Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TUTNAUER 3870EHS - Trudności z kalibracją autoklawu

przemek.porebski 22 Sie 2013 08:35 1953 5
  • #1 22 Sie 2013 08:35
    przemek.porebski
    Poziom 2  

Witam, serwisuje w/w urządzenie w pewnym szpitalu w warszawie.
    Problem jest w jego działaniu ponieważ nie utrzymuje parametrów pracy(temp i cisnienia) w danym zakresie(134-136 stopni i 305 - 330Kpaskali) po przekroczeniu tych wartości urządzenie wyrzuca błąd i cykl jest przerwany co uniemożliwia sterylizację narzędzi w szpitalu. Kalibracja nie pomaga. była robiona wielokrotnie.

Serwisowałem ten sam model w Radomiu i ku mojemu zdziwieniu jego praca była Książkowa.Urządzenie potrafiło utrzymać stałą temperaturę 134,5 Stopnia C przez 7 minut sterylizacji
    podobnie było z ciśnieniem,
    Grzałki w urządzeniu w radomiu pracują w następujacy sposób
    -2 sek Grzanie
    -3 sek brak grzania

Grzałki w warszawie:
    -10 Sek grzanie
    -15 sek Brak grzania
    Co powoduje że urządzenie nagrzewa się do 137 stopni i jest na granicy maksymalnej temp potem spada gwałtownie do 134 gdzie jest na granicy minimalnej temperatury i często przekracza którąś z tych wartośći i przerywa programy.

Z płyty głównej sygnał idzie do przekażników grzałkowych na których są kondensatory wielkości 5 zł(nie byłem w stanie sprawdzić ich pojemności ponieważ są pod plastikowymi osłonami)

Moje pytanie: czy wadą tego urządzenia mogą być te kondensatory, jeśli tak to czy wymienić na takiej samej pojemnośći/mniejsze?(nie są spuchnięte)

Czy może to być wina płyty głównej sterującej?

0 5
  • #2 22 Sie 2013 11:05
    fernandosucre
    Moderator Sprzęt Medyczny

Sprawdź ile wody ci pobiera i jak często.

0
  • #3 22 Sie 2013 11:16
    przemek.porebski
    Poziom 2  

pobór wody jest ok.
    zastanawiam się czy uszkodzenie nie jest spowodowane zlym ustawieniem urzadzenia. poniewaz cala prawa strona tam gdzie jest cala elektronika jest przy samej scianie. nie dosc ze urzadzenie wydziela bardzo duzo ciepla to na dodatek to powietrze nie ma za bardzo jak uciekac bo z kazdej strony sciana

0
  • #4 22 Sie 2013 17:36
    fernandosucre

Może masz czujnik uszkodzony, może puszczać elektrozawór, możesz mieć wentylatory zapchane itd..... możliwości jest wiele. A co do złego ustawienia autoklawu wysuń go a zobaczysz czy coś to zmieniło z tego co widzę to nawet do niego nie zajrzałeś a oczekujesz gotowej odpowiedzi.

0
  • #5 22 Sie 2013 17:58
    przemek.porebski
    Poziom 2  

Czujnik czego?
    widze, że ty nie masz pojęcia o pracy autoklawu a mówisz mi o tym ze ja go nie rozebrałem.
    Zadaje konkretne pytanie dotyczące jednego problemu i próby rozwiązania go a ty mi wyjeżdzasz z czujnikiem. Gdyby czujnik był uszkodzony to urządzenie w ogole by sie nie uruchomiło i autoklaw nie mógłby osiągnąć temperatury sterylizacji/zacząć cyklu. Nie przepuszcza elektrozawór ponieważ żeby osiągnąć parametry sterylizacji urządzenie musi osiągnąć zadane wartości gdyby puszczal elektrozawór nie przeszedl by wytwarzania próżni w komorze. Wentylator nie jest zapchany ponieważ jest tylko jeden taki jak do chłodzenia procesora i chłodzi tylko i wyłącznie płytę główną. złe ustawienie autoklawu mam na myśli stolik na którym stoi autoklaw w pomieszczeniu ktore nazywa sie w szpitalu sterylizatornia. Jak takie osoby zostają moderatorami nie majac zielonego pojecia o tym co pisza?

Moderowany przez fernandosucre:

3.1.17. Zabronione jest publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.

0
  • #6 22 Sie 2013 18:46
    fernandosucre

Czujnik temperatury bo o tym piszesz i jak masz skoki temperatury to najczęściej jest to wina czujnika który "pływa" słaby styk na płycie elektroniki bądź ukruszony kabelek. Co do złego ustawienia sam piszesz że jest ściana więc wysuń autoklaw i zobacz czy coś to zmienia. A o autoklawach to raczej ty nie masz zielonego pojęcia. Próżnie może zrobić bo będzie zasysał tłok elektrozaworu a przy ciśnieniu będzie go wypychał ale do tego potrzeba wiedzy i praktyki oraz pokory której kolega nie ma. I jak można kalibrować autoklaw który jak sam piszesz prawidłowo wchodzi w proces sterylizacji. Brak słów na poziom twojej wiedzy i samouwielbienie do swojej osoby.

Moderowany przez fernandosucre:

Postanowiłem odblokować temat żeby dać innym się wypowiedzieć a specjaliście od autoklawów dać możliwość zgłębienia wiedzy.

0