Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawanie metodą TIG Lift używając prostownik Bester bab24/250

sten87 22 Maj 2014 00:58 3546 11
  • #1 22 Maj 2014 00:58
    sten87
    Poziom 9  

Witam ,

mam pytanie odnośnie spawania metodą TIG Lift.
    Mianowicie interesuje mnie to czy można spawać tą metodą wykorzystując następujący sprzęt: prostownik Bester bab24/250 z przewodem spawalniczym DEDRA DESTi010 oczywiście kabel podłączony do butli z argonem. Prostownik nie posiada przełącznika prądu stałego na zmienny, czy to nie jest problem? Czy można spawać aluminium na prądzie stałym? ..

Dodam jeszcze że chce spawać blachy aluminiowe o grubości od 1mm do 10mm

Z góry dziękuję za poradę dla amatora majsterkowicza

• #2 23 Maj 2014 21:20
    RitterX
    Poziom 35  

Z tego co wiem aluminium spawa się jedynie prądem przemiennym. Najlepiej o różnym współczynniku wypełnienia górnej i dolnej połówki przebiegu. Jak rozumiem wiesz, że nie każdy stop aluminium nadaje się do spawania.

• #3 25 Maj 2014 11:58
    sten87
    Poziom 9  

Zdaje sobie z tego sprawę że nie każde aluminium nadaje się do spawania, wybiorę takie które będzie się nadawało. Mi generalnie chodzi o to żeby takim zestawem przyspawać do aluminiowej płyty ramę z kątownika pełniącej funkcje stelażu. Czy da się to zrobić za pomocą takiego prostownika z prądem stałym?

• #4 25 Maj 2014 15:41
    RitterX
    Poziom 35  

Wątpię by się udało otrzymać wytrzymałe połączenie spawając aluminium prądem stałym. Nie lepiej w takim przypadku posłużyć się nitami lub przykręcić plyty śrubami do stelaża?

• #5 25 Maj 2014 23:58
    sten87
    Poziom 9  

Właśnie w tym jest problem bo na tych płytach aluminiowych będą namalowane obrazy i nie ma możliwości robieni a w nich dziur, nie wiem jak to rozwiązać..

• #6 26 Maj 2014 05:35
    manta
    Moderator Samochody

Aluminium metodą tig spawamy prądem AC, druga sprawa, nie masz układu WN. Problem przy aluminium, to bardzo szybkie utlenianie w czasie spawania, prąd AC redukuje to zjawisko. W Twoim wypadku, poszukałbym elektrod, dosyć dawno spawałem takimi, grubość 2mm, parametrów nie pamiętam, jedynie to że były silnie higroskopijne. Przed spawaniem należało je wysuszyć.

• #7 26 Maj 2014 10:36
    sten87
    Poziom 9  

Jestem w tym temacie laikiem, szukam sposobu żeby zespawać płyte z ramą dostępnymi dla mnie narzędziami. Generalnie wiem że aluminium spawa się prądem AC, ale jeżeli dobrze rozumiem mówisz że jest możliwość zespawać to prądem DC zmieniając po prostu elektrode na grubszą???

• #8 26 Maj 2014 10:48
    manta
    Moderator Samochody

Niestety źle zrozumiałeś, pisałem o spawaniu metodą MMA (elektrodą otuloną) i o elektrodach otulonych też aluminiowych. Spawałem takimi wiele lat temu.

• #9 27 Maj 2014 00:20
    sten87
    Poziom 9  

acha,a tym da się zespawać aluminium tak żeby było trwałe łączenie?

• #10 27 Maj 2014 08:58
    Michelson
    Poziom 18  

Jak się poprawnie zespawa, to będzie trwałe, ale o jakiejkolwiek estetyce to raczej zapomnij. Chyba, że trochę spoiny przeszlifujesz. Poza tym, elektrodami aluminium spawa się dość ciężko. Cienkie elementy bardzo łatwo jest przetopić na wylot, a z kolei na grubych spoina ma tendencje do przyklejeń i braku przetopu na początku spoiny. Lepiej grubsze elementy podgrzać przed spawaniem. Wątpię żeby udało Ci się pospawać blaszkę 1 lub 2 mm tą metodą, ale zawsze możesz spróbować. Możesz też podłożyć kawałek grubszego aluminium pod cienką blachę w miejscu spawania, aby odprowadzać nadmiar ciepła z okolic spoiny. Kiedyś coś tam spawałem, i na grubszych rzeczach, to w miarę to wychodziło, ale z jakąś drobnicą to porażka.

• #11 29 Maj 2014 10:10
    sten87
    Poziom 9  

A może poradziłbyś mi jakieś urządzenie w rozsądnej cenie które było by dobre do moich potrzeb?

• #12 03 Cze 2014 12:47
    spawalnik
    Poziom 17  

Spawarki TIG do aluminium raczej nie są tanie, bo zawierają w sobie klasycznego TIG-a DC i dodatkowo moduł AC (inaczej nikt nie robi chyba że w jakichś wyrobach których miejsce jest już w muzeum.. Poszukaj w internecie takich które przy symbolu mają zaznaczone AC/DC. Przyjmuje się, że na 1mm spawanej grubości natężenie powinno wynosić 40A, dlatego myślę, że musisz patrzeć za maszyną ok. 250A, a grubsze blachy podgrzewać. Zwróć też uwagę przy jakim cyklu pracy uzyskuje się to natężenie. (Cykl pracy mówi nam ile procent z 10 minut pracy będziemy mogli spawać tym prądem, a ile musimy przeznaczyć na chłodzenie maszyny.)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME