Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Holowanie po Polsce auta z zagranicy - pytania

csmiron 08 Maj 2014 09:00 1332 8
  • #1 08 Maj 2014 09:00
    csmiron
    Poziom 10  

Witam,
    Zamierzam holować auto na części i chciałbym zrobić to legalnie, dlatego mam kilka pytań. Auto to jest w Polsce pochodzi z zagranicy ma ważne badania techniczne zagraniczne jednak skończyło się ubezpieczenie posiada tablice rejestracyjne. Auto jest pozbawione silnika i skrzyni czyli kupuje je tylko dla karoserii drzwi maska szyby itp. Nie zamierzam go przerejestrowywać tylko rozebrać do końca. Zamierzam holować auto na sztywnym holu typu 2 auta jeden kierowca. I teraz moje pytania. Czy w Polsce jeden kierowca może holować 2 auta, czy potrzebny jest drugi kierowca? Aby auto było dopuszczone do ruchu musi posiadać ubezpieczenie. Czy posiadając badania techniczne zagraniczne mogę ubezpieczyć auto na miesiąc czy tam na jeden dzień tylko po to zęby przetransportować je na moje podwórko. Jakie jeszcze papiery są potrzebne do ubezpieczenia auta na jeden dzień. Czy w razie kontroli drogowej będzie mi potrzebna umowa kupna sprzedaży na ta karoserie?

0 8
  • #2 08 Maj 2014 09:14
    Grzechocar89
    Poziom 12  

Co do ubezpieczenia to ci dokładnie nie powiem jak z tym, ale jego brak jest bardzo kosztowny. Rozważ załadowanie na jakąś lawetę, wynajem przyczepy lawety ok 150zł za dobę i wtedy nie martwisz się o oc na grata. Najlepiej napisać umowę na samą karoserie nie duży wysiłek kawałek kartki itp., do tysiąca złotych nie potrzebujesz znaczka skarbowego i policjant ci już nie straszny.

0
  • #3 08 Maj 2014 09:34
    csmiron
    Poziom 10  

Z tego co mi wiadomo to oc jest potrzebne dla auta nawet na lawecie. A opcje lawety muszę odrzucić bo moje auto może ciągnąc przyczepkę 630kg gdzie sama waga lawety to ponoć 600kg a auto bez silnika i skrzyni zakładam ze wazy 900kg.

0
  • #4 14 Maj 2014 22:33
    Alfred_92
    Poziom 32  

Ja nie odważył bym się ciągnąć taki kawał drogi samochodu bez wspomagania hamulców, oraz ze względu na niełatwe zadanie dla auta ciągnącego tą skorupę tyle kilometrów, tym bardziej że po masie przyczepy domniemam że nie jest zbyt duże i mocne.

0
  • #5 17 Maj 2014 18:37
    ociz
    Moderator Samochody

Jak ma być holowany na kołach to musi mieć ważne ubezpieczenie OC, sprawne oświetlenie, sygnalizować wszystkie manewry itd.
    Jak dużo nie waży najlepsza opcja to autolaweta o DMC 3.5T, wystarczy wtedy prawko kat. B żeby nim jechać.

0
  • #6 17 Maj 2014 18:52
    adam158
    Poziom 22  

jeden kierowca osobowym autem nie może holować drugiego bez kierowcy,nie można również obecnie używać już motylków

0
  • #7 17 Maj 2014 19:30
    jas67
    Poziom 22  

csmiron jak sobie wyobrażasz holowanie 2 auta jeden kierowca? Przecież w holowanym aucie muszą się skręcać koła na zakręcie. Same się nie skręcą.

0
  • #8 18 Maj 2014 10:18
    adam158
    Poziom 22  

do jas 67 można tak holować na motylku tylko obecnie przepisy nie zezwalają

Dodano po 38 [sekundy]:

wówczas koła nie muszą się skręcać

0
  • #9 18 Maj 2014 12:19
    romuald-f
    Spec Automatyczne skrzynie biegów

jas67 napisał:
    csmiron jak sobie wyobrażasz holowanie 2 auta jeden kierowca? Przecież w holowanym aucie muszą się skręcać koła na zakręcie. Same się nie skręcą.

Można holować na holu sztywnym typ trójkąt. Sam osobiście tak holowałem Mercedesa. Koła będą się skręcać bo jest tzw. kąt wyprzedzenia sworznia, który nam na to pozwala, ale jest już problem z cofaniem, koła się skręcają (odłączałem przekładnię kierowniczą od kolumny). http://sprzedajemy.pl/sztywny-hol-motylek-nowosc,1918882

0