Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka BOSCH SMI68M05EU - Błąd E24 (świeci się kranik od wody)

guli_tomek 04 Lip 2014 12:41 71832 17
  • #1 04 Lip 2014 12:41
    guli_tomek
    Poziom 2  

Posiadam zmywarkę BOSCH SMI68M05EU (oczywiście po gwarancji). Od niedawna zaczął nam się pokazywać na zmywarce błąd E24 do tego świeci się kranik od wody. Błąd pojawia sie po około 2 minut od uruchomienia zmywarki. Słychać, że coś się dzieje w zmywarce. Czasami pomogło wyłaczenie i włączenie i zadziałało. Wszystkie filtry oczywiście oczyszczone, sprawdzone czy nie zatkany odpływ, pompka wypompowująca wode obraca się swobodnie, wąż odpływowy jest ok, dołączenie wody ok, filtr też wyczyszczony. Teraz błąd zaczął pokazywć się bardzo często. Ale jak wyczytałem gdzieś na forum, to jak wystartuje program i otworzę i zamknę zmywarkę to ona ruszy. I faktycznie taki myk działa, zmywarka zmywa. Znalazłem na forum podobne problemy i mowa jest o wymianie pompy, ale zaskakujące jest, że otwarcie i zamknięcie zmywarki w moim przypadku powoduje, że działa ona prawidłowo. Proszę o pomoc, bo może obejdzie się bez drastycznych i kosztownych operacji, no i naprawę/regulację będę mógł zrobić sam.

8 17
  • Pomocny post
    #2 04 Lip 2014 17:59
    313094
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 05 Lip 2014 21:47
    guli_tomek
    Poziom 2  

No cóż, niepocieszająca informacja. Czy mógłbym poznać szacowany koszt pompy? Czy mogę ją sam kupić i wymienić? W pralce już pompę naprawiałem i chodzi do dzisiaj, może tu też dałbym radę sam to zrobić.

7
  • #4 09 Lip 2014 22:01
    freetz_master
    Poziom 30  

Może tylko śmigło pompy przyblokowane? np. zapałką
    https://www.youtube.com/watch?v=IjZZPISpq2U

Wyciągnij wszystkie sitka, odkręć pokrywę śmigła, wyczyść wszystko, odkręć lewą osłonę (2 śrubki) i zobacz, czy system podajnika podaje wodę jak zmywarka startuje.
    Zamykanie i otwieranie dzrzwi i działanie wygląda na jakieś zapchanie.

A jak już chcesz kupować:
    http://www.ebay.de/itm/Bosch-Siemens-Neff-Gag...te_Back%C3%B6fen_Herde_PM&hash=item4182f54e79
    na niemieckim ebayu 15 euronow.

Wymiana jest prosta
    http://www.kunnig-elektro.de/reparatur/spuelen/bosch/pumptnicht.html
    rysunki jednoznaczne:
    1. odkręcić przedni cokół
    2. wycisnąć zapadkę
    3. lekki obrót

2
  • #5 02 Wrz 2014 21:54
    JQ1989
    Poziom 2  

Witam,
    Posiadam zmywarkę BOSCH SMI68M05EU i borykam się z podobnym problemem.
    Po włączeniu zmywarka "mruczy standardowo" mija kilkadziesiąt sekund i zamiast pobrania wody słychać tylko buczenie pompy. Natomiast po ok. 2 min na wyświetlaczu pojawia się kontrolka kurka i błąd e:24. Błąd nie występuje przy każdym uruchomieniu - zmywarka potrafi wykonać trzy mycia pod rząd i jest okej, następnego dnia od razu załącza się kontrolka i nawet restart nie pomaga.
    sprawdziłam dopływ wody, aqua stop i elektrozłącze, to czy kran jest odkręcony, profilaktycznie udrożniłam syfon do spustu wody, przewód doprowadzający wodę nie jest zagięty, wodę mamy średnio twardą i nie sądzę żeby w cztery lata był jakiś kamień czy coś.
    czasem pomaga nachylenie zmywarki do przodu, ale czasem nie. Przejrzałam filtry i czystość pompy spustowej (chyba tak się nazywa ta dziura w podłodze zmywarki)- nie ma pestek, fusów etc.
    Był Pan od napraw - najpierw stwierdził, że coś fizycznie jest w pompie,która ciągnie wodę lub jest wyciek. Ani jedno ani drugie. Pompa jest podobno trochę rozklekotana,ale nic tam nie "siedzi",przecieku też podobno nie ma. Pan mi nic nie poradził, ale wydaje się, iż naprawdę nie wiedział jak mi pomóc. Pompa cytuje Pana "czasem zalewa całość płyty, a czasem tylko do połowy" -jak zrozumiałam to pierwsze jest pożądane, a to drugie objawia się w postaci e:24.
    Czy ktoś miał podobne kłopoty ? Jakiś pomysł może - przed wezwaniem serwisu Bosch, który zczesze mnie min.na kilka stówek?
    Pozdrawiam
    Asia

