Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BASCOM - Sterownik CO - w zależności od temperatury zewnętrznej.

27 Lis 2013 20:03 1326 6
 • Poziom 15  
  Witam.
  Mam zrobić sterownik do takiego zaworu:

  http://www.belimo.pl/uploads/files/tr1_pol1.pdf

  Chcę do tego użyć jakiegoś AVR. Wykorzystam też PWM. Czy mogę do sterowania tym zaworem użyć jakiś zwykły tranzystor? Do sterowania potrzebne jest 2-10V. To jest pytanie dodatkowe do tego tematu. Teraz pytanie główne.

  Mam 2 czujniki temperatury DS18B20. Jeden mierzy temperaturę zewnętrzną, a drugi temperaturę powrotu czynnika grzewczego. Wcześniej pokazany siłownik ma mieszać powrót z zasilaniem, ustawiając odpowiednią temperaturę, w zależności od temperatury zewnętrznej.

  Chodzi mi o to, że dla temp zew. powiedzmy -10*C przyjąłem sobie temperaturę powrotu 42*C. Teraz program ma sprawdzić temperaturę zewnętrzną i jeśli jest w przedziale od 9*C do 10*C to dalej sprawdza jaka jest temp. powrotu. Jeśli jest niższa lub wyższa niż ustawiona, to odpowiednio moduluje PWM, tak aby bardziej otworzyć/zamknąć zawór trójdrożny.

  Napisałem w bascomie taką funkcję, ale wydaje mi się, że można to inaczej rozwiązać.

  Kod: basic4gl
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Problem jest taki, że dla każdej temperatury zewnętrznej (przyjąłem sobie od +10*C do -15*C) musiałbym napisać taką funkcję osobno. Może da się to zrobić jakoś bardziej programowo, niż na piechotę? Czy takie coś w ogóle ma sens?

  Proszę o pomoc.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 28  
  Hasła dla Ciebie to : sterowanie pogodowe i krzywa grzewcza
 • Poziom 37  
  Temat jest dość skomplikowany - nie sam regulator pogodowy, bo ten jet prosty. Chodzi o wpływ tego twojego regulatora, na sterowanie kotłem (na regulator główny kotła) i możliwość jego rozchwiania, oscylacji, niestabilności itd.
  Takie rzeczy najlepiej robić poprzez dwa regulatory, kaskadowe (pierwszy reguluje powrót, a drugi zasilanie) - warto o tym poczytać żeby wiedzieć.
 • Poziom 15  
  Mi nie o to chodzi. Pewien hydraulik chciał taki sterownik więc chciałem to zrobić tak jak on mi powiedział i sobie to wymyślił. Problem programu jest w 1 poście. Proszę o pomoc.
 • Poziom 37  
  Krzywa grzewcza w najprostszej postaci to prosta "ax+b" - dobierz doświadczalnie współczynniki "a" i "b" - x to będzie temperatura zewnętrzna.
 • Poziom 15  
  No tak, wzór krzywej to nie problem. Poza tym, ja mam podane wartości temperatury powrotu w zależności od temp. zewnętrznej, ale nie wiem jak to oprogramować. Na piechotę każdą wartość to trochę bez sensu.
 • Poziom 37  
  Wzór krzywej wyznacza Ci nastawę dla układu regulacji, temperatura powrotu wody będzie wartością mierzoną i regulowaną.
  Najprościej zrobić regulator PI. Odchył od nastawy (różnica temperatur nastawy i mierzonej) mnożysz przez pewną wartość złożoną z dwóch czynników - współczynnik proporcjonalności (nazywany czasem wzmocnieniem regulatora) oraz czasu całkowania wg odpowiedniego wzoru. Wystarczy że poszukasz algorytmów takiego regulatora.