Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o ocenę mini instalacji elektrycznej

gregor1975 24 Sty 2014 16:13 2499 6
  • #1 24 Sty 2014 16:13
    gregor1975
    Poziom 10  

Witam,

Zabrałem się za lekką przeróbkę czegoś, co mocno przymykając oczy można nazwać instalacją elektryczną. Jest to u mnie w piwnicy w bloku. Przeróbka polegała na dodaniu skrzynki bezpiecznikowej i rozdzieleniu przewodu PEN na PE i N. Bardzo bym prosił o kilka porad związanych z tą instalacją, ale najpierw oczywiście schemat:

Prośba o ocenę mini instalacji elektrycznej

A pytania, jakie mam są następujące:

1. Rozgałęzienie PEN na PE i N zrobiłem w zwykłej kostce przyłączeniowej w odrębnej puszce. Czy to ma sens?

2. Czy celowe jest wykonanie dodatkowego uziemienia przewodu PE (na schemacie to jest, ale fizycznie jeszcze tego nie ma)? Jeżeli tak, to jaki kawał miedzi mam zakopać w ziemi i na jaką głębokość? I jaki dać przekrój przewodu łączącego uziom z przewodem PE? Do kostki wepnę maksymalnie 2,5mm2, czy zatem jest sens zwiększać przekrój przewodu uziemiającego na dalszym odcinku?

3. Czy jest celowe zastosowanie wyłącznika różnicowo - prądowego w tej instalacji? Rozumiem, że jak tak, to przed bezpiecznikami nadmiarowo - prądowymi (to są zwykłe bezpieczniki topikowe).

4. Całość instalacji wykonana jest przewodem 3x1,5mm2. Tak to ktoś kiedyś zrobił i chyba słusznie, skoro przewód przyłączający mnie do instalacji to 2x1,5mm2, zatem zwiększanie średnicy przewodów u mnie w piwnicy chyba nic nie polepszy? W pomieszczeniu, kiedy ktoś się tam znajduje, świecą się żarówki 2x250W. Chciałbym tam uruchamiać maszynę z silnikiem 1,1kW. Czy wobec powyższego użytkowanie takiej maszyny jest bezpieczne dla mnie jak i dla całej instalacji elektrycznej w bloku? Nie chcę narobić jakichś głupot.

Bardzo będę wdzięczny za odpowiedzi na moje pytania, jak i za wszelkie inne krytyczne uwagi związane z tematem. Proszę również przyjąć pewną poprawkę na moje umiejętności rysowania schematów elektrycznych.

0 6
  • #2 24 Sty 2014 16:26
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

gregor1975 napisał:
    Rozgałęzienie PEN na PE i N

Absolutnie nie wolno ci tego wykonać w tym miejscu i przez ciebie (brak uprawnień)
    gregor1975 napisał:
    . Czy celowe jest wykonanie dodatkowego uziemienia przewodu PE (na schemacie to jest, ale fizycznie jeszcze tego nie ma)? Jeżeli tak, to jaki kawał miedzi mam zakopać w ziemi i na jaką głębokość? I jaki dać przekrój przewodu łączącego uziom z przewodem PE? Do kostki wepnę maksymalnie 2,5mm2, czy zatem jest sens zwiększać przekrój przewodu uziemiającego na dalszym odcinku?

Absolutnie szkodliwe i niebezpieczne wymogi dla tego rodzaju uziemienia są diametralnie odmienne.
    gregor1975 napisał:
    . Czy jest celowe zastosowanie wyłącznika różnicowo - prądowego w tej instalacji

Nie celowe bo instalacja w tej formie nie może powstać.
    gregor1975 napisał:
    Czy wobec powyższego użytkowanie takiej maszyny jest bezpieczne dla mnie jak i dla całej instalacji elektrycznej w bloku?

Tak jak pisałem powyżej jest to niebezpieczne i dla ciebie i dla mieszkańców bloku
    gregor1975 napisał:
    Nie chcę narobić jakichś głupot.

Jedyne mądre stwierdzenie .

0
  • #3 24 Sty 2014 16:44
    gregor1975
    Poziom 10  

Dziękuję za krytykę, szkoda tylko, że nierzeczową bo zabrakło w niej merytoryki.

Wobec tego zlikwiduję ten rozdział PEN na PE i N i zapomnę o uziemieniu. Czy wtedy będzie dobrze?

Dorzucę też jeszcze jedne mądre słowa - na razie nie podpiąłem tego do sieci (nie wkręciłem bezpieczników), wolałem najpierw zapytać.

0
  • #4 24 Sty 2014 16:58
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

gregor1975 napisał:
    że nierzeczową bo zabrakło w niej merytoryki.

Nie ma takiej potrzeby wystarczy wpisać w tym dziale rozdział PEN i wyników od groma -do poczytania.
    gregor1975 napisał:
    Czy wtedy będzie dobrze?

Będzie lepiej ,więc należy namalować schemat od nowa. Sprawdzić rodzaj sieci w tym bloku .

0
  • #5 24 Sty 2014 17:02
    kortyleski
    Poziom 41  

Jakim bezpiecznikiem jest zabezpieczona ta "instalacja" przed piwnicą? mieszanie obwodów gniazdowych z oświetleniem to niedobry pomysł. Obwody gniazdowe powieszone na 1,5 mm^2 też mi się nie widzą tym bardziej że

gregor1975 napisał:
    Chciałbym tam uruchamiać maszynę z silnikiem 1,1kW.

A taki silnik potrafi na starcie szarpnąć sporo więcej niż jego In. Jeszcze na jakiej odległości biegnie
    gregor1975 napisał:
    przewód przyłączający mnie do instalacji to 2x1,5mm2

Odpowiedz na pytania to dalej się rady posypią ale zapewne będą dotyczyły przede wszystkim wymiany przewodów...

0
  • #6 24 Sty 2014 17:08
    gregor1975
    Poziom 10  

Krzysztof Reszka napisał:
    Sprawdzić rodzaj sieci w tym bloku .

TN-C. Wynika to ze schematu (oznaczenia przewodów), który wkleiłem.

0
  • #7 24 Sty 2014 17:17
    kkas12
    Poziom 41  

Nie kolego, rady się nie posypią ponieważ autor wątku jest laikiem i znaczenia dla niego nie mają standardy a liczy się tylko obecność napięcia w gniazdku i aby żarówka świeciła.

Schemat schematem a rzeczywistość rzeczywistością.
    Nawet jeśli TN-C to na pewno nie ma tam przewodu PEN a przewód "zerowy".
    Ponadto uziemienie PE czy PEN wykonuje się na początku instalacji a nie na jej końcu a obwody muszą zawierać żyłę ochronną i neutralną.
    Przewody 1,5mm2 we wspólnym na dodatek obwodzie gniazdowo-oświetleniowym to farsa a sprawdzenie instalacji po jej wykonaniu to czczy wymysł twórców norm.

Zastosuj się więc kolego do rad zawartych w poście nr 4 a nie zabieraj się za coś o czym pojecie masz nikłe.

Temat zamykam.

0