2
  • #6 02 Wrz 2014 22:06
    freetz_master
    Poziom 30  

No, teraz wiemy co i jak - niestety.

Moim skromnym zdaniem: E24 -> na 100% pompa grzewczo-cyrkulująca.
    Na niemieckich forach mówi się, że to planowe starzenie się ;-), bardzo częsty problem tych pomp (bosch, siemens,neff wsjo ryba)
    Pompa pada (piszesz, że zrobi ~3 mycia), chociaż nic w niej złego nie widać, byc może pada pod wpływm srodka czyszczącego, który jest ziarnisty.

Na domiar złego: pojawiły się pompy 2 generacji
    Tu jest ta pompa
    http://www.mmsb-gmbh.de/teile-fuer-spuelmasch...aschine-von-gaggenau-neff-constructa/a-12464/
    (pasuje na 100% do Twojej zmywarki)
    i nie da się ich "ot tak wymienić", trzeba dokonać zmiany okablowania według instrukcji załączonej do pompy.
    Dla faceta, który ma troche pojęcia o majsterkowaniu nie powinno to stanowić problemu. Dla kobiety na 99% - nie do zrobienia samej. Zmywarkę trzeba przewrócic na plecy, odciągnąć cały dół, wymienić pompę i zmienić kabelki według schematu.

Nie kupowałbym pompy używanej 1 generacji (wtedy nie trzeba kabli zmieniać) - pojdzie z pół roku i to samo będzie.

Więc masz dylemat...

P.S. W deutschelan wygląda to jeszcze lepiej:
    - przyjazd technika Bosch 90€ (płatne od razu - jeszcze palcem nie kiwnął tylko odczytał display)
    - pytanie: wymianiamy pompę? pompa: 140€, moja praca: 200€
    - (klient kalkuluje w myślach)
    - serwisant: to prosze lepiej kupić nową, do widzenia
    :-D

EDYCJA:
    na aledrogo kupisz taką pompę
    http://allegro.pl/okazja-pompa-myjaca-do-zmywarki-bosch-siemens-i4559644407.html
    290zł

sama raczej tego - jak pisałem - nie zmienisz. Fachowiec powinien uporac się z tym 1-1,5 h.

Tu jest jak sie to wymienia
    https://www.youtube.com/watch?v=FsjE7CTwUIk

wprawdzie na filmie jest popmpa starej generacji, możesz sobie tylko wyobrazić, co trzeba zrobić.

4
  • #7 02 Wrz 2014 22:18
    JQ1989
    Poziom 2  

eh życie :)
    Dzięki za pomoc w rozeznaniu i linki :) napiszę po fakcie wymiany co i jak ...raz jeszcze dziękuję.
    a.

0
  • #8 09 Lis 2014 11:42
    OKI
    Poziom 18  

Po przeanalizowaniu działania zmywarki stwierdzam że:

Błąd E24
    Po za oczywistymi przypadkami typu, zapchanie się węża odpływowego, zablokowanie odpływu w wannie zmywarki pod filtrem lub zatkanie się filtra.
    Proponuję sprawdzić czy dochodzi napięcie do elektrozaworu na płaszczu wodnym u dołu komory, bo koroduje w środku trzpień i blokując się nie otwiera dopływu wody do komory.
    Woda na początku mycia pobierana jest z tego płaszcza do mycia wstępnego więc woda z kranu na tym etapie jest niepobierana (płaszcz uzupełnia się przy spuszczeniu w końcowej fazie płukania)
    Jeśli brak jest napięcia na tym elektrozaworze to problem jest w pompie myjącej.
    Na początku programu zmywarka spuszcza wodę jedną pompą, a drugą pompą myjącą sprawdza czy woda została spuszczona. Brak wody małe obciążenie jest OK może dolewać wodę do komory.
    Duże obciązenie silnika myśli że woda jest i próbuje ponownie spuścić, jak się to nie powiedzie daje E24 nie pozwalając nabrać nowej wody aby nie przelać komory mycia na podłogę.
    Duży pobór prądu oznacza że pompa może być zablokowana czymś z mycia lub po kilku latach używania ma zatarte łożyska.
    Pompa do wymiany.

Można oszukać elektronikę przy uszkodzeniu pompy, wystarczy po uruchomieniu programu i wybraniu wody gdy startuje już pompa myjąca otworzyć na chwilę drzwi zmywarki.
    Program leci dalej bez wyświetlania się błędu E24.

Co do samej wymiany pompy nie trzeba rozbierać całości i spodu zmywarki.
    - zakręcamy wodę od zmywarki i odpinamy ją z zasilania.
    - wybieramy resztki wody z dna filtra i pompy zmywarki np. strzykawką
    - Zdejmujemy prawy bok
    - wyjmujemy elektronikę
    - odczepiamy przewody od grzałki pompy i silnika pompy
    - zwalniamy zaczep gumowy na silniku
    - zwalniamy cztery zaczepy przy silniku i cały silnik z wirnikiem wyciągamy z obudowy pompy.

Grzałka z obudową zostaje w zmywarce.
    Całość operacji wymiany ok 30-40min

Problemem w pompie były wytarte łożyska w pompie myjącej.
    Łożyska są wykonane z grafitu jako ślizgowe i były tak wytarte że zrobiły sobie otwór jajowaty o 2mm większy powodując tarcie wirnika o obudowę.
    Do tego o dziwo wytarła się też oś wirnika zmieniając wymiar o -0,5mm
    Jeszcze pompie nie podziękowałem z racji kosztów.
    Wygrzebałem ze starego silniczka dwa pierścienie ślizgowe fi 10mm i dorobiłem te tulejki do wirnika ręcznie za pomocą wkrętarki i dremelka wygładzając papierem ściernym o gradacji 2000.
    Z jednej strony wirnik zeszlifowałem z 5mm na 4mm ponieważ tak była zniszczona oś i dorobiłem łożysko z otworem 4mm
    Z drugiej strony jest gwint na łopatki pompy więc dużego pola manewru nie ma jeśli chodzi o zmianę wymiaru to tylko wygładziłem większe nierówności i wirnik ma łożysko 5mm.
    W efekcie końcowym pompa jak na razie chodzi bardzo ładnie nie słychać jak pracuje i jest sporo ciszej niż przed rozebraniem do tego nie pojawia się błąd E24
    Pozostaje kwestia jak długo to popracuje.

2
  • #9 29 Lis 2014 11:56
    maciejwojtan
    Poziom 11  

W moim przypadku to zmywarka Bosch SMS69M02EU ale silnik jest prawie identyczny jak w poście https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2715251.html posłużę się zdjęciami z tego postu.Różnica polega w wirniku tutaj jest w obudowie metalowej https://obrazki.elektroda.pl/6047942200_1388689536_thumb.jpg u mnie był wirnik zalany plastikiem
    Wirnik ciężko wyjąć z obudowy,mnie udało się odkręcić turbinkę (tu uszkodzona) https://obrazki.elektroda.pl/8142168900_1388689353_thumb.jpg za pomocą magnesu neodymowego (ze starego dysku twardego) przykładając do boku obudowy silnika i kręcąc turbinką (UWAGA GWINT LEWY),następnie podważamy dekielek https://obrazki.elektroda.pl/5938668600_1388689531_thumb.jpg małym wkrętakiem (u mnie troszkę inny) dostajemy się do wirnika.Oś i panewki wytarte.Ośkę wyciskamy na prasce lub umiejętnie wybijamy średnica 5mm dł. całkowita 61mm gwint 32 na cal LEWY i dorabiamy z kwaśnego pręta fi5, gwint ja zastosowałem tokarza ,można narzynkę M5 LEWA gwint trochę się rożni ale nie przeszkodzi to we wkręceniu w plastikową turbinkę ,Panewki dorobiłem z teflonu z grafitem otwór M5.Złożyć do kupy założyć do zmywarki .U mnie hula aż miło brak błędu E24 Koszt w moim przypadku trochę stresu i ćwiartka dla tokarza lub około 100 dla tokarza

