Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulacja prędkosci odtwarzania kaset magnetofonowych

weryfany 26 Apr 2014 21:48 5511 13
    weryfany
    Level 26  
    Wiem wiem, temat już nie raz wałkowany, ale opiszę swój sposób na ustawienie prędkości odtwarzania, sprawdziłem wszystkie możliwe tematy, posty i nie znalazłem mojego sposobu na pomiar i ustawienie prawidłowej prędkości odtwarzania.

Do rzeczy.
    Trafił mi się przypadkiem kaseciak na znanym portalu aukcyjnym "Denon UDR70" z wadliwym silniczkiem (wyeksploatowanym/zużytym), po wymianie silniczka musiałem ustawić prędkość.
    Po przeczytanych postach wiedziałem że bez kasety wzorcowej nie ma szans.
    Więc nagrałem ton o czestotliwości dokładnie 3.15kHz wygenerowany w programie Audacity i nagrałem go innym sprawnym kaseciakiem nie grzebanym przez nikogo. (jak nagrać dźwięk z PC-ta na kasete magnetofonową nie będe tłumaczył, każdy zapewne wie jak to zrobić)
    Czas nagrania około 5 minut żeby na spokojnie wykonać zaplanowane zadanie.
    Po czym odtworzyłem nagrany sygnał i dokonałem pomiaru ale zamiast oscyloskopu i innych drogich przyrządów wykorzystałem najprostszy telefon z androidem i zainstalowaną darmową aplikacją "Spectrum Analyzer", odtwarzany sygnał/pisk z kasety magnetofonowej telefon bez problemu wychwyca przez mikrofon i widać to dokładnie z dokładnością co do 1 Hz najsilniejszy sygnał jest wyświetlany w dolnym lewym rogu.
    Pomiar był jednoznaczny i dokładnie na poziomie 3.15kHz.
    Tak nagraną kasetę odtworzyłem w kilkunastu innych magnetofonach dla weryfikacji poprawnego wyniku i na 14 sprzętach były wyniki od 3149Hz do 3.15kHz a więc średnia prędkość to 3.15kHz.
    Nie mając kasety wzorcowej nie mamy możliwości ustawić to bardziej dokładnie niż opisana przeze mnie metoda.

Jeśli temat będzie uznany za banalny bądź nie potrzebny proszę go usunąć.
    Jeśli są pytania proszę pytać a na pewno odpowiem.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    midi.smf
    Level 19  
    Czy myślisz że aplikacja na telefon komórkowy którym się posłużyłeś była projektowana za pomocą wzorca ? Ja myślę że nie i analiza odczytanego sygnału może być przekłamana , więc czy ustawiłeś prędkość przesuwu taśmy wzorcowo ? Myślę jednak że nie. Pamiętaj że ta aplikacja bazuje na wkładce mikrofonowej wewnątrz telefonu która moim skromnym zdanie nie może dokładnie słyszeć częstotliwości. Ale pomysł bardzo dobry , jeśli nie zależy komuś na wzorcowym ustawieniu tylko zbliżonym do wzorca to OK.
    SlawekKedra
    Level 43  
    Nawet jeśli pomiar telefonem odbiegałby od rzeczywistości, to w tym wypadku nie ma to znaczenia ponieważ pomiar był robiony metodą porównawczą. Ponadto gdyby telefon rzeczywiście przekłamywał w istotny sposób to również błędnie pokazałby bezpośredni sygnał z Audacity. Jeśli zaś sygnał z Audacity był dobrze zmierzony przez aplikację telefonu to również sygnał z magnetofonu był mierzony dobrze.
    Jakość mikrofonu w telefonie może być co prawda niezbyt wysoka, ale nawet wówczas sam mikrofon nawet słabej jakości nie może sobie ot tak poprostu zmienić częstotliwości.
    Tą kalibrację można nawet jeszcze prościej zrobić bez użycia telefonu. Nagrać sygnał z audacity na sprawnym magnetofonie, następnie włożyć kasetę do tego który regulujemy. Należy jednocześnie włączyć sygnał wzorcowy z Audacity i z regulowanego magnetofonu. Przy dużej odchyłce będą słyszalne dwie częstotliwości, przy małej zacznie być słyszalne charakterystyczne falowanie dźwięku, coś podobnego do vibrato. Regulując magnetofon należy spowolnić to falowanie aż do momentu kiedy ono całkiem zniknie i będzie słyszalny jeden dźwięk.
    midi.smf
    Level 19  
    Bardzo dobry pomysł. Jest jeszcze jeden bardzo prosty sposób , wiele razy już sprawdzony i zdaje przysłowiowy "egzamin" mimo że sposób jego wykonania jest archaiczny otóż bierzemy jakąkolwiek nagraną kasetę, wyciągamy z niej około jednego metra taśmy. Następnie odmierzamy z tej części dokładnie 95 cm i naklejamy w zaznaczonym miejscu tak na początku jak i na końcu odcinka kawałeczki taśmy klejącej. Taśma ma spowodować krótkie przerwy w odtwarzaniu taśmy. Następnie zakładamy taśmę w kopertę kasety i do magnetofonu , podczas odtwarzania mierzymy stoperem czas między jedną przerwą a drugą. Powinna wynosić dokładnie 20 sekund. jeśli czas jest inny regulujemy tak aby się zgadzał.
    Sposób choć archaiczny jest skuteczny, i przy tym nie wymaga żadnego oprzyrządowania specjalistycznego, oprócz zegarka ze stoperem.
    User removed account
    User removed account  
    weryfany
    Level 26  
    Proszę namiar ta film poglądowy i działanie telefonu na wygenerowany ton, chyba nie muszę wyjaśniać nic więcej.
    Link

na filmiku widać telefon Sony J oraz aplikację Spectrum Analyzer

Śmiem twierdzić że jeśli miałbym nagraną taśmę z konkretnym tonem na wzorcowym sprzęcie to ustawię każdy inny sprzęt w 100% idealnie ;) i to w czasie dosłownie kilku sekund.

