Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o sprawdzenie schematu rozdzielnicy

22 Lip 2014 15:17 8019 31
  • Poziom 9  
    Planuję wymianę sieci elektrycznej w domu jednorodzinnym. Po rozmowie z instalatorem zdecydowałem się na moduły firmy Hager. Po tej decyzji instalator przygotował projekt rozdzielnicy, który chciałbym poddać Waszej ocenie.

Prośba o sprawdzenie schematu rozdzielnicy
  • IGE-XAO
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 16  
    Zadam pytanie trochę z innej beczki.
    Kolego vortex_3xyz, taką graficzną prezentację połączeń przygotowaną masz z painta (nie sadzę po ilości detali i symetrii), czy istnieje jakiś program do tego?

PS. SVN129 nie jest zabezpieczona, a być powinna.
  • IGE-XAO
  • Poziom 9  
    Rysunek dostałem w formacie pdf, przed umieszczenium tu przerobiłem na jpg, więc nie wiem w jakim programie był rysowany. Jeśli chodzi o zabezpieczenie SVN129 to przy użyciu jakiego wyłącznika nadpradowego należy go zrobić?
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    vortex_3xyz napisał:
    Rysunek dostałem w formacie pdf, przed umieszczenium tu przerobiłem na jpg, więc nie wiem w jakim programie był rysowany. Jeśli chodzi o zabezpieczenie SVN129 to przy użyciu jakiego wyłącznika nadpradowego należy go zrobić?

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5530376#5530376

;)
  • Specjalista elektryk
    Helmut1977 napisał:
    Prościej było by dać gniazdka i oświetlenie na jednym obwodzie
    Prawo tego zabrania.

Czy ten ogranicznik przepięć wymaga dobezpieczenia przy zabezpieczeniu przedlicznikowym 25A? Oświetlenie w łazience nie może być bez RCD. Zamiast RCD i eski opłaca się zastosować RCBO. Gniazdka i oświetlenie na jednym obwodzie - tak nie można robić, poza tym zabezpieczenie 16A na oświetleniu sprawia, że musiałoby być prowadzone przewodem o odpowiednio dużym przekroju. Zabezpieczenie wskaźnika obecności faz już omówiono. Piekarnik powinien mieć oddzielny obwód.

vortex_3xyz napisał:
    Po tej decyzji instalator przygotował projekt rozdzielnicy, który chciałbym poddać Waszej ocenie.
    Jeśli robi tak, jak rysuje, to radzę zmienić instalatora. To nie jest schemat instalacji.
  • Poziom 9  
    Zakładam, że MCN303E jako zabezpieczenie SVN129 będzie właściwe. Jeśli się mylę poprawcie :)

Dlaczego piekarnik powinien mieć oddzielny obwód, skoro indukcja potrzebuje dwóch faz?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    TWK napisał:
    Jeśli robi tak, jak rysuje, to radzę zmienić instalatora. To nie jest schemat instalacji.

A gdzie napisałem, że to jest schemat instalacji?

heniuś napisał:
    Zmień elektryka. Nasrał tyle różnicówek, że głowa mała a i tak nie zabezpieczył nimi tego co najważniejsze.

W takim razie napisz które różnicówki są niepotrzebne a gdzie ich brakuje. Inaczej taka dyskusja nie jest merytoryczna (nie ma sensu). Napisać, że coś jest "posrane" każdy potrafi.
  • Specjalista elektryk
    TWK napisał:
    Czy ten ogranicznik przepięć wymaga dobezpieczenia przy zabezpieczeniu przedlicznikowym 25A?

Ano właśnie, sam się dziwię po co instalować dobezpieczenie ogranicznika typu 2. To jest zbędne przy ograniczniku warystorowym, gdzie nie występuje prąd następczy a do sygnalizacji uszkodzenia ogranicznika jest okienko kontrolne lub można pokusić się o dodatkowy aparat generujący dźwięk.
    Autor tematu powinien także zaplanować bardziej równomierne obciążenie faz. Nie za bardzo w to wnikałem ale faza 2 jest obciążona najbardziej ( zmywarka, pralka ). A może to jest celowe działanie, bo z doświadczenia wiem, że zawsze albo faza 1 albo 3 są obciążane odbiornikami dużej mocy ( powyżej 2 kW ).
    A nasranie różnicówek nie świadczy o źle wykonanej pracy. Niektórzy inwestorzy życzą sobie osobny RCD do każdego obwodu odbiorczego. To jest kwestia poprawy funkcjonalności instalacji elektrycznej a nie błąd w sztuce. RCD w lokalach mieszkalnych wymagany jest dla każdego obwodu odbiorczego zakończonego gniazdem do 20A jako ochrona uzupełniająca zgodnie z normą PN-HD 60364-4-41.
  • Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
    To ja się "przyczepię" do tematu:
    Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:
    § 188 punkt 2.
    Cytat:
    W instalacji elektrycznej w mieszkaniu należy stosować wyodrębnione obwody: oświetlenia, gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia, gniazd wtyczkowych w łazience, gniazd wtyczkowych do urządzeń odbiorczych w kuchni oraz obwody do odbiorników wymagających indywidualnego zabezpieczenia
    .
  • Poziom 9  
    .Jack napisał:
    Ano właśnie, sam się dziwię po co instalować dobezpieczenie ogranicznika typu 2.

