Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Zlecę] Schemat elektryczny automatu do podawania i cięcia drutu

24 Jan 2014 09:14 2163 9
 • Level 8  
  Zlecę/kupię/ schemat maszyny jak w temacie. Drut do 3,5mm i odcinki do 2mb. Koszty ograniczone. Lub czekam na podpowiedzi jakie elementy zastosować- czy bardzo proste, czy programowalny licznik impulsów, czy aż sterownik jest konieczny.
  Dokładność odmierzanych odcinków to 5mm. Dziękuję.
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • Level 18  
  Jeśli drut jest wystarczająco sztywny można zastosować rozwiązanie bazujące na zwykłej krańcówce. Po dojechaniu do krańcówki rozłącza się napęd podajnika, i włącza napęd obcinania, po wycofaniu obcinania znowu podanie i tak w kółko. Jeśli będzie Cię interesowało coś bardziej skomplikowanego i dokładnego to mam namiary na firmę projektującą i budującą na zamówienie maszyny do obróbki drutu.
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • Level 8  
  Dzięki za radę. Najlepsze są rozwiązania proste. Będę pytał inwestora o tą sztywność. Jakiej firmy krańcówki polecacie? Pozdrawiam.
 • Level 18  
  Tak naprawdę wątpię aby to była jedyna funkcjonalność maszyny. Drut trzeba wyrzucić, policzyć sztuki, zabezpieczyć napęd, a co w przypadku zmiany długości zadanej.
  Reasumując używanie sterownika otwiera drogę do wielu nowych funkcjonalności bez generowania zbędnych kosztów.
 • Level 8  
  Zliczanie nie jest potrzebne, ale to drut ze szpuli będzie/poprzez prościarkę/-więc może po wielu próbach długość udawało by się ustawiać nie krańcówką lecz czasówką?
 • Level 8  
  ojcio Witam, a jak rozwiązać powrót krańcówki obcinania w stan zamknięcia? Bo po obcięciu krańcówka rozłączy i jak zrobić, ażeby po chwili była gotowa do następnego cięcia?
  Dziękuje za podpowiedzi.
 • Level 13  
  Witam
  Mamy na zakładzie takie maszyny, jutro może będę to zerknę jak jest to rozwiązane.
  Moim zdaniem krańcówka wiele nie wytrzyma, nie zapewni dokładności przy sensownej prędkości podawania. Aczkolwiek do sterowania najprościej. Czasówka - nie zapewni dokładności. Pomyślałbym raczej o silniku z enkoderem. Szybciej niż krokowy i też zliczy. Wada - trzeba się dopasować do wielokrotności dł. kroków.
  Wersja toporna z blokadą najbardziej mi się podoba (oczywiście sygnał do obcięcia nadal do pobrania, ale to już można krańcówką z opóźnieniem). Najwyżej trzeba by wymieniać zużywające się rolki podające. Dość prosta elektronika sterująca, nawet coś takiego "podchodzącego" chyba bym miał.
  Ale najskuteczniej - choć może nie najładniej - podejrzeć działający efekt cudzej drogi przez mękę,

  Rzeczywiście proste: drut podawany z stałą prędkością, bez zatrzymań. Raz lewym, raz prawym torem. Na końcu przesuwny, sprężynujący odbój z krańcówką na oba tory. Ustawia się mechanicznie na określoną długość. Przesuwający się drut uderza w sprężynujący odbój, uruchamia krańcówkę, ta nóż. Nóż 2-stonny, zatem ruch jego za każdym razem tylko w jedną stronę - przestawia od razu na drugi tor. Z pierwszego drut spada...
  Czarek
 • Level 15  
  Witam
  Pomysł z licznikiem impulsów jest super, prosty, skuteczny i tani. Ale w tym przypadku chodzi o mechanikę tak aby nie było poślizgu na drucie. Co do pracy maszyny to załącza się start, licznik liczy impulsy z koła pomiarowego (nie z bębna) jak doliczy to załączy się styk na zatrzymanie podajnika i pracę noża. Wykrywanie pozycji noża otwarty/ zamknięty za pomocą czujników indukcyjnych. Po wykonaniu odcięcia i powrót na bezpieczną pozycję pozwolenie na start podajnika i cykl się zamyka.
  W tym zadaniu chodzi o (bez sterownika ) o dwa moduły - podajnik start i stop, nóż start- pozycja bezpieczna. Głównie o synchronizację obydwu.
  Może lepszy i tańszy byłby sterownik na 24V DC i tu czujnik impulsów zastępuje czujnik indukcyjny tak samo jak czujnik pozycji noża. Odpowiedni program i masz wszystko w jednym urządzeniu.
  Pozdrowienia
 • Level 8  
  Witam, może już jutro próba-dwa styczniki i dwie krańcówki plus start i stop awaryjny. Zobaczymy czy to wystarczy, tu nie trzeba dużej dokładności więc
  na razie napęd wysuwu jest bez hamulca.