Witam,
Przygotowuję się do zrobienia automatycznego sterowania anteną satelitarną w samochodzie kempingowym. Antena będzie obracać się oraz rozkładać góra-doł. Do tego wykorzystałem silniczki wycieraczek z przekładnią ślimakową. Część mechaniczna jest skończona i działa. Chciałbym zastosować wyłączniki krańcowe, które będą się zwierać w skrajnym położeniu - maksymalnym złożeniu anteny.
1.Czy możliwe jest użycie do tego celu przekaźników 12V, które będą się rozwierać (otwierać obwód do silnika) po zamknięciu krańcówki? Ze względu na to, że sterowanie kierunkiem odbywa się poprzez odwrócenie polaryzacji, chciałbym zrobić przycisk, który przerwie chwilowo obwód krańcówki - sterowania przekaźnikiem, aby móc z powrotem użyć w przeciwnym kierunku silnika wycieraczki.
2. Obwód do sterowania wyłącznikiem krańcowym będzie składał się z diody i właśnie cewki od przekaźnika - jaki opornik należy zastosować, żeby przekaźnik działał, a cała instalacja się nie popaliła?
Niezależnie od moich pytań, czy można wyłączniki krańcowe umieścić w obwodzie w inny sposób?
Przygotowuję się do zrobienia automatycznego sterowania anteną satelitarną w samochodzie kempingowym. Antena będzie obracać się oraz rozkładać góra-doł. Do tego wykorzystałem silniczki wycieraczek z przekładnią ślimakową. Część mechaniczna jest skończona i działa. Chciałbym zastosować wyłączniki krańcowe, które będą się zwierać w skrajnym położeniu - maksymalnym złożeniu anteny.
1.Czy możliwe jest użycie do tego celu przekaźników 12V, które będą się rozwierać (otwierać obwód do silnika) po zamknięciu krańcówki? Ze względu na to, że sterowanie kierunkiem odbywa się poprzez odwrócenie polaryzacji, chciałbym zrobić przycisk, który przerwie chwilowo obwód krańcówki - sterowania przekaźnikiem, aby móc z powrotem użyć w przeciwnym kierunku silnika wycieraczki.
2. Obwód do sterowania wyłącznikiem krańcowym będzie składał się z diody i właśnie cewki od przekaźnika - jaki opornik należy zastosować, żeby przekaźnik działał, a cała instalacja się nie popaliła?
Niezależnie od moich pytań, czy można wyłączniki krańcowe umieścić w obwodzie w inny sposób?