Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nagrywanie rozmów telefonicznych - telefon do wzmacniacza

zasoby 19 Apr 2005 13:27 12123 2
Altium Designer Computer Controls
 • Na grupie dyskusyjnej pl.misc.elektronika pojawiło się kilka tematów i problemów związanych z nagrywaniem rozmów telefonicznych.

  Urządzenia automatycznie nagrywające rozmowy telefoniczne w centrach obsługi klienta są dosyć drogie. Jednak można bardzo łatwo podłączyć zwykły magnetofon, wieżę z opcją nagrywania na taśmie magnetofonowej. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie starego modemu komputerowego z funkcją + systemu Linux, jednak jest to kwestia odpowiedniego oprogramowania a nie konkretnego rozwiązania sprzętowego.

  Głównym problemem przy podłączeniu dowolnego urządzenia audio będzie brum w głośnikach. Niestety nie można go inaczej wyeliminować niż przez galwaniczne oddzielenie obwodów za pomocą transformatora 1:1. Na szczęście taki transformator możemy wyciągnąć z prawie każdego aparatu telefonicznego lub modemu komputerowego.

  Nagrywanie rozmów telefonicznych - telefon do wzmacniacza

  Poza transformatorem zastosowano wysokonapięciowy kondensator 2uF (może być z powodzeniem mniejszy np. 220nF) o napięciu wytrzymałości 400V oraz rezystor 620 om w celu nie obciążania linii telefonicznej. Diody mogą być dowolne 1N400X / 1N4148 zabezpieczają przed sygnałem dzwonienia.

  Poniżej fabryczny adapter firmy Philips do nagrywania rozmów telefonicznych:

  Nagrywanie rozmów telefonicznych - telefon do wzmacniacza

  Układ jest bardzo zabezpieczony, w prototypie wcale nie trzeba wbudowywać bezpieczników 50mA. Kondensatory na wysokie napięcie.

  Rozwiązanie Norelco poprzez elimację rezystorów umożliwia osiągnięcie większej amplitudy sygnałów

  Nagrywanie rozmów telefonicznych - telefon do wzmacniacza

  Adapter opublikowany Tekniikan Maailma w numerze 8/1994 jest bardziej rozbudowany ale upraszczając połączenie elementów równolegle tj zamiast 4 kondensatorów jeden 220nF i dwóch rezystorów jeden 4,7k otrzymujemy układ podobny do poprzedników. Zastosowano transformator telefoniczny z odczepem umożliwiający dodatkowo podłączenie sygnału do odtwarzania dźwięku.

  Nagrywanie rozmów telefonicznych - telefon do wzmacniacza


  Bez transformatora nagrywanie rozmów jest znacznie prostsze - w zasadzie to kondensator 220nF/400V włączony w szereg z wieżą jednak w zasadzie nie ukniemu brumu w układzie audio.

  Więcej informacji:
  http://www.tkk.fi/Misc/Electronics/circuits/teleinterface.html
  http://news.elektroda.net/buczenie-w-gonikach-vt33730.html
  http://news.elektroda.net/rozmowy-telefoniczne-vt33532.html

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  zasoby
  Level 23  
  Offline 
  zasoby wrote 785 posts with rating 403, helped 4 times. Been with us since 2002 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  krzys-iek
  Level 20  
  OK, mialem wyslac pozniej ale zrobie to teraz (pozniej wysle wszystko...)

  automatycznie nagrywa - wspolpraca z komputerem...

  schemat podobny do tych wyzej, klasyczny. Zmiany to dodanie symulacji myszki, podlaczenie do pc przez COM. Optoizolowane. Podczas rozmowy "prawy przycisk" myszy jest wcisniety. Moj program wtedy nagrywa (manauton sie nazywa) dzwiek. Poprzez odpowiednie programy mozna dekodowac CLIP FSK i wiedziec z jakiego numeru do nas dzwonil ktos. Tylko trzeba poustawiac odpowiednio program manauton (by aktywowal sie dzwiekiem a konczyl po puszczeniu przycisku myszki).

  Transformstorki sa w starych modemach (nowe czesto nie maja ich...), ten akurat byl w zoltrixie. Uklad scalony - ze starej myszki :-)
  Zlacze audio podlaczamy do AUX/CD IN. COM do portu com (akurat mam plytke mAtx z jednym zlaczem COM na plycie, nie wyprowadzonym na zewnatrz wiec sobie tak zrobilem)

  Jestem zmeczony wiec post troche haotycznie napisany :(

  Jak dodac taki projekt by uzyskac punkty? Dam pliki z eagla itd.
 • #3
  strakowski
  Level 12  
  gulson wrote:
  Bez transformatora nagrywanie rozmów jest znacznie prostsze - w zasadzie to kondensator 220nF/400V włączony w szereg z wieżą jednak w zasadzie nie ukniemu brumu w układzie audio.


  Nooo, nagrać oczywiscie można, tylko polecam pamiętać o wyjęciu wtyczki ze wzmacniacza po nagraniu ;) Jak zapomicie wyjąć i ktoś zadzwoni i pójdzie 60V napięcia stałego polaryzowanego (ok. 50Hz), to te pojednyncze mikrofarady ne wejsciu audio we wzmacniaczu też nie pomogą...
  Trafo to trafo, zwłąszcza w takiej dziedzinie jak telekomunikacja. Pomijam też wszelkie przepiecia i ąłdunki, które grmoadzą się w linii. A znam to z doświadczenia, więc możecie mi wierzyć...