logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak zastosować wyłączniki krańcowe i przekaźniki 12V w antenie satelitarnej?

lammaster 05 Maj 2014 00:14 4539 7
REKLAMA
  • #1 13570915
    lammaster
    Poziom 10  
    Posty: 6
    Witam,
    Przygotowuję się do zrobienia automatycznego sterowania anteną satelitarną w samochodzie kempingowym. Antena będzie obracać się oraz rozkładać góra-doł. Do tego wykorzystałem silniczki wycieraczek z przekładnią ślimakową. Część mechaniczna jest skończona i działa. Chciałbym zastosować wyłączniki krańcowe, które będą się zwierać w skrajnym położeniu - maksymalnym złożeniu anteny.
    1.Czy możliwe jest użycie do tego celu przekaźników 12V, które będą się rozwierać (otwierać obwód do silnika) po zamknięciu krańcówki? Ze względu na to, że sterowanie kierunkiem odbywa się poprzez odwrócenie polaryzacji, chciałbym zrobić przycisk, który przerwie chwilowo obwód krańcówki - sterowania przekaźnikiem, aby móc z powrotem użyć w przeciwnym kierunku silnika wycieraczki.
    2. Obwód do sterowania wyłącznikiem krańcowym będzie składał się z diody i właśnie cewki od przekaźnika - jaki opornik należy zastosować, żeby przekaźnik działał, a cała instalacja się nie popaliła?
    Niezależnie od moich pytań, czy można wyłączniki krańcowe umieścić w obwodzie w inny sposób?
  • REKLAMA
  • #2 13571039
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Posty: 21595
    Pomógł: 2511
    Ocena: 2795
    lammaster napisał:
    1.Czy możliwe jest użycie do tego celu przekaźników 12V, które będą się rozwierać (otwierać obwód do silnika) po zamknięciu krańcówki? Ze względu na to, że sterowanie kierunkiem odbywa się poprzez odwrócenie polaryzacji, chciałbym zrobić przycisk, który przerwie chwilowo obwód krańcówki - sterowania przekaźnikiem, aby móc z powrotem użyć w przeciwnym kierunku silnika wycieraczki.


    Można tak zrobić.

    lammaster napisał:
    2. Obwód do sterowania wyłącznikiem krańcowym będzie składał się z diody i właśnie cewki od przekaźnika - jaki opornik należy zastosować, żeby przekaźnik działał, a cała instalacja się nie popaliła?


    Jakiej diody? Zwrotnej przy cewce przekaźnika? Innej?
    Wstaw schemat najlepiej.
    Jeśli cewka przekaźnika na 12V to żadnego rezystora dla niej nie trzeba.



    lammaster napisał:
    Niezależnie od moich pytań, czy można wyłączniki krańcowe umieścić w obwodzie w inny sposób?


    Można w różny sposób, choćby bezpośrednio w obwodzie silnika (muszą mieć odpowiednią wytrzymałość prądową).
  • REKLAMA
  • #3 13571149
    cirrostrato
    Poziom 38  
    Posty: 4874
    Pomógł: 284
    Ocena: 950
    Kompletnie nie rozumiem użycia krańcówek ZWIERNYCH do rozłączania obwodu silnika, użyj krańcówek ROZWIERNYCH, uprościsz układ sterowania.
  • REKLAMA
  • #4 13571232
    lammaster
    Poziom 10  
    Posty: 6
    Bardzo dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi. Schemat postaram się wrzucić, gdy dostanę się do swojego komputera. Czy mogę zastosować diodę na równoległym połączeniu między silnikiem wycieraczki a źródłem prądu, aby w skrajnym połączeniu silnik mógł pracować tylko w jedną stronę?
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #5 13571324
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 23620
    Pomógł: 1923
    Ocena: 3620
    Tu masz wątek:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2808036.html
    I ostatni schemat idealnie ci będzie pasować.
    Układ będzie realizować funkcję pełnego rozłożenia i pełnego złożenia ramienia po jednokrotnym podaniu sygnału otwórz/zamknij.
  • #6 13636088
    lammaster
    Poziom 10  
    Posty: 6
    Trochę mi zeszło, ale dodatkowe obowiązki nie pozwalały się tym zając.
    Same przełączniki będą znajdować się w odrębnej obudowie (mini pilot). Obecnie potrzebuje do tego 5 żył.
    Czy możliwe jest takie przerobienie tego schematu, żeby do obu silników biegły 3 przewody zamiast 4? (są już przeciągnięte fabrycznie 3 przewody o większym przekroju (2,5 mm) i kilka ok. 0,5 mm).

    Jak zastosować wyłączniki krańcowe i przekaźniki 12V w antenie satelitarnej?
  • #7 13636926
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #8 13652887
    lammaster
    Poziom 10  
    Posty: 6
    To rzeczywiście może być problem, choć z drugiej strony jest tam odpowiednio małe przełożenie i może mieć śladowe znaczenie. Czy takie hamowanie może się odbywać przez przyłączenie do zacisków opornika jednocześnie z rozwarciem układu? Nie za bardzo wiem jak mógłbym to zrobić, aby przy odwróceniu polaryzacji nie było w obwodzie wirnika szeregowo opornika. Równolegle podłączony opornik też nie wydaje się dobrym rozwiązaniem.

    Załączam schemat - ograniczenie do 3 przewodów do silników + dla 2 krańcówek.
    Proszę o sugestie gdzie popełniłem błędy oraz czy w momencie przełączenia przełącznika prawo - lewo na pozycje 1 - 1 będzie przy przełączaniu przekaźnika wpływać to na wirnik góra - dół? Jak mogę spowodować, żeby przekaźnik od polaryzacji załączał się zawsze później niż przekaźnik od wyboru wirnika?
    Jak zastosować wyłączniki krańcowe i przekaźniki 12V w antenie satelitarnej?

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik planuje zbudować automatyczne sterowanie anteną satelitarną w samochodzie kempingowym, wykorzystując silniczki wycieraczek z przekładnią ślimakową. W celu kontroli ruchu anteny zamierza zastosować wyłączniki krańcowe oraz przekaźniki 12V. Pojawiły się pytania dotyczące użycia przekaźników do rozłączania obwodu silnika po osiągnięciu skrajnego położenia oraz doboru diody i opornika w obwodzie. Użytkownicy sugerują użycie krańcówek rozwiernych zamiast zwiernych oraz zwracają uwagę na konieczność hamowania silnika po odłączeniu zasilania. Dodatkowo, pojawiły się pytania o możliwość uproszczenia połączeń przewodów oraz o schematy układów sterujących.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA