Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik częstotliwości na zakres 0-400Hz

22 Kwi 2005 00:31 2580 10
  • Poziom 13  
    Witam wszystkich!
    Szukam w miarę prostego w/w miernika.Potrzebuję zmierzyć częstotliwość w zakresie max do 400Hz, no może być nawet do 500Hz. Dodatkowo - pomiar impulsów w czasie co : 1 sek , 5sek 10sek , ewentualnie na dowolnie wybranym też zakresie.Zakresy (te trzy "sztywne") wybierane poprzez zewnętrzny przycisk (przyciski). Wynik na wyświetlaczu LCD (najlepiej chyba 2x16) lub też może być na diodowym.
    Teraz pytanie: czy może ktoś z Was spotkał się z gotową aplikacją/urządzeniem? Może jakaś firma sprzedaje taki gotowy układ. Szukałem na googlach ,ale nic konkretnego nie znalazłem.Może coś przeoczyłem.
    Jeśli ktoś zapyta do czego mi taki miernik to ,do pomiaru impulsów i częstotliwości z przepływomierza turbinowego. Na wyjściu jest sygnał w postaci impulsów.
    Sam jeszcze nie wiem na czym lepiej to zrobić.Czy na jakimś µC czy bez użycia µC.
    Z góry dzięki za pomoc / odpowiedzi.
    Jimmi
  • Poziom 13  
    Dzięki bardzo. Problem tylko w tym,ze link podany w w/w adresie (pierwszym) nie działa :(. Zdążyłem przeglądnąć w dziale WARSZTAT wszystkie ogłoszenia i nic mnie interesującego nie znalazłem:(.
    Co do tej niemieckiej strony,to wygląda całkiem fajnie, tylko,że problem tkwi w zrozumieniu :/ Nie wspominając,że jeśli chodzi o programowanie to ja dopiero bym się uczył ;) (kiedyś zacząć trzeba i lepiej późno niż wcale).

-------> jakieś 10 minut później.. ;)
    Mała poprawka.Schemat mam do pierwszego układu.Moje niedopatrzenie (troche późna pora;) )
    Jeszcze raz dzięki za pomoc.
    Czekam nadal na inne rozwiązania:)
  • Poziom 19  
    Witam.
    Jeżeli chodzi o typowy układ przepływomierza do celów przemysłowych, to można znaleźć w urządzeniach produkowanych dla automatyki. Nie jest to co prawda tanio (niestety), ale urządzonka mają całe bogactwo różnych funkcji - np. pokazywanie przepływu chwilowego, bilans przepływu itd. Można sobie wpisać liczbę impulsów na litr (z paramertów samego czujnika-przepływomierza impulsowego) i pokazywać przepływ npo podłączeniu do różnych czujników przepływu. Można wyświetlać wynik np. w l/min, l/ godz, m3/godz itd. Tylko ta MAŁA kwiestia kasy.... ale jak ktoś ceni bardzo swój czas, to na opracowanie takiego czegoś na pewno zmarnuje całe tygodnie... i może warto wydać np. 500zł i mieć gotowe urządzonko (np. przepływomierz impulsowy w ofercie firmy Simex, nazywający się bodajże STI-94)
    Pozdrawiam
  • Poziom 40  
    Witam.
    A może zadowoli cię układ zbudowany na CMOSach 40110? Zrobiłem kiedys na nich dalmierz ultradźwiękowy bez wykorzystania uP. Jest to tani (ok.3zł/szt.) układ, będący licznikiem dziesiętnym w górę lub w dół (zależy od wejścia), z możliwością łączenia w szereg, z zatrzaskiem stanu na wyświetlaczu (trzyma wynik a w tle zlicza), i co najlepsze, zawiera gotowy dekoder wyświetlacza LED. W twoim wypadku wystarczą trzy takie układy, 3 wyświetlacze LED, jakiś optotriak na wejściu (chyba że impulsy są prostokątne o odpowiedniej amplitudzie), i jakiś układ (np. na NE555) który będzie włączał zliczanie przez 1 sekundę, zatrzaskiwał wynik i trzymał go przez następną sekundę.
  • Poziom 13  
    Witgol -> Gotowy miernik z urządzeniem nie wchodzi w gre,gdyż sam przepływomierz już mam i musze go urzyć.Na wyjściu są impulsy.Jeszcze nie mierzyłem nim nic,więc tyle na razie mogę napisać.

marcinj12 -> Bardzo chętnie zobaczę jak to wygląda.Podejrzewam,że konieczne będą przeróbki,ale i tak się z tym liczę,nawet jakbym kupował gotowy miernik.

