Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

omnigena - Zbiornik przeponowy, wciąż pęka, wyjściem ocynk?

adas7 12 Mar 2014 02:04 4383 11
 • #1 12 Mar 2014 02:04
  adas7
  Poziom 10  

  Witam

  Mam problem z wiecznie pękającą membraną w zbiorniku przeponowym. Myślę, że już dojrzałem do zakupu zbiornika ocynkowanego, ale nie do końca rozumiem zasadę jego działania.
  Sprawa wygląda tak:
  Domek na działce i woda z wodociągu, ale tylko okresowo dostępna. Dlatego żeby mieć stały do niej dostęp zamontowałem zbiornik przeponowy, który kumuluje mi wodę gdy jest ona dostępna, po czym oddaje ją kiedy tego potrzebuję a zawór główny jest akurat zakręcony.

  Moje pytanie jest następujące co się stanie jeżeli ze zbiornika bez membrany wypuszczę całą wodę? Wiem że musi on być wstępnie napompowany (tak jak przeponowy). Ale jeżeli z przeponowego zeszła cała woda, to powietrze zatrzymywała membrana, jak sprawa będzie się miała w takim ocynku, bez przepony.

  Jeżeli wstępnie go napompuję, dajmy na to 2bar, to powietrze przecież ucieknie do instalacji w momencie zużycia całej wody tak jak to się dzieje w przypadku pękniętej przepony. Czy się mylę i tam jest jakiś magiczny zawór, który wodę wypuści ze zbiornika, ale powietrza już nie :)?

  Proszę o pomoc, bo już nie mam siły co kilka miesięcy wymieniać tych przepon, ale też nie wiem czy taki ocynk to wyjście z sytuacji w moim przypadku.

  pozdrawiam

  adam

  0 11
 • #2 12 Mar 2014 06:54
  stanislaw1954
  Poziom 41  

  Niestety w zbiorniku bez przepony, z chwilą gdy spadnie znacznie ciśnienie, a pompa nie dobije wody(lub nie dopłynie z sieci) pozostanie tylko powietrze,które wypuścisz odkręcając krany w domu.

  0
 • #3 12 Mar 2014 10:59
  pafciowaw
  Specjalista Automatyk

  dopowiem: ...ale brak przepony w zbiorniku - nic się nie uszkodzi i ponowne napełnienie - wystarczy dopompować powietrza.

  0
 • #4 12 Mar 2014 11:01
  adas7
  Poziom 10  

  A czy w ten czas, bez dobijania, będzie on jako tako działał? W końcu zostanie pełen powietrza z ciśnieniem atmosferycznym i gdy z sieci wbije tam 6atm to powinno, normalnie zwracać tę wodę, aż do końca, uwzględniając oczywiście ślimacze tempo poniżej 1,5 bara.

  0
 • #5 12 Mar 2014 11:16
  pafciowaw
  Specjalista Automatyk

  W sieciach wodociągowych jest mniej...ok. 3bar. Napełnianie pustego zbiornika też spowoduje powstanie sprężonej poduszki powietrznej. Przy ponownym braku wody zasilającej będzie woda w zbiorniku lecz za małe ciśnienie poduszki nie pozwoli na jej wykorzystanie do poboru.
  Wszystko zależy jak wysoko potem trzeba "podnieść" wodę (wysokość armatury w budynku).

  0
 • #6 12 Mar 2014 13:04
  stanislaw1954
  Poziom 41  

  Jeśli zbiornik np 300 litrowy napełnisz wodą,a zgromadzone w nim powietrze jest wewnątrz,to przy ciśnieniu z sieci np.3 bary, a nie będzie dopływu wody z sieci, możesz pobrać z niego ok 4-6 wiader wody, aż ciśnienie w nim spadnie do np 0,5- 0,8 bara.Dalszy pobór może spowodować ,że zacznie uciekać powietrze i tym samym późniejsza eksploatacja będzie miała gorszy efekt. Dlaczego takie rozrzuty w poborze wody?, bo wszystko zależy od ilości sprężonego wstępnie w zbiorniku powietrza. Dobijając sprężarką powietrza, zyskujesz na poborze wody.A ciśnienie końcowe do poboru wody (0,5-0,8 bara),tu można też różnie to określić. Ogólnie można pobierać wodę(jeśli nie ma dopływu świeżej),do takiej wartości ciśnienia dopóki nie zacznie uciekać ze zbiornika powietrze. A to jest uzależnione minn. od wysokości ,na której jest wspawana rura do poboru wody. Im niżej ,tym więcej wody można pobrać,a powietrze jeszcze nie ucieknie.

  0
 • #7 12 Mar 2014 16:01
  adas7
  Poziom 10  

  U nas jest przeważnie między 5,8 a 6,1 bara (mam manometr wpięty na stałe w instalację). Ale pomyślałem sobie, że zamontuję dodatkowo elektrozawór, który w momencie nadmiernego spadku ciśnienia (np 1bar) zamknie dalsze zużywanie wody aby nie doszło do ucieczki powietrza, gdy z wodociągu woda znów dopłynie zawór automatycznie się otworzy. Dobrze myślę?

  0
 • #8 12 Mar 2014 20:23
  stanislaw1954
  Poziom 41  

  adas7 napisał:
  Dobrze myślę?
  Może tak być. A przy tak dużym ciśnieniu, to na pewno więcej wody jest do pobrania,w przypadku gdy braknie wody z "miasta'.

