Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Holowanie automatu. Dlaczego nie wolno tego robić?

Erni1 20 Mar 2005 16:24 31212 24
  • #1 20 Mar 2005 16:24
    Erni1
    Poziom 20  

Podobno nie wolno holować automatów. Dlaczego, co sie może zepsuć

0 24
  • Pomocny post
    #2 20 Mar 2005 16:41
    zodiak318
    Poziom 34  

Automat (skrzynia automatyczna) ma smarowanie wtedy gdy pracuje silnik bo pompa olejowa jest z napędzana silnikiem, ale dopuszcza się holowanie max do 50km i nie szybciej niż 50km/h.

1
  • #3 20 Mar 2005 18:34
    T/J
    Poziom 21  

Witam
    Zła informacja.Nie zaleca się holowania samochodów z automatem ale skoro już to Warunek silnik musi pracować.dźwignia ustawiona w pozycji N,prędkiść do 30 km /h i na max krótkim odcinku.Grozi awarią skrzyni zatarcie duże koszty naprawy.gdy nie są spełnione podane warunki.Bezpieczniej wezwać lawetę.dużo mniej kosztuje.
    Pozdrawiam

0
  • #4 20 Mar 2005 18:55
    zodiak318
    Poziom 34  

Różni producenci różnie podają te wartości, Mercedes tak jak napisałem, VW golf odpowiednio 45 km/h i 45km, cytryna 30 km/h i 60 km. A że nie jest zalecane to wiadomo ale różnie w życiu bywa.

0
  • #5 20 Mar 2005 18:57
    Erni1
    Poziom 20  

Chodzi mi o opla vectrę z 91 r.
    A tak jeszcze na marginesie. Gdzieś czytałem że można taki automat odpalić z popychu. Czy to możliwe ??

1
  • #6 20 Mar 2005 20:29
    pathfinder
    Poziom 14  

Erni1 napisał:
    automat odpalić z popychu. Czy to możliwe ??

NIE

0
  • #7 22 Mar 2005 21:24
    MaxMaj
    Poziom 16  

kiedys tata mnie holowal i chcialem odpalic i w smarcie zakonczyko sie to naprawa rozrusznika 1200+VAT !!! zas znajomy odpalil kilka razy mercedesa z holu sam widzialem

1
  • #8 22 Mar 2005 21:54
    pathfinder
    Poziom 14  

tez slyszalem o mercedesie ktory zapala...mimo skrzyni automat ale teoretycznie to niemozliwe ale moze sie myle ?

0
  • #9 05 Lis 2005 23:16
    Wojtekm33
    Poziom 10  

znajomy twierdzi ze faktycznie da sie odpalic meska 124 z autoamtem, ale podobno zeby zalaal trzeba go do co najmniej okolo 80-tki rozpedzic, z pewnoscia jest to niezbyt dobre dla skrzyni biegow.

1
  • #10 06 Lis 2005 01:24
    WoŹnY
    Poziom 28  

Nie wiem jak to jest z tym holowaniem. Nigdy nie widziałem budowy skrzyni automatycznej ale faktem jest że z kumplem holowaliśmy Audi 200 w automacie prawie 80km z prędkością ok 60km/h Ponieważ kumplowi na skrzyni nie zależało zdecydowaliśmy się na ten zabieg i o dziwo po ukończeniu holowania skrzynka nadal działała i dział po dzień dzisiejszy w innym aucie. A było to prawie 2 lata temu

1
  • #11 07 Lis 2005 09:11
    MaxMaj
    Poziom 16  

A teraz ciekawostka ostatnio moj znajomy kupil chryslera voyagera 94 r w szwajcarii no i pech skrzynia padla wiec doszlismy do wniosku ze hol a mialem ze soba sztywny wiec zapielismy i do polski. Przejechalismy ponad 1300 !!!!!!! KM. Dzis bede wiedzial co jej bylo bo mechanik wymienia na inna a stara bedzie rozbieral by naprawic zobaczymy co sie porobilo. Jak bede cos wiedzial to opisze

0
  • #12 16 Paź 2017 16:17
    siwy-77
    Poziom 10  

Może głupie pytanie ale zaryzykuję :D Megane I skrzynia automatyczna DP0, uszkodzony przegub, auto nie che jechać. Można holować 15 km na włączonym silniku i N?

0
  • #13 16 Paź 2017 18:53
    Dziarski Hank
    Poziom 27  

Średnio. Półoś może narobić bałaganu, jeśli wypnie się całkiem.

