Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TP-Link TL-WR740N - Router nie działa po instalacji OpenWRT

Pokapon 26 Apr 2014 11:33 6156 24
    Pokapon
    Level 7  
    Ostatnio miałem problemy z routerem, przez który ciągle traciłem połączenie z internetem, po rozwiązaniu tego problemu pojawił się inny, internet strasznie spowolnił, ładowanie stron trwało nienormalnie długo. Po podłączenia PC od razu do modemu nie było tego problemu, więc zakładam, że to coś z routerem. Ktoś mi poradził, żeby zainstalować ten OpenWRT, więc trochę o tym poszukałem, znalazłem jakiś poradnik (ten tutaj) i zainstalowałem wg niego. LuCI instalowałem offline wg innego poradnika, bo nie mogłem połączyć się z internetem. Wszystko poszło dobrze, żadnych błędów, ale gdy wszedłem w ustawienia routera niektóre opcje się nie pokazywały, na górze strony pojawiał się jakiś błąd z wyświetleniem części strony. Gdzie indziej znalazłem coś o interfejsie Gargoyle, który miał być prostszy w obsłudze, więc go wgrałem przez ustawienia routera, po czym wszystko padło. Na routerze wszystkie LEDy świeciły się jak trzeba, ale połączenia z internetem nie mam, wejść w ustawienia nie mogę, przez program PuTTy też nie mogę się zalogować.

To dla mnie właściwie pewne, że gdzieś zrobiłem coś głupiego, mogłem nic nie ruszać i stanąć na wolnym internecie, później poprosić o pomoc, a nie znam się na tym wszystkim związanym z OpenWRT, po prostu kierowałem się poradnikami.

Mogę teraz zrobić coś z tym routerem, by znów jakoś działał?
  • Helpful post
    hermes-80
    Level 43  
    Problem w tym czy wgrałeś poprawny obraz Gargoyle pod twoja wersję sprzętową routera - teraz zapewne musisz zrobić firstboot
    jimasek
    Moderator of Networks, Internet
    Po podpięciu routera do komputera dostajesz jakąś adresacja z DHCP (ipconfig /all)
    Pokapon
    Level 7  
    hermes-80 wrote:
    Problem w tym czy wgrałeś poprawny obraz Gargoyle pod twoja wersję sprzętową routera - teraz zapewne musisz zrobić firstboot

Wersja sprzętowa to 4.26, Gorgoyle pobrałem plik o nazwie "gargoyle_1.6.1-ar71xx-generic-tl-wr740n-v4-squashfs-sysupgrade.bin".
    Spróbowałem firstboot, ale po nim nie zauważyłem zmian.

jimasek wrote:
    Po podpięciu routera do komputera dostajesz jakąś adresacja z DHCP (ipconfig /all)

Tak, DHCP włączone, dostaję 192.168.1.181.
    hermes-80
    Level 43  
    # mtd -r erase rootfs_data
    # reboot -f

ta metoda też nie działa?
  • Helpful post
    jimasek
    Spróbuj takiej instalacji - Link
    Pokapon
    Level 7  
    Ta druga też nie działa, zupełnie nie zauważam zmian :/
    hermes-80
    Level 43  
    A zaloguj się przez SSH i pokaż SS ze strony powitalnej.
    Oraz to:
    Urządzenie /dev/mtdblock3 może być różne w zależności od typu routera (jak oznaczona jest partycja można zobaczyć po wydaniu polecenia cat /proc/mtd - szukamy rootfs_data).
    Pokapon
    Level 7  
    jimasek wrote:
    Spróbuj takiej instalacji - Link

OK, jest Gargoyle na 192.168.1.1, ale nie mogę się zalogować, żadno hasło nie działa :/

hermes-80 wrote:
    A zaloguj się przez SSH i pokaż SS ze strony powitalnej.
    Oraz to:
    Urządzenie /dev/mtdblock3 może być różne w zależności od typu routera (jak oznaczona jest partycja można zobaczyć po wydaniu polecenia cat /proc/mtd - szukamy rootfs_data).

