logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Sterowanie anteny samochodowej

pol48 02 Sie 2005 09:21 4240 7
REKLAMA
  • Sterowanie anteny za pomocą odbiornika samochodowego.
    Nie mogąc znaleźć odpowiedniego schematu, postanowiłem sam zrobić takie urządzenie.
    Działa to w ten sposób:
    Z chwilą włączenia odbiornika podawane jest napięcie +12V na cewkę przekaźnika Pk1.
    Styki przekaźnika podają napięcie z akumulatora (+12V) na cewkę L2 i poprzez diodę BYW 56 zasilają silniczek anteny.Jednocześnie napięcie podawane jest poprzez rezystor 10k na bazę tranzystora BD137 powodując włączenie się przekaźnika Pk3 zamykając obwód zasilania silniczka.Tranzystor Bc238 jest w stanie odcięcia,kondensator 220uF powoli ładuje się poprzez rezystor 1M.Gdy antena wysunie się całkowicie następuje zatrzymanie silnika,powodując gwałtowny wzrost prądu.Do wyłączenia silnika zastosowałem kontraktron,wzrost prądu płynącego przez cewkę kontraktronu zwiera styki i podaje napięcie przez rezystor 33k na bazę tranzystora BC238 powodując natychmiastowe naładowanie kondensatora.Gdy baza tranzystora osiągnie 0.8V tranzystor przechodzi w stan przewodzenia wyłączając BD137 a tym samym przekaźnik, silnik zostaje trwale odłączony od zasilania.
    Kondensator 220uF stale jest doładowywany przez rezystor 1M utrzymując go w stanie przewodzenia.
    Gdy wyłączymy odbiornik, Pk1 zostaje odłączony od zasilania, a tym samym przez bierny styk
    Pk1 napięcie zostaje doprowadzone na cewkę L2, i cały cykl się powtarza, z tą róznicą że silnik obraca się w przeciwnym kierunku, chowając antenę.
    Urządzenie to zostało zrobione i sprawdzone praktycznie.
    Ps.Narazie jest zrobione prowizorycznie, ale gdy wykonam to urządzenie na płytce drukowanej
    pokażę zdjęcia.
    Mieczysław Wymazała

    Sterowanie anteny wykonałem, a oto zdjęcia .
    Załączniki:
    • Sterowanie anteny samochodowej Sterowanie anteny samochodowej.JPG (33.06 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Sterowanie anteny samochodowej Antena samochodowa.JPG (38.54 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Sterowanie anteny samochodowej Sterowanie anteny sam..JPG (54.01 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.

    Fajne? Ranking DIY
    O autorze
    pol48
    Poziom 13  
    Offline 
    Specjalizuje się w: "-"
    pol48 napisał 71 postów o ocenie 18, pomógł 2 razy. Mieszka w mieście ***. Jest z nami od 2003 roku.
  • REKLAMA
  • #2 1700974
    lziental
    Poziom 13  
    Posty: 26
    Pomógł: 3
    Ocena: 1
    nie jest to głupie rozwiązanie. Ja popróbował bym na tranzystorach.

    Moderowany przez tomaszo:

    Kolejny post bez sensu = nabijacz nie wnoszacy niczego. Kolejne ostrzezenie - juz 3cie.

  • REKLAMA
  • #3 1701348
    krzycho123
    Poziom 31  
    Posty: 1867
    Pomógł: 135
    Ocena: 106
    ciekawe rozwiązanie , problemem nie jest wysunięcie anteny bo można to zrobić bez pośrednictwa elektroniki przez przekaźnik podający napiecie na silnik mechanizmu anteny . Problemem jest schowanie anteny po zaniku napiecia na radju. Jak już wykonasz płytke i złożysz to do kupy to koniecznie pokaż to na forum. Pozdrawiam
  • #4 1702122
    pol48
    Poziom 13  
    Posty: 71
    Pomógł: 2
    Ocena: 18
    krzycho123 napisał:
    ciekawe rozwiązanie , problemem nie jest wysunięcie anteny bo można to zrobić bez pośrednictwa elektroniki przez przekaźnik podający napiecie na silnik mechanizmu anteny . Problemem jest schowanie anteny po zaniku napiecia na radju. Jak już wykonasz płytke i złożysz to do kupy to koniecznie pokaż to na forum. Pozdrawiam