Stare Mercedesy ze skrzyniami 722.3 i podobnymi można było palić z linki, bo do pewnego rocznika miały z tyłu skrzyni dodatkową pompę oleju napędzaną pośrednio od wału napędowego, która służyła do wstępnego "zbudowania" ciśnienia potrzebnego do załączenia taśm i sprzęgieł.

0
  • #14 16 Paź 2017 21:06
    siwy-77
    Poziom 10  

Przegub się zerwał ale nie rozleciał, więc półoś nie powinna wylecieć. Bardziej chodziło mi o to, czy na zapalonym silniku i neutralu skrzynia będzie miała smarowanie i nie zaszkodzi jej holowanie? Nigdzie nie mogę znaleźć konkretnej odp. na to pytanie, gdyż przeważnie wszystkie pytania o holowanie automatu dotyczą awarii silnika.

1
  • #16 17 Paź 2017 11:58
    romuald-f
    Spec Automatyczne skrzynie biegów

W sieci jest opis co do holowania autka z automatyczną skrzynią biegów:

Możliwość holowania samochodu z automatyczną skrzynią biegów jest bardzo ograniczona. Praktycznie każdy z producentów skrzyni biegów lub samochodu wyposażonego w taką skrzynię, jeżeli przewiduje możliwość holowania, podaje inne warunki. Dla wielu modeli skrzyń nowej generacji producenci dla bezpieczeństwa wykluczają całkowicie możliwość holowania samochodu. Całkowite wykluczenie możliwości holowania ma uchronić przed powiększeniem uszkodzeń w skrzyni biegów w przypadku konieczności holowania z powodu uszkodzenia skrzyni, oraz przed powstaniem uszkodzeń w skrzyni w przypadku innej przyczyny, dla której chcemy holować samochód. Przykładowo może być to uszkodzenie silnika. W przypadku intensywnego wycieku oleju ze skrzyni biegów posiadacz samochodu w żadnym wypadku nie powinien decydować się na holowanie. Podczas holowania na elementy wykonawcze skrzyni przenoszony jest napęd od kół sprzężonych ze skrzynią. Dodatkowo, jeżeli pracuje silnik napędzana jest pompa olejowa skrzyni. Praca pompy olejowej bez oleju spowoduje jej zniszczenie. Sprzęgło hydrokinetyczne (konwertor) jest zamontowane szyjką od strony skrzyni w panewce promieniowej usytuowanej w koszu konwertora lub w obudowie pompy olejowej. Sprzęgło to obraca się z prędkością obrotową silnika. Brak oleju w skrzyni spowoduje zniszczenie panewki. Może również spowodować zniszczenie szyjki sprzęgła, a tym samym konieczność wymiany tego sprzęgła.
    Układ smarowania panewek i łożysk promieniowych oraz oporowych wewnątrz skrzyni jest układem ciśnieniowym. Podczas holowania kiedy elementy wykonawcze skrzyni są napędzane od kół samochodu, brak oleju w skrzyni może spowodować zniszczenie panewek oraz zestawów planetarnych. Jeżeli skrzynia jest sprawna, a nastąpiło uszkodzenie silnika również nie należy decydować się na holowanie samochodu. Mimo że w skrzyni znajduje się olej przy braku pracy silnika nie pracuje również pompa olejowa skrzyni biegów. W związku z tym obracające się od kół napędzanych elementy skrzyni nie są w sposób prawidłowy smarowane. Brak prawidłowego smarowania jeżeli nie zniszczy, to na pewno spowoduje nadmierne zużycie niektórych elementów wewnętrznych.
    Inne niedomagania skrzyni wykluczające holowanie samochodu.
    1.Po włączeniu w pozycję "P" dźwigni zmiany biegów silnik się dławi i przestaje pracować.
    2.W pozycji "N" dźwigni zmiany biegów samochód toczy się do przodu lub do tyłu.
    Jeżeli nie wystąpiły wyżej opisane objawy i decydujemy się na holowanie samochodu ze sprawnym silnikiem ale uszkodzoną skrzynią, należy bezwzględnie przestrzegać następujących zasad:
    -jeżeli skrzynia posiada miarkę oleju, zgasić silnik i skontrolować stan oleju. Poziom powinien być wyższy od maksymalnego. Następnie należy uruchomić silnik i sprawdzić ponownie stan oleju. Poziom oleju powinien się obniżyć i mieścić się w granicach podziałki. Czynność ta pozwala sprawdzić czy układ pompy olejowej nie uległ uszkodzeniu. Jeżeli poziom oleju na uruchomionym silniku nie zmienił się nie należy samochodu holować. Samochód holujemy w pozycji "N" dźwigni zmiany biegów z uruchomionym silnikiem.
    Prędkość holowanego pojazdu
    nie powinna przekraczać połowy maksymalnej prędkości samochodu
    na pierwszym biegu, a odległość nie powinna być
    większa niż maksymalna wartość tej prędkości.