Gargoyle udało mi się zainstalować i po tym nie mogę się zalogować w żaden sposób :/
  • Helpful post
    hermes-80
    Level 43  
    Quote:
    Domyślne hasło w Gargoyle to password (zarówno do panelu jak i do Wi-Fi). Instalacje przeprowadza się tak samo jak w normalnym przypadku - przez gui, sysupgrade, mtd czy bootloader w zależności od routera. Jeżeli chcemy zalogować się przez ssh to należy podać użytkownika root, hasło takie samo jak do gui. Telnet jest wyłączony ponieważ jest już ustawione hasło. Domyślny adres IP LAN: 192.168.1.1.
  • Helpful post
    jimasek
    password - próbowałeś?
    Pokapon
    Level 7  
    Password działa, udało mi się jakoś tak skonfigurować router, że internet działa dobrze przez kabel, ale na wi-fi się nie umiem połączyć i nie mogę z powrotem wejść w ustawienia routera przez 192.168.1.1.
    Mógłbym znów zrobić ten firstboot, ale nie wiem, czy bym umiał znów skonfigurować router jak trzeba i żeby wi-fi działało. LED się świeci, że wi-fi działa, ale nie pamiętam, co ja w tych ustawieniach zrobiłem z tym wi-fi.
    hermes-80
    Level 43  
    Pokaż również: menadżer urządzeń z widoczną wersją sterownika karty sieciowej wifi.
    Pokapon
    Level 7  
    To znaczy, jestem teraz na PC podłączonego kablem do routera i stąd konfiguruję router (na innych komputerach z jakiegoś powodu router nigdy mnie nie dopuszczał do ustawień), ale coś się stało, że inne urządzenia nie mogą się połączyć, w ogóle nie widzą mojej sieci. Nie mogę wejść w ustawienia, staje na "Oczekiwanie na 192.168.1.1...".
    hermes-80
    Level 43  
    Ja pisze o karcie wifi, a ty mi eth pokazujesz - może po prostu masz nie aktualne sterowniki wifi.
    Pokapon
    Level 7  
    Kiedyś wszystko działało, nic nikt zmieniał i nagle zaczęły się problemy. To na pewno nie sterowniki.
    tzok
    Moderator of Cars
    Pokapon wrote:
    nie mogę z powrotem wejść w ustawienia routera przez 192.168.1.1
    ...a jesteś pewien, że taki właśnie adres ma ten router? Sprawdź adres bramy domyślnej na PC - to będzie też adres konfiguracyjny routera.
    Pokapon
    Level 7  
    Właśnie taka jest brama domyślna. :P
    pawel0414
    Level 20  
    A co z tym wifi ? Wykrywa twoją sieć na innych urządzeniach ?
    Pokapon
    Level 7  
    Nie, nic nie wykrywało. Na razie udało mi się z powrotem zainstalować oryginalny firmware, póki co poradzę sobie ze spowolnionym internetem.
    Przy okazji się okazało, że internet nie jest spowolniony na wszystkich komputerach. Pewnie problem jest w tych komputerach, czegoś jeszcze spróbuję.

EDIT:
    OK, z routerem też jest źle, bo co pewien czas tracę połączenie.
    hermes-80
    Level 43  
    Jak nie chcesz pokazać sterowników wifi to twoja sprawa - wróżyć z fusów nie będę - skoro nie wiadomo czy podstawy są spełnione.
    tzok
    Moderator of Cars
    Jeśli router działa niestabilnie na oryginalnym firmware to jest uszkodzony i na pewno żadne alternatywne firmware go nie naprawi... pewnie zasilacz "sieje" albo kontroler Ethernetu "oberwał" podczas burzy.
    hermes-80
    Level 43  
    Właśnie @tzok poruszył ważni temat - zasilacz.