Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie LED w narożniku i zasilanie z dwóch stron

27 Kwi 2014 23:57 2325 2
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich.
    Mam wykonaną zabudowę gk wokół pokoju a w niej zamontowane "żarówki" LED 4,5W/230V na planie prostokąta. Każda ściana zapalana jest dowolnie oddzielnym wyłącznikiem.
    Jakim układem podłączyć narożne "żarówki" LED, by dochodziło do nich zasilanie z dwóch sąsiednich ścian, ale nie szło dalej na następne żarówki z sąsiednich ścian? Czyli, zapalam jedną ścianę i świecą wszystkie żarówki tylko wzdłuż tej ściany łącznie z narożnymi. Gaszę lub nie i zapalam na sąsiedniej ścianie i świecą wszystkie wzdłuż niej łącznie z tą wspólną narożną i drugą narożną tej sąsiedniej ściany.

Jako że jestem laikiem w tych sprawach, podłączyłem do tych narożnych po dwie diody prostownicze kierunkowo naprzeciwko siebie i mimo, że jest napięcie na tym samym styku "żarówki" LED, to nie świeci się ona. Przewód zerowy podłączony jest na stałe do wszystkich żarówek, ale z przerwaniem w jednym miejscu, by nie tworzył pętli indukcyjnej.

Wszystkie 4 przewody są 3-żyłowe i ta trzecia żyła nie jest do niczego podłączona. Jest tylko jedna ta sama faza.
    Element, czy sterownik do tych żarówek narożnych musi przejść przez otwór 65 mm oprawek żarówkowych lub być nie grubszy niż 28 mm i wtedy wejdzie poprzez półkę na taśmę ledową.
    No i użyte elementy nie były drogim rozwiązaniem :D

Pozdrawiam
  • Relpol
  • Poziom 11  
    Najszybciej i najtaniej - dwa przekaźniki z cewkami na napięcie 230V, ich styki połączone równolegle załączaja zasilanie żarówek narożnych. Cewki zaś sterowane są z wyłączników oświetlenia na ścianach.
  • Relpol
  • Poziom 2  
    Witam ponownie.
    Trochę to trwało, ale już wszystko zrobione. Robota skończona a problem pięknie rozwiązany i działa znakomicie :-))
    Dzięki odpowiedzi Kicked o przekaźnikach, nakierowało mnie to na właściwy tor poszukiwań rozwiązania problemu i znalazłem temat: Włączanie jednego punktu świetlnego z dwóch różnych obwodów [url=]Link[/url]https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2576141.html
    Zastosowałem schemat rozwiązania Rysiek2 zmodyfikowane przez Mar_cik na jednym przekaźniku dla każdej żarówki narożnej. Razem cztery przekaźniki w pokoju. Przekaźnik wraz z podstawką swobodnie przechodzi przez otwór fi 65 na obudowę żarówki LED. Żarówka narożna jest w miejscu zasilacza LED na schemacie.
    Uprościło to całą instalację, zmniejszyło koszty i łatwiej będzie znaleźć przyczynę ewentualnej awarii. Wszystko działa znakomicie w dowolnej opcji włączania oświetlenia każdej ze ścian. A oto zdjęcia:
    Oświetlenie LED w narożniku i zasilanie z dwóch stron Oświetlenie LED w narożniku i zasilanie z dwóch stron Oświetlenie LED w narożniku i zasilanie z dwóch stron Oświetlenie LED w narożniku i zasilanie z dwóch stron
    Dużo wcześniej w którymś temacie wyczytałem sposób zasilania po środku długich taśm RGB z jednego zasilacza i jednego sterownika RGB. W moim przypadku jest to 14 m. Po skończonym lutowaniu na stole i podłączeniu do gniazdka zasilacza stwierdziłem iż obydwa końce taśmy RGB nie różnią się jasnością świecenia w żadnym z kolorów od diod przy samym zasilaczu. Nie było więc potrzeby dodatkowego zasilania przewodami końców tej długiej taśmy RGB czy też zastosowania wzmacniaczy sygnału RGB co też uprościło również i tą instalację.
    Te rozwiązania dobrze działają w praktyce i myślę, że wiele osób z tego skorzysta.
    Temat więc można zamknąć