Należy mieć na uwadze, że mimo zachowania w/w uwarunkowań mogą w wyniku holowania nastąpić dodatkowe uszkodzenia skrzyni biegów. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem w przypadku awarii silnika lub skrzyni jest skorzystanie z usług przewoźnika.

0
  • #17 17 Paź 2017 19:37
    siwy-77
    Poziom 10  

@romuald-f Dziękuję za odpowiedź, jednak nie bardzo jest ona dla mnie pomocna i odpowiada na moje pytanie.
    Czytałem kilka wątków na temat holowania auta z automatyczną skrzynią, jednak jak już pisałem każdy miał problem z awarią silnika lub skrzyni, co w praktyce holowanie wyklucza.
    U mnie silnik i skrzynia są sprawne. Rozleciał się prawy przegub przy kole i auto nie może jechać o własnych siłach bo napęd nie jest przenoszony na koła. Półoś jest na podporze więc nie ma prawa się wysunąć ze skrzyni w związku z tym żadnego wycieku oleju nie ma. Skrzynia DP0 nie ma miarki oleju, ale olej był miesiąc temu wymieniany więc poziom jest prawidłowy. Koszt lawety pokrywa koszt zakupu nowego przegubu (wymieni mi brat w sobotę jak wróci z trasy, gratis) dlatego pytam czy coś się stanie jak na zapalonym silniku i włączonym "N" zaholuje powoli ten samochód na lince do niego (15 km)? Bo jeśli jest jakieś ryzyk to nie ma co. Nie znam się na budowie automatycznej skrzyni biegów na tyle aby samemu to stwierdzić dlatego pytam i chciałbym aby jakiś znawca jednoznacznie mi odpowiedział: mogę czy nie?

0
  • #18 17 Paź 2017 22:15
    CezaryL
    Poziom 8  

Skrzynia DPO nie jest klasycznym automatem tylko w pewnym sensie klasyczna przekładnia, w której każdy bieg ma własne sprzęgło. Sprzęgła sterowane są hydraulicznie. Dlatego ważne jest, aby silnik pracował. Osobiście bym się na holowanie zdecydował.

0
  • #19 27 Lis 2017 13:25
    primabus
    Poziom 9  

MaxMaj napisał:
    kiedys tata mnie holowal i chcialem odpalic i w smarcie zakonczyko sie to naprawa rozrusznika 1200+VAT !!! zas znajomy odpalil kilka razy mercedesa z holu sam widzialem

Jak próbowałeś odpalić auto ze stacyjki podczas holowania to gratuluję pomysłu :)

0
  • #20 26 Sie 2018 11:57
    jaszczur1111
    Poziom 32  

Jaki jest sens holowania auta ze sprawnym silnikiem? Mam właśnie uszkodzenie silnika Opel Vectra 2.0 ze skrzynią w automacie. Przeskoczył rozrząd. Do mechanika 8km. Co radzicie holować czy nie? Mogę jechać nawet 20km/h.

0
  • #21 26 Sie 2018 12:10
    carrot
    Moderator Samochody

Cytat:
    Do mechanika 8km

Przy tak małej odległości nic się nie stanie, holuj śmiało

1
  • #22 26 Sie 2018 13:12
    ociz
    Moderator Samochody

Czytajcie warunki ubezpieczenia swojego samochodu, bo często nawet przy zwykłym OC macie dodatkowo assistance które uwzględni darmowe holowanie do warsztatu lub miejsca zamieszkania.

0
  • #24 26 Sie 2018 23:12
    CezaryL
    Poziom 8  

Holując samochód z automatyczna skrzynia biegów, jest ona „od tylu“ napędzana. Niestety przy wyłączonym silniku nie jest napędzana pompa smarujący ta przekładnię. 8 km nie jest wcale tak mało, ryzyko zatarcia lub uszkodzenia automatu nie można wykluczyć. Laweta lub inny transport będzie tańszy niż nowa / inna skrzynia, naprawa często nie jest opłacalna.

0