Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka Dedra200 brak napięcia spawania

rolczyk222 18 Lip 2014 19:33 2379 4
  • #1 18 Lip 2014 19:33
    rolczyk222
    Poziom 10  

Szukam podpowiedzi . Problem ze spawarką Dedra 200. Po włączeniu spawarki, kręci się tylko wentylator . Napięcie stałe za prostownikami około 400v. Na wyjściu spawania brak napięcia. W elektronice też brak napięć. Może mi ktoś podpowie gdzie szukać tej przyczyny. Nadmieniam , że kontrolka przegrzania nie świeci. Mam jeszcze pytanie , z którego miejsca otrzymujemy napięcie D24v.

0 4
  • Relpol
  • #2 19 Lip 2014 21:35
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

To może być wszystko. Napięcie 24V powinno być na elektrolicie po lewej stronie płyty przy waflu patrząc od przodu spawarki. Powinna też świecić się dioda po prawej stronie płyty.

1
  • Relpol
  • #3 28 Lip 2014 20:22
    rolczyk222
    Poziom 10  

Wymieniłem uszkodzony Tranzystor IRFPF40 na górnej płycie, był uszkodzony i Q1 8050, plus jedną diodę IN4148 to znajduje się na górnej płytce tej małej pionowej po lewej stronie przy transformatorku po lewej stronie. W dalszym ciągu brak 24v i żadna dioda nie świeci. Te 4 tranzystory IRFZ24 i IRF9Z34 są dobre. Sprawdziłem te wszystkie małe tranzystory na górnej płycie, wszystkie dobre . Proszę o podpowiedź , gdzie dalej szukać. Główne napięcie na górnej płycie jest 318v

Dodano po 20 [minuty]:

Mam jeszcze jedno pytanie. Kiedy startuje główny przetwornik? (prądu spawania) . Czy przed nim musi się uruchomić to napięcie o 24 woltach które załącza przekaźniki? . Czy jest zależne to 24v od głównego przetwornika? Np: brak prądu spawania , pomimo to, powinno działać 24v?. Krótko mówiąc , od czego jest uzależnione napięcie 24v.?

Dodano po 43 [minuty]:

Dogrzebałem się do schematu , tu na forum i zauważyłem , że ta przetwornica 24v pobiera napięcie z głównego prostownika 380v, tylko szkoda , ale brak napisanych napięć poszczególnych elementach. Proszę o poradę.

0
  • #4 28 Lip 2014 21:45
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

24V powinno być po włączeniu spawarki do prądu i przełącznik na "on". Jeśli wiatrak się kręci a nie ma 24V to uszkodzona przetwornica zasilająca. Nie ma jakichś typowych uszkodzeń - każdy element może być trafiony. Na szczęście nie ma ich wiele.

2
  • #5 09 Sie 2014 10:40
    rolczyk222
    Poziom 10  

Tu coś mi nie pasuje przy Q1 8050, od B jest na schemacie rezystor R6 510. Przy pomiarze pokazuje 28 M, pewnie uszkodzony. IRFPF40 od S, przez rezystor 2,2 na schemacie ma połączenie do minus 300v . Coś mi nie pasuje. To wszystko znajduję się na tej małej pionowej płytce , patrząc od przodu po lewej stronie. IRFPF40 ,wiadomo , ze jest w innym miejscu. Proszę o poradę

0