Akurat mój Sony J (pewnie też każdy inny) bez problemu jak widać na filmiku poprawnie reaguje na częstotliwości od 1kHz do 19kHz.
    Ja natomiast 19kHz już nie słyszę a telefon bez problemu pokazuje tą częstotliwość.
    ropi
    Level 22  
    weryfany wrote:
    dokonałem pomiaru ale zamiast oscyloskopu i innych drogich przyrządów wykorzystałem najprostszy telefon z androidem i zainstalowaną darmową aplikacją "Spectrum Analyzer" (...) widać to dokładnie z dokładnością co do 1 Hz

Zapytam z ciekawości, jakie są parametry tej analizy? Bo to, że coś jest "wyświetlane z dokładnością do 1Hz" o niczym nie świadczy. Wątpię, by była to rzeczywista rozdzielczość tej analizy.
    r.

PS. Takich analizatorów jest cała masa. Jaki to konkretnie program? Może jakieś bliższe dane?
    SlawekKedra
    Level 43  
    Jest prosty test który pozwala się przekonać czy magnetofon jest wyregulowany tak samo jak wzorcowy. Trzeba nagrać na obu ten sam dźwięk np. 3kHz, zamienić miejscami kasety i odtworzyć jednocześnie. To pozwala teoretycznie na zauważenie różnicy nawet 0,01% ale w praktyce tak małą różnicę można zauważyć tylko pod warunkiem że mechanizm nie wprowadza zafalowań przekraczających tą wartość.

Dodano po 58 [sekundy]:

Nie są też do tego potrzebne żadne analizatory.
    weryfany
    Level 26  
    No nie wiem na słuch to nic dobrego raczej nie będzie przy najmniej ja nie jestem tego w stanie zrobić.
    Tak jak koledzy w innych postach piszą zmierzyć określoną długość taśmy i itp. np stoperem zmierzyć czas jej odtwarzania ale tu się wkrada czynnik ludzki i raczej nikt mi nie wmówi że elektronika/maszyna zrobi to gorzej niż człowiek. Brak powtarzalności zadanego parametru.

Nie mniej mam już nagraną kasetę nie wzorcowa ale myślę że można powiedzieć że obok niej leżała i jestem w stanie ustawić idealnie na 3.15kHz a dźwięk jest idealny.

Żeby potwierdzić tą teorię, mam oryginalną kasetę z nagranym utworem nie będę tu się chwalił jakim bo Diso polo już nie jest w modzie i taką samą mp3 w komputerze po kilku próbach udało mi się odtworzyć w tej samej chwili oba utwory i oba odtwarzane było do końca w takim samym tempie. I jestem pewien że mogę ustawić idealnie.

No ale zawsze można oscyloskopem i w ogóle w inny sposób. Jak jest inny równie szybki i dla każdego dostępny to proszę o fakty a nie mity.

Pozdrawiam ;)
    SlawekKedra
    Level 43  
    Ta metoda na słuch jest bardzo czuła i nie potrzeba wcale jakiegoś specjalnego ucha. Zwykłe wystarczy. Możesz sobie zrobić prosty eksperyment. Wygeneruj sobie w jakimś programie jeśli masz możliwość dwie częstotliwości różniące się o 1Hz np. 3000Hz i 3001Hz i posłuchaj ich jak brzmią jednocześnie. Potem 3000 i 3000,1 Hz. A potem 3000 i 3000.
    Łatwo zauważysz różnice w tych trzech przypadkach. W pierwszym głośność będzie falować z częstotliwością 1Hz, w drugim 0,1Hz (głośność będzie falować rosnąć i maleć co 10 sekund) a w trzecim będzie ona stała kiedy obie częstotliwości będą takie same.

Dodano po 1 [godziny] 5 [minuty]:

W pierwszym przypadku różnica wynosi 0,0333%, w drugim 0,00333%, w trzecim oczywiście zero.
    User removed account
    Level 1  
    SlawekKedra
    Level 43  
    donpedro6067 wrote:
    Musi sie zgadzac co do sekundy.

A jak sie nie zgadza to jak to regulowac zeby bylo precyzyjnie? Jaka dokladnosc osiagniesz w ten sposob i ila ci z tym zejdzie?
    W metodzie ktora podalem cala regulacja trwa pol minuty maksymalnie poniewaz natychmiast slychac to co sie reguluje i dokladnosc jest taka na jaka pozwala jakosc mechaniki.
    Twoja metoda mierzysz sobie czas, powiedzmy 3minut, wychodzi ci za duzy i co dalej? Krecisz sobie potencjometrem, wlaczasz od nowa, wychodzi troche za malo, i tak w kolko a dokladnosc zadna poniewaz nie ma kontroli nad ta regulacja w czasie rzeczywistym.
    User removed account
    Level 1  
    weryfany
    Level 26  
    Może i dobry sposób ale jednak nie jest precyzyjny lecz kiedyś tak właśnie i ja sam ustawiałem prędkość, do czasu jak nagrałem kasetę wzorcową na magnetofonie z Direct Drive. W tedy okazało się że do ideału jednak sporo brakuje. Ale jakaś tam metoda jest 👍