Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

DEDRA DESI 200A nie spawa

docentw 08 Nov 2010 18:20 7380 11
 • #1
  docentw
  Level 12  
  Witam jak w temacie w/w spawarka przestała ni z tą ni zowąd pracować. Po włączeniu jej slychać tylko wentylator, a wewnątrz nie świecą ledy zielona i czerwona. Zasilacz przebadałem, wlaściwie pomierzyłem wszystkie elementy i są sprawne. Przydał by się schemat ale już we wcześniejszym poście pytałem ( nie tylko ja) i niestety niema. Może ktoś już miał taki problem i pomógł by ?
  Pozdrawiam
 • #2
  Jacek1983rr
  Level 24  
  Przekaźnik zapewne jest na prąd DC sprawdź czy mostek prostowniczy przekształca prąd zmienny na stały.
 • #3
  docentw
  Level 12  
  Mostek jest ok, na płycie zasilacza jest około 320v stałego i biegnie ono dalej na tranzystory 12 szt. podejżewam w układzie pełnego mostka 4 * po 3 tranzystory mocy, to już sprawdzilem.
  Na górnej płycie sa 3 trafka i zadnych napięć poza tymi co wymieniłem.
  Jakieś sugestie ?
 • #4
  docentw
  Level 12  
  Naprawde nikt nic nie wie ?
 • #5
  Vinncent
  Level 13  
  Mam takie same objawy, wczesniej miałem zwarcie jednej diody wyjściowej 92-02 po wymianie jej dalej nie spawa , brak napiecia na wyjściu spawarki 000volt.
  Wentylator działa, 320v za prostownikem jest, ale stwierdziłem też brak napięcia zasilania przekażnika. Troche zagmatwane jest te sterowanie w związku z tym mam pytanie o jakiś schemat do niej. dobra rada mile wskazana ;-).
 • #6
  arelektroda
  Level 23  
  Niektóre spawarki i przecinarki Dedra, ARC i inne produkowane są z tych samych (podobnych) podzespołów. Schematy są dostępne np. u naszych rosyjskojęzycznych kolegów. Na ich stronach te schematy nie znikają jak na niektórych naszych.
  Te spawarki i przecinarki posiadają dwa zasilacze. Jeden zasilacz główny 320V zasilający przetwornicę główną oraz drugi w postaci przetwornicy 24V zasilający układy logiczne w tym przekaźnik załączający zasilacz główny. Należy sprawdzić działanie tego zasilacza 24V bo bez niego spawarka czy przecinarka nie ruszy.
  Powyższe spawarki i przecinarki posiadają w przetwornicy głównej trzy transformatory, z tym że w spawarkach te transformatory łączone są równolegle a w przecinarkach szeregowo. Płyta zasilacza przecinarki posiada dodatkowo układ zajarzania łuku i sterownik zaworu. Osobiście naprawiałem już kilka tego typu urządzeń (spawarki Dedra160 i 200 oraz przecinarki Cut40).
  Dla zainteresowanych schemat z opisanych wcześniej stron.
 • #7
  Vinncent
  Level 13  
  Dzieki za schemat i pomoc był uszkodzony tranzystor w tej przetwornicy 24V, dostał całkowitej przerwy, po wymianie spawa aż miło ;-).

  Ps.
  Martwi mnie jednak nadgorliwość jednego z moderatorów, skasował mi posta.

  cyt.
  "Faktycznie podobny schemat, zaraz biore sie do roboty. Dzieki
  Odezwe się jak ja okiełznam. ;-)"

  Niewiem co tam było takiego złego, może to że podziękowałem, lub też odpowiem zaraz jak ją naprawie... ???

  Pozdrawiam i jeszcze raz dzieki za pomoc, @arelektroda .
 • #8
  arelektroda
  Level 23  
  Nie ma za co. Ten tranzystor często pada. Ja też miałem taki przypadek dlatego napisałem o tym "drugim" zasialaczu. Post nie został skasowany tylko przeniesiony do innego tematu - ja także byłem tym zdziwiony. Także odnoszę wrażenie, że na forum dzieje się coś dziwnego jakby chęć podzielenia się rzeczowymi informacjami była niemile widziana a najlepiej sprawę skierować do serwisu.
  Jestem zadowolony, że tak szybko "okiełznałeś robotę" i że mogłem pomóc.
  Nawiasem mówiąc można by tą przetwornicę zastąpić innym zasilaczem na 24V jak proponują niektórzy na tym forum ale sprawa nie jest taka oczywista bo istniejąca przetwornica 24V zasilana jest z przetwornicy głównej i dzięki temu wprowadza opóźnienie wymagane do załączenia przekaźnika w zasilaczu głównym 310V tak aby nie przeciążyć sieci zasilającej.
 • #9
  waldek_balas
  Level 10  
  jeżeli można dodam tutaj swoje pytanie
  spawarka to dedra desi 200
  uruchamia się napięcie dochodzą do górnej płyty 320v i 24v
  lecz brak zasilania na masę i elektrodę

  nie ma żadnego napięcia na wtyczce z 3 przewodami (foto2)
  na foto nr1 odnalazłem podejrzane tranzystory
  proszę o podpowiedź jak je ewentualnie sprawdzić
  dodam tylko że wtyczki i większość dostępnych lutów

  edycja:
  przemierzyłem miernikiem te tranzystory 2szt mają przejście między środkową nóżką a prawą
  wy lutowałem ale jest problem z odczytaniem wartości
  F9Z24N
  r803R
  czy dobrze odczytałem wartość?
  gzie można nabyć taki element czy można zastąpić go takim modelem:IRF9Z24NPBF
 • #10
  arelektroda
  Level 23  
  Kolego @waldek_balas na złączu x3 przy niepracującej spawarce nie będziesz miał żadnego napięcia bo jest to pomiar spadku napięcia na rezystorze 0.32mOm a napięcie te służy do ograniczania prądu spawania - popatrz dokąd biegnie przewód 2 złącza x3.
  Te cztery "podejrzane tranzystory" jak napisałeś to mosfety IRFZ24N i samym miernikiem uniwersalnym ich raczej nie sprawdzisz. Poszukaj sobie prostego układu do sprawdzania tego typu tranzystorów (miernik, żaróweczka, potencjometr i zasilacz). O ile któryś uległ uszkodzeniu (są zasilane z przetwornicy spawarki 24V poprzez rezystor 2Om i taką zworkę na płycie w postaci zlutowanych dwóch pinów) to należy je wymienić wszystkie aby nie wprowadzić asymetri do układu sterującego mosfetami mocy spawarki. Zamienniki zawsze możesz zastosować w końcu to Twoja spawarka. Najpierw postaraj się jednak zrozumieć zasadę działania poszczególnych układów. Myślę, że załączony przeze mnie schemat spawarki jest bardzo czytelny.
 • #11
  waldek_balas
  Level 10  
  Schemat pewnie byłby prosty gdyby był elektronikiem
  powstała pewna nie jasność w mojej głowie na schemacie te mosfety mają oznaczenie
  IRF9Z34N i IRFZ24N
  ja wy lutowałem
  IRFZ24N i F9Z24N ten pierwszy jest do kupienia ale ten drugi jak próbuje odszukać w sieci to tylko znajduje IRF9Z24NPBF nie wiem czy to jest to samo

  jeżeli uda mi się kupić te elementy to wymienię je i to będzie wszystko co zrobię dla tej spawarki
  poświęciłem jej dużo czasu słabe luty poprzecierane kabelki luźne piny w wtyczkach
  nie wiem czy wszystkie tak są wykonane ale ogólnie straszna budżetówka
 • #12
  arelektroda
  Level 23  
  IRFZ34 i IRFZ24 mają odwrotne kanały. Ten "F9Z24N", który wylutowałeś to właśnie IRFZ24N.
  Co do jakości spawarek tego typu za tą cenę to mam całkowicie odmienne zdanie bo np. Dedrę 160 mam i używam już od kilku ładnych lat. Luty i złącza można poprawić. Ja w jednej z naprawianych spawarek złącza od diod usunąłem i ich przewody połączyłem bezpośrednio na płycie zasilacza.