    **************
    To urządzenie jest już złożone "na brudno" i działa, antena wysuwa się i chowa.Przy schowanej antenie pobór prądu jest znikomy, ograniczony do przewodzenia tranzystora BC238.Dzisiaj zaczynam robić płytkę drukowaną, jak wykonam to zamieszczę zdjęcie.Gdyby to urządzenie nie działało, to nie zamieszczałbym opisu na Forum.
    Mieczysław
  • #5 1702216
    krzycho123
    Poziom 31  
    Posty: 1867
    Pomógł: 135
    Ocena: 106
    Witam.
    Nie wąpie że urządzenie działa :) Oczywiście że działa . Tak tylko napisałem dla nidoinformwanych kolegów . Co by się nie pytali czemu taki skomplikowany układ do tak prostej czynnności. Wrzuć płytke prosze jak już skończysz i będziesz pewien że wszytsko jest OK. Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #6 1702278
    mkos1
    Poziom 30  
    Posty: 1822
    Pomógł: 88
    Ocena: 132
    Antenki z którymi sie spotylałem miały wyłączniki krańcowe więc .... wystarczał zwykły układ na jednym przekaźniku.
    Ale jesli faktycznie nie ma tych "krańcówek" to trzeba cos takiego zamontować aby zatrzymywać silnik.
    Powodzenia !
  • #7 1704437
    szczupx
    Poziom 19  
    Posty: 555
    Pomógł: 29
    Ocena: 94
    Ten układ jest lepszy niż wyłączniki krańcowe - jeśli antena się zatnie to układ odetnie napięcie, nie dopuszczając do ewentualnego przegrzania i uszkodzenia silniczka
  • REKLAMA
  • #8 17302315
    flgmnft
    Poziom 12  
    Posty: 119
    Pomógł: 1
    Ocena: 15
    Trochę odgrzeje kotleta po 13 latach.
    Mianowicie, mam antenę fabryczną z subaru. Problem w tym że gdy się wysunie to silnik dostaje czkawki, tak samo po złożeniu. Ciągle pobiera prąd. Myślałem co by użyć mostka H L293, sterowane to było by choćby przez Attiny 13, pomiar prądu na rezystorze 0.1 Ohm. Gdy osiągnie położenie krańcowe to silnik jest wyłączony, do momentu zmiany stanu na wejściu sterującym. Jedyne elementy które będą użyte to mostek, attiny, stablilzator 5V parę kondensatorów i rezystorów, tranzystor na wejściu do attiny. Jest to poprawne, czy może są już teraz prostsze rozwiązania?

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy samodzielnie wykonanego układu sterowania anteną samochodową, który działa na zasadzie załączania napięcia +12V na cewkę przekaźnika po włączeniu odbiornika. Układ wykorzystuje przekaźniki (Pk1, Pk3), tranzystory BD137 i BC238, diodę BYW56 oraz kondensator 220uF do sterowania silnikiem anteny. Zastosowano kontraktron do wykrywania pełnego wysunięcia anteny, który poprzez wzrost prądu i napięcia na bazie tranzystora BC238 powoduje szybkie wyłączenie silnika, zapobiegając jego przeciążeniu. Rozwiązanie jest alternatywą dla tradycyjnych wyłączników krańcowych, oferując ochronę przed przegrzaniem silnika w przypadku zablokowania anteny. W dyskusji pojawiła się także propozycja nowoczesnego sterowania z użyciem mostka H L293 i mikrokontrolera Attiny13, z pomiarem prądu na rezystorze 0,1 Ω, co umożliwia precyzyjne wyłączanie silnika po osiągnięciu pozycji krańcowej anteny. Autor planuje wykonanie płytki drukowanej i udostępnienie zdjęć układu.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA