Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc przy projektowaniu wzmacniacza lampowego

22 Kwi 2005 22:56 1489 5
  • Poziom 17  
    Witam
    Do tej pory nie zbudowałem wzmacniacza lampowego, ponieważ nie mam czasu bawić się w nawijanie traf głośnikowych. Demontaż odpadał, ponieważ nie tylko jestem przeciwny niszczeniu zabytków, ale sam zbieram stare telewizory i radia. Ostatnio jednak, dzięki jednemu z elektrodowiczów otrzymałem chassis telewizora libra i chcę zbudować wzmacniacz na pcl86 i tg5-46-666-4. Mam kilka pytań dotyczących projektowania takiego wzmacniacza lampowego:
    - Do czego jest, w niektórych układach niewielki kondensator połączony równolegle z uzwojeniem pierwotnym transformatora?
    - Jak policzyć sprzężanie zwrotne?
    - Jak policzyć rezystor zasilający siatkę ekranująca pentody?
    - Czy lampę PCL86 można żarzayć prądem stałym?
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    witam!
    1. kondensator czasmi daje się po to, aby ogrniczyć pasmo przenoszenia takiego wzmacniacza od góry. - jesli budujesz wzmacniacz do radia AM.
    2. rezystor ograniczający do siatki 2 oblicza się tak, aby płynął prze nia prąd taki jak podany w katalogu.Dla lamp Ecl,Pcl86 to z regóły ok 5mA (tu strzelam z pamięci). czesto stosowany był patent że tym rezystorem był ok 1-2kΩ z filtra CRC w zasilaczu radia.
    3. co do sprzeżenia - trudno to obliczyc , mysle łatwiej dac schemat gotowy- lub zrobić na czuja.
    4. można żarzyć prądem stałym bo to lampa pośrednio żarzona i nie ma to zadnego wływu na jej działanie (w przeciwienstwie do bezpośrednio )
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Co do rezystora, to może go tam wcale nie być - bezpośrednio łączysz z "+" anodowego (jeżeli będzie podłączona anoda, to przez tą siatkę praktycznie nie płynie prąd - oddziaływuje ona głównie elktrostatycznie). Sprzężenie tylko na "czuja" - można co prawda w dość skomplikowany sposób je wyliczyć, ale i tak nie sprawdzi się to w praktyce - duży rozrzut parametrów poszczególnych stopni np trafa wyjściowego (nie tylko impedancja czy przekładnia, ale np wprowadzane przesunięcie fazowe)
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    telewizory napisał:
    Do czego jest, w niektórych układach niewielki kondensator połączony równolegle z uzwojeniem pierwotnym transformatora?

Rolą tego kondensatora jest kompensacja oscylacji w narożach przebiegu wzmacnianego sygnału, w obwodzie lampa mocy-transformator głośnikowy. Obserwując na oscyloskopie sygnał prostokątny podany na wzmacniacz, można czasem zauważyć "drgnięcie" przebiegu w momencie przejścia na drugi półokres sygnału - kondensator włączony równolegle do uzwojenia anodowego transformatora, ma w przynajmniej pewnym stopniu zapobiec temu zjawisku.
    Oczywiście ogranicza on w pewnym (z praktycznego punktu widzenia pomijalnym) stopniu pasmo przenoszenia, jednakże nie jest to jego bezpośrednim celem, a już tymbardziej nie służy ograniczaniu pasma przenoszenia dla odbiorników radiowych AM, jak stwierdził dj_john. Ograniczenie pasma to właściwie w tym wypadku efekt uboczny - chociaż nieunikniony z samej natury.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Rezystor w siatce 2 jest wręcz niezbędny. Przy odłączonych głośnikach i wysterowanym wzmacniaczu (co się zdarza czasami) cały prawie prąd anodowy popłynie przez siatkę 2, która też popłynie, to znaczy stopi się:) dla kawałeczka cienkiego drucika już 1 W strat to wyrok śmierci... Rezystor w siatce 2 jest wtedy ratunkiem - ogranicza on prąd siatki 2. Kiedy pentoda chodzi z obciążeniem, to przez obwód S2 płynie mały prąd i oporek ten nie ma większego wpływu na układ. W przypadku odłączenia obciążenia uratuje on S2 (i całą lampę) przed zniszczeniem. Przypomnę o zablokowaniu s2 do masy kondkiem 1 µF.
    Pozdrowienia i powodzenia.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Tak się może stać w przypapadku wzmacniacza bez sprzężenia zwrotnego - czyli piece gitarowe. W przypadku gdy jest sprzężenie zwrotne to nic lampie nie grozi :).
    A swoją drogą to warto dać obciążenie z rezystora np 100 -200 Ohm na wyjście głośnika w takich wzmakach - praca wzmaka wysterowanego bez obciążenia jest też groźna dla trafa.