Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amorficzny panel fotowoltaiczny w małym układzie, przyczepa kempingowa!

19 Sty 2014 14:34 4548 9
  • Poziom 7  
    Cześć!

Remontuje starą przyczepę kempingową polskiej produkcji (Niewiadów N126) Mam zamiar na jej dachu zamontować stelaż z panelem fotowoltaicznym. Staram się obliczyć jaki dobrać akumulator do zapotrzebowania i jaki dopasować do tego panel. Instalacja w środku przyczepy będzie niewielka: 2-3 metry taśmy LED, lodówka turystyczna 55W + to co podłącze pod gniazdo 12V (ładowarka tel itp.)

Przeglądając znane i mniej znane strony oferujące sprzedaż paneli, znalazłem panel amorficzny (90W) za cenę nie przekraczającą 150zł. Szybko znalazłem różnice pomiędzy tymi panelami a panelami mono i polikrystalicznymi. I w tym momencie nie mam pojęcia co zrobić! Czy opłaca się kupić taki panel ? Cena dużo mniejsza od 90W paneli mono czy polikrystalicznych. Jaki akumulator jest wstanie naładować taki panel ?

Oto parametry:
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 33  
    Najlepsze rozwiązanie to będzie panel mono lub polikrystaliczny 245WpV ,akumulator 70Ah ,amorficzne nie są dobrym pomysłem na przyczepę.

Dodano po 1 [minuty]:

Powinien się zmieścić na dach 100x165 cm.
  • Poziom 9  
    karoltss

Kolega prose tego nie napisał, ale chodzi o napięcie pracy panela - w tym co wybrałeś napięcie pracy to 68V.
    Musisz poszukać poli lub mono na 12V lub 24 - w zależności od tego jaką chcesz mieć instalację i odbiorniki (1 czy 2 aku).

Poza tym zastanawia mnie jak zamontujesz panel aby nie "odleciał" w trakcie gdy będziesz się przemieszczał?

pzdr
  • Poziom 7  
    Bateria będzie zamontowana na stelażu z możliwością składania. Jak będę w ruchu, panel będzie płasko leżał na dachu, w czasie postoju i ładowania będzie nachylony.

Tzn. ze mam znaleźć panel o max 12V?

Gdyby ktoś mógł napisać obliczenia, jak to wszystko zaprojektować :)
  • Poziom 33  
    np.
    Morze być innej firmy
    regulator
    Amorficzny panel fotowoltaiczny w małym układzie, przyczepa kempingowa!.

Dodano po 4 [minuty]:

Instalacja może być12 V lub 24 V.

Dodano po 52 [sekundy]:

Zależy jak podłączysz akumulatory .

Dodano po 2 [minuty]:

Panel jest w ramie ułatwi ci to mocowanie

Dodano po 10 [minuty]:

Dodano po 6 [minuty]:

Możesz założyć mniejszy 100 W 12 V instalacja na diody i radio tylko ci starczy.
  • Poziom 7  
    Zapomniałem napisać bardzo ważnej informacji. Głównie używany będzie system LED, czasami będzie tam lodówka turystyczna i radio. A więc pobór energii z akumulator będzie głownie wieczorem przez parę godzin.

Nie ukrywam ze koszta są dla mnie bardzo istotne.

Jak to wszystko obliczyć żeby system był dobrze zaprojektowany? Mam szukać panelu o max 12V ? Przecież każdy większy panel ma więcej...
  • Specjalista - odnawialne źródła energii
    Tak, większe (mocniejsze) panele są do układu 24V (czyli dają blisko 30V - tyle potrzeba do dobrego naładowania aku zakładając straty systemu).
    Ale mając taki panel i regulator ładowania 12/24V możesz pod to podpiąć akumulator 12V - regulator sam resztę zrobi.
  • Poziom 7  
    Czyli podpinając ten panel (w 1 poście parametry) pod regulator mogę ładować aku 12V?
  • Specjalista - odnawialne źródła energii
    Do tego panela z postu #1 potrzebujesz drogiego regulatora do 100V, np Tracer 2210. A to koszt 550-600 zł.
    Ale stosując dowolny panel mono lub poli na 24V kupisz regulator za kilka dych.
  • Poziom 11  
    Chyba że prąd nie przekroczy 10A, to wtedy można tracer 1215RN lub 1210RN za około 250 zł