Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Satel Micra - czujki ruchu

28 Nov 2013 11:38 4623 10
 • Level 8  
  Witam serdecznie
  Od kilku miesięcy używam w mieszkaniu modułu Satel Micra z kontaktronami w oknie balkonowym i drzwiach wejściowych. Zestaw sprawuje się rewelacyjnie, jak na moje potrzeby.
  Wyczytałem, że istnieje łatwy sposób na oszukanie czujek kontaktronowych. W związku z tym chciałbym zamontować 2 czujki ruchu w w/w miejscach.

  Jakie wybrać czujki? PiR czy dualne? bezprzewodowe satela? czy przewodowe? jeśli to jakiej firmy? (mam remont więc z kablami nie będzie problemu).
  Chodzi mi o to, aby ilość fałszywych alarmów była bliska zeru :)
  Z góry dziękuję za odpowiedz :)
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • OptexOptex
 • Level 25  
  Kolego to wszystko zależy co w tym mieszkanku masz ;)
  Ja bym na Twoim miejscu poszedł w czujki przewodowe.
  Jeśli nie masz kominka klimatyzatora lub czegoś działającego w podobny sposób wystarczą zwykłe czujki PIR tylko nie jakieś najtańsze (przecież chodzi o pewność zadziałania i spokojną głowę a nie o parę zł na sztuce mniej ?) to proponowałbym Ci Bosch BPR-W12 czujka bardzo odporna na "fałszywki".
  Jeśli chcesz żeby ta pewność była jeszcze większa możesz zainwestować w dualne - tyle że nie wiem czy jest ekonomiczny sens ;).
 • OptexOptex
 • Level 8  
  Dobra.
  Wybiorę czujki Boscha.
  Z czujką przy drzwiach wejściowych nie będzie problemu bo skieruję ją na drzwi (żadnych nasłonecznionych miejsc). Czy czujka w pokoju nasłonecznionym zamontowana po przeciwnej stronie okna nie będzie wzbudzała alarmu?
 • Level 38  
  Witam,

  dariog8 wrote:
  skieruję ją na drzwi...


  Podstawowy błąd. Czujki nie kieruje się na drzwi, nie wiesza na przeciwko nich, tylko ustawia tak, aby wchodzący przez drzwi człowiek przecinał wiązki czujki pod kątem najbardziej zbliżonym do prostego. Z innej beczki... Nie myślałeś aby Micrę wymienić na "normalną" centralę z manipulatorem? Dołożysz czujników, a Micra to wciąż moduł GSM z funkcją centrali alarmowej, a nie centrala. Ja na Twoim miejscu pomyślałbym o Versie, i tak masz remont, możesz położyć przewody i zrobić wszystko tak jak należy. Do tego moduł MCU (aby wykorzystać czujki bezprzewodowe od Micry - o ile takie posiadasz) i GPRS-T1 do powiadamiania. Wiem, że to wiąże się z kosztami, ale może warto ;)

  Pozdrawiam.

  PS: Versa ma dwie strefy, można z wykorzystaniem czujników bezprzewodowych zabezpieczyć również komórkę (oczywiście jeśli jest w rozsądnej odległości od mieszkania).
 • Level 8  
  bhtom wrote:
  Nie myślałeś aby Micrę wymienić na "normalną" centralę z manipulatorem? Dołożysz czujników, a Micra to wciąż moduł GSM z funkcją centrali alarmowej, a nie centrala

  Wiem, ale ta Micra spełnia moje oczekiwania, a rozbudowa sytemu w mieszkaniu nie jest potrzebna. :)
  Czy te miejsca na czujki bedą dobre?

  Satel Micra - czujki ruchu
 • Level 8  
  Dziękuję bardzo za pomoc.
  Ostatnie pytanie. Czy czujka zamontowana w pokoju (bez kontroli strefy podejścia np. bezprzewodowa Micry) wykryje intruza wchodzącego do pokoju przez balkon?
 • Level 18  
  wykryje bez problemu. czujka widzi pod katem 90 stopni.
 • Helpful post
  Level 38  
  Witam,

  Kolego sciacho kąt widzenia czujki, a strefa podejścia to dwie różne sprawy. Tak więc nie pisz od razu, że czujka od Micry, bez strefy podejścia, będzie odpowiednia. Na szkicu Autora widać, że od lewego dolnego rogu do krawędzi okna balkonowego jest bardzo mała odległość. W tym przypadku czujka MPD-300 musiałaby być odpowiednio ustawiona aby reagować od samej krawędzi okna balkonowego. Moim zdaniem przy takim rozkładzie pomieszczenia lepsza byłaby czujka ze strefą podejścia.

  Pozdrawiam.
 • Level 8  
  dziękuje bardzo za pomoc.
  Zdecydowałem się na czujki Satel Ivory.
  pozdrawiam