Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Seagate Baracuda 80GB - Partycja figuruje jako 'invalid' po formatowaniu

Zeboa 25 Cze 2014 17:44 1158 7
  • #1 25 Cze 2014 17:44
    Zeboa
    Poziom 13  

Witam

Mam problem z dyskiem twardym. Ma on dwie partycje podstawowe oraz rozszerzoną. Na partycjach podstawowych system Windows i Linux. - Był więc zainstalowany GRUB.

Sformatowałem partycję podstawową na którym siedział linux i teraz, choć winsows normalnie się ładuje po użyciu FIXMBR (bo wcześniej pojawiał się błąd GRUB), to w programach do zarządzania partycjami(takimi startującymi z płyty) mam dwa dyski logiczne INVALID.

Dlaczego sformatowanie partycji linuxowej spowodowało takie spusztoszenie?

Sięgając po wiecej informacji:
    Z kolei program Norton Partition Magic podaje: Partition table error #108. - i nie pokazuje żadnych partycji.

Dziękuję za opinię

0 7
  • #2 25 Cze 2014 17:45
    sPeRaCz.PL
    Poziom 42  

Pokaż nam SMART dysku (pełny screen z CrystalDiskInfo - okno rociągnij tak aby wszystkie atrybuty były widoczne).

0
  • #3 25 Cze 2014 17:58
    Zeboa
    Poziom 13  

Ale jak mam zapisać dane (zrobić zrzut) skoro dysk mam martwy w tej chwili?

Dlaczego sformatowanie partycji linuxowej spowodowało takie spusztoszenie dysku? Czy to jest normalne?

0
  • #4 25 Cze 2014 18:56
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Zeboa napisał:
    choć winsows normalnie się ładuje po użyciu FIXMBR (bo wcześniej pojawiał się błąd GRUB), to w programach do zarządzania partycjami(takimi startującymi z płyty) mam dwa dyski logiczne INVALID.
    Zeboa napisał:
    Ale jak mam zapisać dane (zrobić zrzut) skoro dysk mam martwy w tej chwili?
    Więc jaki jest obecny stan dysku?

0
  • #5 25 Cze 2014 19:26
    Zeboa
    Poziom 13  

Dysk wyzerowałem, stworzyłem nowe partycje; sformatowanie partycje dalej pokazują, że sa na nich dane w megabajtach... (Dlaczego tak się dzieje?). Przy próbie instalacji systemu pojawia się czarny ekran z migającym kursorem. Wykonam jeszcze test narzędziem SeaTools Desktop.

Może zerowanie wyzerowało też tablicę relokacji bad sektorów, zatem pojawiło się one na nowo na dysku i stąd te przekłamania... ?

Ale co jest dla mnie nurtujące, to dlaczego sformatowanie partycji linuxowej tak 'rozwaliło' ten dysk? Oraz jak zatem powinienem postąpić chcąc np. wgrać inny system linuxowy na partycję sda2, na sda1 miał pozostać windows?? (do tej pory myślałem, że formatując partycję linuxową :/ )

Czy tym programem Crystal można zrobić zrzut na pendrive?

PS
    Jeśli można to chciałem się dopytać czy MBR jest na każdej partycji czy tylko na pierszej?

thanks

0
  • #7 25 Cze 2014 23:53
    Zeboa
    Poziom 13  

SMART pokazuje, że wszystko OK...

Czy jest możliwe że te awarie były spowodowane włączonym SMART w biosie? Oraz, jak to jest że teraz mam wyłączony SMART w biosie a mimo to everest pokazuje mi dane ze SMARTA? Jak to rozumieć?

Seagate Baracuda 80GB - Partycja figuruje jako 'invalid' po formatowaniu

pozdrawiam

0
  • #8 26 Cze 2014 06:58
    Aseri15
    Poziom 29  

Zeboa napisał:
    Czy jest możliwe że te awarie były spowodowane włączonym SMART w biosie?

Nie.

Zeboa napisał:
    jak to jest że teraz mam wyłączony SMART w biosie a mimo to everest pokazuje mi dane ze SMARTA? Jak to rozumieć?

Gdyż w/w funkcja sprawia, że to BIOS sprawdza SMART dysku. Może być ona wyłączona, a inny program i tak odczyta SMART dysku, jeżeli ma taką opcję.

0