marcinj12 możesz mi podesłać Twoj schemat na offerts(malpa)o2.pl ? jeszcze raz dzięki!
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    -> jimmi Źle mnie zrozumiałeś - nie mówiłem o przepływomierzu jako o komplecie: czujnik + wskaźnik. Mówiłem o samym wskaźniku - samym mierniku, czy też inaczej nazywając - liczniku impulsów z właściwego czujnika przepływu. Zresztą - zaglądnij na stronę np. www.simex.com.pl i poszukaj przepływomierzy. Tu nie chodzi mi o czujnik przepływu z impulsatorem, ale o urządzenie, które na wejściu ma podane właćnie te impulsy i na ich podstawie pokazuje cała reszte, łącznie z przepływem chwilowym i pokazuje bilans przepływu - czyli cały czas dodatkowo sumuje impulsy z dołączonego przepływomierza i może pokazać, ije już tego przepłynęło. Miernik NIE jest czujnikiem przepływu, a jedynie samym wskaźnikiem (częstościomierzem z zasady działania, z wbudowanymi preskalerami programowalnymi itd.)
    Pozdrawiam
  • Poziom 40  
    Niestety, schemat gdzieś się zapodział, zresztą było na nim parę błędów. Tym niemniej załączam dokumantację tego układu - jest naprawdę bardzo prosty do zaaplikowania.
    Krótki opis:
    na rysunku na 1 stronie masz wypisane który wyjście jest od czego.

a,b,c,d,e,f,g podłączasz do odpowiadających segmentów wyświetlacza LED ze wspólną katodą (minusem).

Wyjście CARRY to wyjście przeniesienia - normalnie w stanie wysokim, kiedy licznik zliczy do 10, przechodzi na chwilę w stan niski. Analogicznie wyjście BORROW (pożyczki) - generuje impuls kiedy zliczamy w dół, i kiedy nastąpi przejście z 0 na 9.

Wejścia CLOCK UP i CLOCK DOWN - podanie narastającego zbocza na odpowiednie wejście powoduje zwiększenie (UP) lub zmniejszenie (DOWN) stanu licznika o 1. Oprócz wejść układu na który wchodzą impulsy (najmłodsza cyfra) pozostałe układy łączy się w szereg: wyjście CARRY do wejścia CLOCK UP następnego układu, wyj. BORROW do CLOCK DOWN. Skoro chcesz zrobić tylko licznik w górę, to możesz wejścia CLOCK DOWN podłączyć bezpośrednio do "-" lub "+", a wyjście BORROW zostawić niepodłączone.

Dalej: wejćie RESET powinno być przez większość czasu w stanie niskim. Podanie stanu wysokiego powoduje wyzerowanie licznika. Najlepiej połączyć wejścia RESET z wszystkich 3 liczników razem.

LATCH ENABLE - kiedy to wejście jest w stanie niskim, na wyświetlaczu widać zmieniające się cyfry (zlicznie). Kiedy poda się na nie stan wysoki, zostanie zapamiętana bieżąca wartość na wyświetlaczu, chociaż układ może dalej zliczać impulsy czy być zerowany.

Jedna przydatna rzecz którą zaobserowałem - jednoczesne podanie impulsu na wejćie RESET i LATCH powoduje najpierw zatrzaśnięcie wyniku, a dopiero później reset układu.

No i TOGGLE ENABLE - to wejście jest zanegowane, czyli aktywne poziomem niskim. Kiedy jest na nim poziom niski układ zlicza impulsy, kiedy wysoki - nie zlicza.

Musisz tylko zaprojektować generator (np. na NE555) tak, żeby przez 1s pozwala układowi na zliczanie, a po sekundzie zatrzaskiwał wynik i resetował liczniki.

Na wejście zliczające najlepiej wpiąć transoptor - uzyskasz seprację od układu wejściowego

Pozdrawiam!
  • Poziom 13  
    --> Witgol : Fakatycznie się nie zrozumieliśmy. Moja pomyłka:) Dzięki raz jeszcze!!

-->marcinj12 : no szkoda,ale dzięki za opis układu.W wolnej chwili przeglądnę te kosteczke i zobaczę na ile ją stać :)
  • Poziom 19  
    --> jimmi ! NO problem! :D

Ale: jak tak patrzyłem, to może jednak być pewnie jeden problem - mierniki przepływu przeznaszone do współpracy z typowymi przepływomierzami impusowymi maja max. częstotliwość pomiarową ok. 100 Hz. (tyle najczęściej maja przepływomierze max. częstotliwości wyjściowej). Jeżeli masz jakiś nietypowy przepływomierz, to może zabraknąć zakresu wejściowego na mierniku. Ale jeżeli to typówka, to nie powinno być żadnego problemu.
    Pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

PS. Pomyliłem się w nazwie urządzonka firmy Simex. Przepływomierz z wejściem impulsowym to SPI-94 (lub SPI-73).
  • Poziom 13  
    ---> Witgol : Stonke przejrzałem i napisałem maila do nich.Teraz tylko czekać mi pozostało na odpowiedź :) Tak czy owak nie zaprzestaję poszukiwań, bo troche się obawiam,że taki miernik może troszke kosztować ;)