Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

KONDENSATOR DO ZWROTNICY 3-DROZNEJ

19 Sty 2014 00:57 3096 13
  • Poziom 7  
    Witam! Mam pytanie. W kolumnie pasywnej w zwrotnicy wybuliło mi kondensator elektrolityczny. Zwrotnica jest oryginalna, kondensator tez był. Jego parametry to: 145uF 200V 105oC. Jakiej alternatywy moge użyć wobec powyzszego? Nie moge znalezc nigdzie takiego z takimi wartosciami. Czekam na podpowiedzi. Pozdrawiam

PS. W razie złego miejsca postu prosze o przeniesienie.
  • flexghzflexghz
  • flexghzflexghz
  • Moderator Akustyka
    Nie wstawiaj tam elektrolitu. Kup kondensatory foliowe i dopasuj sobie pojemność poprzez ich łączenie.
  • Moderator Akustyka
    Zmiana kondensatora na foliowy powinna nawet poprawić brzmienie. Elektrolity nie dość że lubią wybuchać, wysychać, to jeszcze wpływają negatywnie na brzmienie. Niektórzy producenci je lubią bo są tanie.
  • Poziom 7  
    Czyli musze dobrac kilka zeby sie zsumowaly tak?
  • Poziom 31  
    Uważaj i odróżniaj zwykłe kondensatory elektrolityczne przeznaczone do pracy w układach zasilania napięciem o określonej polaryzacji, o kondensatorów wykonanych technologią pozwalającą na zasilanie napięciem przemiennym. Wpisz w google - "bipolar electrolytic capacitors" i włącz wyszukiwanie grafiką, a uzyskasz wystarczającą wiedzę. Twój układ dopuszcza tylko właśnie takie kondensatory (wewnątrz są to układy z dwoma szeregowo przeciwsobnie połączonymi kondensatorami elektrolitycznymi). Zwróć też uwagę na dane np. (100Vdc/35Vac) jak w linku (http://www.esr.co.uk/components/capacitor-3.htm). Chodzi o dopuszczalną wartość napięcia AC ( w przytoczonym przykładzie 35Vac).
  • Moderator Akustyka
    januszx3 napisał:
    Twój układ dopuszcza tylko właśnie takie kondensatory (wewnątrz są to układy z dwoma szeregowo przeciwsobnie połączonymi kondensatorami elektrolitycznymi)
    Kolega Autor widzę trochę zielony, więc uściślę. Układ dopuszcza wszelkie kondensatory mogące pracować z napięciem przemiennym. Niekoniecznie elektrolity.
    W zwrotnicach elektrolitów się używać nie powinno.
    ziomq098 napisał:
    Czyli musze dobrac kilka zeby sie zsumowaly tak?
    No. Wiesz jak się liczy pojemność zastępczą układu? Połącz tak aby wyszła żądana pojemność.
  • Poziom 31  
    Twój uszkodzony bipolarny kondensator elektrolityczny , jak podajesz, 145uF 200V 105oC, to niedokładnie odczytane dane: 145uF 200V 105aC, a więc 145uF; 200V DC; 105V AC.
    Kondensatory wykonane w technologii "bipolar electrolytic capacitors", mogą pracować przy dowolnej polaryzacji, ale należy uważać na mały zakres dopuszczalnych częstotliwości napięć zasilających ( stąd zastosowanie ograniczone do ukł. n. cz.). Małe gabaryty to ich główna zaleta. Próba złożenia 145 uF z kondensatorów z dielektrykiem stałym, przy spełnieniu wymogów napięciowych- DC 200V i AC 105V, może się skończyć nieciekawie gabarytowo.
    Uwagi kolegi "telecaster1951" o moim kolorze sobie zapamiętam
  • Moderator Akustyka
    Chwilka. Jaki to jest zestaw głośnikowy? Taka pojemność w zwrotnicy?

PS. Uwaga o zieloności, dotyczyła autora tematu. ;)
  • Poziom 7  
    Własnie go obejzalem i wyraznie jest na nim opisane ze ma 145uF 200V i 105 oC. 105 stopni celsjusza. Sadzilem ze do takiej temperatury pracy jest przystosowany jezeli sie myle proszę wyprowadzić mnie z błędu. :) Owszem w tego typu "elektronice" jestem zielony, lecz miałem stycznośc ze sprzętem audio. Co do systemu jaki posiadam jest to 3-drożny Alphard Magnum 345x. Czekam na info od kolegów :)

EDIT:

NP 105oC tak jest. Lecz nie rozumiem dlaczego u mnie jest napisane w stopniach celsjusza. Jaką role to odgrywa?

Dodano po 14 [minuty]:

Ogólnie rzecz biorąc jakiego rodzaju mam szukac, jakie wartości odpowiadałyby staremu, i na co zwracać szczególną uwagę przy szukaniu takowego, aby uniknąć zbednych problemów?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 38  
    ziomq098 napisał:
    Własnie go obejzalem i wyraznie jest na nim opisane ze ma 145uF 200V i 105 oC. 105 stopni celsjusza. ...

... Ogólnie rzecz biorąc jakiego rodzaju mam szukac, jakie wartości odpowiadałyby staremu, i na co zwracać szczególną uwagę przy szukaniu takowego, aby uniknąć zbednych problemów?
    Kondensatory tego typu należą do grupy elektrolitycznych suchych kondensatorów aluminiowych. Jako elektrolit stosuje się "półprzewodnik organiczny", składający się z zestawu soli, tzw. TCNQ. Elektrody rozdziela separator z nałożonym elektrolitem. Jego ESR porównywalny jest z kondensatorami ceramicznymi i wykonanymi z tworzyw sztucznych. Produkuje się je o wartościach od 0,1 do 220mF.
    Typ ten nadaje się do zastosowania w filtrach zasilaczy, zasilaczach impulsowych, gdzie występują duże częstotliwości od kilkudziesięciu do paruset kHz, więc przy takich częstotliwościach wartość ESR staje się dużo bardziej istotna niż pojemność. Zatem z powodzeniem kondensatory bipolarne 105°C można stosować w zwrotnicach, również w gałęziach wysokotonowych.
    Najwyższą dozwoloną temperaturą jest 105° C, przy niskich temperaturach (aż do -55° C) posiada on bardzo niską odchyłkę pojemności i ESR. Ten typ wytrzymuje ok. 10% napięcia nominalnego w kierunku "zaporowym", nie dotyczy bipolarnych gdyż bipolarne w obu kierunkach wytrzymują napięcie nominale. Czas życia jest bardziej zależny od temperatury niż w zwykłych kondensatorach o elektrolitach mokrych i wzrasta on z ~2000 godzin przy 105° C do ~20000 godzin już przy 85°C.
    Przy wyborze tego typu kondensatorów uważać trzeba na producenta i nie stosować kondensatorów niskiej jakości, gdyż właśnie te potrafią puchnąć, często puchną kondensatory w zasilaczach komputerowych i na płytach głównych jeśli producent chce zaoszczędzić na tych elementach. Następstwem przepięcia może być zwarcie, lecz kondensator nie zostanie uszkodzony w sposób trwały gdy prąd jest mniejszy niż 1A, a temperatura niższa niż 200°C (temperatura rozkładu elektrolitu).