  0
 • #9 09 Kwi 2014 11:15
  paul0
  Poziom 13  

  Gdzie ta membrana pęka?
  Sprawdź czy nie jest to w miejscu tulejki zaworka do uzupełniania powietrza.
  Przy demontażu zaznacz jak była włożona membrana (markerem na kołnierzu zbiornika i na kołnierzy membrany przed jej wyjęciem). Ułóż membranę koło zbiornika, sprawdź gdzie jest dziurka.
  Jeśli otwór w kołnierzu zbiornika jest dość duży - to można wsunąć rękę do zbiornika i palcami "obmacać" wnętrze. Może być w tym miejscu np. pozostałość po spawaniu ("sopel") lub przyklejona drobinka osadu. Należy takie pozostałości usunąć. Można też poświecić latarką do zbiornika, a następnie włożyć rękę z kamerką internetową i na ekranie laptopa obejrzeć wnętrze zbiornika.

  Jeśli jest to w tym miejscu - to należy wymienić zaworek (wentyl).

  Są dwa typy wentyli, z tym samym gwintem - krótki (bez sprężynki dociskającej grzybek lub z małą sprężynką) i długi.
  Ten długi będzie wystawał do wnętrza zbiornika i przy dużym ciśnieniu wody (szczególnie gdy jest mało powietrza) wystający zaworek przebije membranę.

  Ciśnienie powietrza należy okresowo sprawdzać.
  W tym celu należy zbiornik opróżnić z wody (tak aby po stronie wody nie było ciśnienia), a następnie manometrem zmierzyć ciśnienie po stronie powietrza.
  W większości zastosowań ciśnienie powietrza wynosi 0.8 ciśnienia dolnego wody (ciśnienie przy którym załącza się pompa).
  Jeśli jest za małe ciśnienie to dopompować powietrze (jeśli ma się dostęp - korzystniej użyć azot). Dopompowywać przy otwartym zaworze spustowym po stronie wodnej (jeśli takiego nie ma - to przy otwartym kranie położonym możliwie blisko zbiornika). Jeśli powietrza nie było to przy pompowaniu powietrze wypchnie pozostającą w zbiorniku wodę.
  Pomiar ciśnienia powietrza przy pracującym hydroforze i przy obecności wody w zbiorniku nie ma sensu - wtedy to ciśnienie jest równe ciśnieniu po stronie wody.
  Nie wolno pompować do zbiornika preparatów typu "sprężone powietrze" czy innych gazów niż powietrze lub azot. Preparaty typu "sprężone powietrze" są to różne czynniki chłodnicze, mogą to być czynniki palne. Mogą one działać degradująco na materiał membrany, oraz może zachodzić ich dyfuzja do wody.
  Jeśli używa się do tego celu kompresora olejowego - to wskazane jest użycie filtru powietrza, który zatrzyma pozostałości oleju. Membrana nie jest olejoodporna i nawet niewielka ilość oleju znacznie skróci jej trwałość.

  Po przebiciu membrany wnętrze zbiornika należy dokładnie wyczyścić i osuszyć gdyż zbiornik membranowy wewnątrz nie jest pokryty warstwą antykorozyjną i jak pozostanie tam wilgoć to będzie korodował. Ponadto pozostawienie resztek osadu po wodzie też spowoduje przebicie nowej membrany.

  Przed hydroforem warto zamontować filtr siatkowy celem ochrony przed zanieczyszczeniami pompy i zbiornika.

  1
 • #10 09 Kwi 2014 13:25
  adas7
  Poziom 10  

  Te wszystkie zbiorniki psuły się na gwarancji i odsyłałem je. Jak gwarancja się skończyła to raz naprawiłem sam i wtedy była totalnie rozdarta na pół jakby pękła. Jak czyściłem to w środku były dwie szklanki szlamu i rdzy. Panowie z omnigeny tylko wkładali nowe membrany, kompletnie tego nie czyszcząc, syf jakich mało. Miałem tych omnigen w sumie 1x80l naprawiany 3 razy i uszkodzony, 3x50l też były odsyłane w sumie może z raz każda, jedynie 24l pracuje już od 3 lat i chyba ma się dobrze. Już nic mnie nie przekona do tego badziewia, nie wspominając, że po każdej naprawie woda miała gumowy smak i zapach przez dwa tyg. Nawet za darmo nie przyjąłbym teraz nowych takich zbiorników, bo sama ich podmiana zajmuje mi 2h i robi mi się niedobrze jak o tym pomyślę. U mnie to wyglądało tak jak okresowe wymiany filtrów, tylko ja miałem okresowe wymiany zbiorników wrrrrrrr.

  0
 • #11 09 Kwi 2014 14:37
  HONDA1969
  Poziom 11  

  Pomp hydroforowych omnigeny z membraną strzeż się jak ognia! W zwykłym ocynkowanym hydroforze rolę takiej przepony pełni powietrze, lecz nie jest ono aż tak wydolne jak przepona. Ja tę instalację zbudował bym inaczej i nie było by problemów. Możesz wyjaśnić z jakiego powodu masz braki wody? Co się dzieje i jakieś fotki może tej całej "Aparatury"

  2
 • #12 09 Kwi 2014 14:45
  adas7
  Poziom 10  

  braki wody są bo to działka rekreacyjna i często jest tam zakręcana, czy to na zimę, czy to z innych powodów. A omnigeny się już strzegę jak ognia ;)

  0