2
  • #10 07 Gru 2014 16:20
    mikel24081
    Poziom 9  

OKI Twoje porady - BEZCENNE !!! Pompa Ciśnieniowa wymieniona i jak ręką odjął !!!
    Miałem błędy e15 e24 e25
    - wyczyściłem pływak w płaszczu wodnym(żmudna zabawa)
    - wymieniłem skorodowany wewnątrz rdzeń zaworu i cewkę w zbiorniku z solą (pierwszy od lewej na dole pod płaszczem wodnym) === TE CZYNNOŚCI NIE POMOGŁY ale i na pewno nie zaszkodziły!
    to moja pierwsza zmywarka, a raczej problemy i nigdy nie zagłębiałem się w zasade działania, poznając zasadę działania urządzeń, znacznie ułątwia diagnozę i naprawę.
    POMPA POMPA POMPA ciśnieniowa Bosch, Siemiens i inne produkują chłam, żeby doić z nas kasę.

0
  • #11 07 Gru 2014 17:43
    OKI
    Poziom 18  

Maciejwojtan pytanie, bo też myślałem o dorobieniu osi wirnika ale bałem się jej wybijać.
    Kontrolnie sprzedałem jej uderzenie młotkiem ale nawet się nie ruszyła (mierzyłem suwmiarką) a bałem się jej przyłożyć aby nie zostać bez niczego.
    Czy w twojej pompie ta oś też jest osadzona w magnesie zalanym plastikiem z wierzchu i od czoła ma płytkę porcelanową?

1
  • #12 08 Gru 2014 16:45
    maciejwojtan
    Poziom 11  

Magnes zalany plastikiem, u mnie oska wyszła dość łatwo,lepsza byłaby do tego praska.Ta porcelanka u mnie siedziała w uszczelce gumowej, delikatnie wyjąłem i porcelankę i uszczelkę (jakie ma za zadanie nie mam pojęcia).Co do wybicia oski decyzja należy do ciebie,mój kolega mawia jest ryzyko, jest zabawa a ja wychodze z założenia ze nie można zepsuć zepsutego. :D

1
  • #13 12 Gru 2014 20:23
    OKI
    Poziom 18  

Praskę to ja mam taką delikatną 40 Ton, tylko nie wiem czy z tego wirnika to cokolwiek zostanie jak mu przyłożę taki nacisk. Łożyska w piastach samochodowych to tylko strzelają przy wyjmowaniu :)

Jeśli chodzi o tą ośkę to dałem jej z wyczuciem ze 3 młotki, ale nawet nie drgnęła (mierzyłem suwmiarką od magnesu do końca ośki aby w razie czego ustawić ponownie w to samo miejsce)

Co do porcelanki wydaje mi się że ma zmniejszyć tarcie na tym łożysku grafitowym od strony wirnika.

3
  • #14 12 Gru 2014 21:12
    maciejwojtan
    Poziom 11  

Zrób zdjęcie wirnika to powiem ci czy taki sam był u mnie.

1
  • #15 02 Sty 2015 18:12
    jareta74
    Poziom 1  

W moim przypadku e24 było spowodowane zarośnięciem rury odpływowej (karbowanej)przez kamień od tabletek zmywających. 30-krotne uderzenie o podłogę szlaufem wyleczyło zmywarkę. bosch sms58m38eu/23

1
  • #16 17 Sty 2015 20:15
    mikel24081
    Poziom 9  

@OKI dalej chodzi twoja pompa po regeneracji?

1
  • #17 05 Sie 2016 11:55
    guli_tomek
    Poziom 2  

Wymiana pompy myjącej pomogła.

3
  • #18 07 Sie 2016 20:38
    quartz1234
    Poziom 2  

A u mnie pomogło wyczyszczenie wirnika pompy spustowej - na ośce wirnika były zakręcone jakieś włókna/włosy/nitki

0