysłu na wykonanie przycisków (cztery przyciski), potrzebny mi przekaĽnik na odwrócenie polaryzacji silników. Oraz najlepiej schemat jak to poł±czyć ;) wolał bym nie budować mostków H itp bo może nie wyj¶ć na tym etapie nauki, chce sterowanie zrobić bardzo proste kiedy¶ jak będę więcej rozumieć to przerobie to na zdalne sterowanie :) Na tym etapie chce by projekt był idealny pod względem mechanicznym, dlatego potrzebuje pomocy co mam zakupić i schemacik jak poł±czyć, będę bardzo wdzięczny za pomoc :)

  Dodam że planuje użyć akumulator 12v/9ah bo taki mam :) mam jeszcze 12v/1.2ah ale to za mały :)

  Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi :)[/youtube]
 • Pomocny post
  Użytkownik usun±ł konto  
 • Poziom 9  
  Podoba mi się proste do wykonania można zastosować przyciski i wył±czniki on/off :)

  Pozdrawiam
 • Użytkownik usun±ł konto  
 • Poziom 39  
  kolego EvilElektroMEN ten Twój schemat nie ma prawa działać, proponuje sobie dokładnie przeanalizować co narysowałe¶ w większo¶ci przypadków będziesz robił zwarcie . Tomekxxxx poszukaj sobie tematów o mostkach H dla prostego sterowania zupełnie wystarcz± układy na przekaĽnikach .

  Znalazłem chwilę czasu na porz±dne narysowanie tego schematu, teraz go sobie przeanalizuj na przyszło¶ć proponuje korzystać z programów do rysowania schematów a nie programów graficznych .

  Budowa Pojazdu G±sienicowego - znalezienie czę¶ci
 • Poziom 38  
  Witam - bezpiecznym rozwi±zaniem jest zastosowanie przekażników ( samochodowych )-
  s± tanie i mocne .Unikamy przypadkowego zwarcia zasilania gdy wci¶niemy dwa przyciski.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Budowa Pojazdu G±sienicowego - znalezienie czę¶ci

  Dodano po 4 [minuty]:

  Jest to zasilanie jednego silnika , drugiego jest identyczne.Budowa Pojazdu G±sienicowego - znalezienie czę¶ci

  Dodano po 3 [minuty]:

  PrzekaĽniki mog± być podł±czone pod odbiornik zdalnego sterowania .
 • Moderator Robotyka
  EvilElektroMEN napisał:
  tak wiem nie trudne ale mogłem się pogubic w kreskach takze uważaj jbc :) ja takie stosuje do swojego projektu tylko czekam na silniki zamówione a dokładniej serwa micro 2x 1.9 kg momentu, waga 493g łańcuch + zębatki plastikowe rowerowe, najprostszy projekt moze się uda
  dorzucam bardziej przejrzysty projekt :) łatwiej sie połapac Budowa Pojazdu G±sienicowego - znalezienie czę¶ci


  Tak i od razu widać, że nie zadziała.
  Zadanie domowe: Policz ile jest punktów zwarcia przy zał±czaniu każdego przycisku osobno i w różnych kombinacjach? ;)

  Takie układy zawsze robi się na przeł±cznikach dwutorowych. Albo wszystko jest rozł±czone, i zał±czamy tylko wybrane ¶cieżki, albo stosujemy blokadę, rozł±czaj±c± te ¶cieżki, które robi± konflikt.
  Sterowanie jednobiegunowymi wył±cznikami, dwubiegunowych silników, jest w zasadzie awykonalne. W najlepszym razie, poważnie utrudni to sterowanie - np. konieczno¶ć uruchamiania 4 przyciskami, jednej funkcji.