To dobezpieczenie ma za zadanie jedynie odłączyć ogranicznik w przypadku jego uszkodzenia, aby przywrócić działanie sieci do czasu wymiany ogranicznika. Może jednak lepszym będzie zastosowanie rozłącznika SBN425?
    Nie wiem czy większe obciązenie 2. fazy było celowe.
  • Poziom 29  
    Dlaczego jest zamontowany ogranicznik czterotorowy skoro podział PEN następuje w rozdzielni?
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    vortex_3xyz napisał:
    To dobezpieczenie ma za zadanie jedynie odłączyć ogranicznik w przypadku jego uszkodzenia, aby przywrócić działanie sieci do czasu wymiany ogranicznika.

To jest błędne rozumowanie. Nie pomoże tu ani wyłącznik nadprądowy ani rozłącznik izolacyjny. A wręcz będzie przeszkadzał i może utrudnić prawidłowe wygładzanie prądu przepięciowego, odłączając ogranicznik warystorowy od układu elektrycznego. Niech elektryk przemyśli jeszcze jego zastosowanie.
    Jak już pisałem sygnalizację uszkodzenia ogranicznik ma w sobie wbudowany w postaci okienka kontrolnego ( czerwony kolor - ogranicznik do wywalenia ).
    A przy 25 A zabezpieczenia głównego to nawet jest bez sensu dobezpieczanie ogranicznika aparatem 25 A. I tak zabezpieczenia mogą działać losowo.
    Ogranicznik typu 2 do instalacji TN-S zawsze jest czterotorowy jak to kolega wyżej nazwał.
  • Poziom 9  
    .Jack napisał:
    To jest błędne rozumowanie. Nie pomoże tu ani wyłącznik nadprądowy ani rozłącznik izolacyjny. A wręcz będzie przeszkadzał...

Dzięki za uwagę.
  • Specjalista elektryk
    A czy ktoś "doczepił się" do obwodu nr 5 (?) - łazienka itd ?
  • Specjalista elektryk
    elpapiotr napisał:
    A czy ktoś "doczepił się" do obwodu nr 5

Jeszcze NIE !!! Umknęło. Dobra sugestia.
    Ale teraz trzeba zaznaczyć że obwody zasilania oświetlenia w łazienkach wypada też zabezpieczyć wyłącznikiem ochronnym różnicowo-prądowym (RCD).
  • Specjalista elektryk
    No to ja się doczepiam.
    Mam szukać dalej?
  • Poziom 9  
    .Jack napisał:
    Ale teraz trzeba zaznaczyć że obwody zasilania oświetlenia w łazienkach wypada też zabezpieczyć wyłącznikiem ochronnym różnicowo-prądowym (RCD).

Czyli jeszcze dwa RCD do obwodów 5 i 7?
    .Jack napisał:
    trzeba zaznaczyć że obwody zasilania oświetlenia w łazienkach wypada też zabezpieczyć wyłącznikiem ochronnym różnicowo-prądowym (RCD).

To dla zasady, podaję podstawę takiego działania:
    PN-HD-60364-7-701
    701.415.1 (...)Ochrona uzupełniająca urządzenia ochronne różnicowoprądowe (RCD)
    w pomieszczeniach zawierających wannę lub prysznic, jedno lub kilka urzadzeń ochronnych różnicowoprądowych (RCD) o znamionowym prądzie różnicowym nieprzekraczającym 30mA powinno zapewniać ochronę wszystkich obwodów.(...)

wymaganie nie dotyczy obw. SELV, PELV, przy zapewnionym środku ochrony: separacji elektrycznej.

vortex_3xyz napisał:
    Czyli jeszcze dwa RCD do obwodów 5 i 7?

Nie czytałeś mojego postu wyżej.
  • Poziom 9  
    kozi966 napisał:

Osobny obwód do łazienki.
    vortex_3xyz napisał:
    kozi966 napisał:

Osobny obwód do łazienki.

Konkretnie osobne: gniazdek i oświetlenia. Bo tych dwóch nie łączymy ;)
  • Poziom 9  
    kozi966 napisał:
    Konkretnie osobne: gniazdek i oświetlenia. Bo tych dwóch nie łączymy

Zgadza się, ale liczba obwodów staje się "przerażająca" :)
  • Poziom 27  
    A jeżeli montuję w łazience oświetlenie na obwodzie selv 12V to także muszę stosować rcd? Chyba raczej nie, prawda?
  • Specjalista elektryk
    kozi966 napisał:
    Konkretnie osobne: gniazdek i oświetlenia

Mnie się wydaje, że WT trochę czasami przesadzają lub są daleko z tyłu za nowelizacjami norm.
    Przykładowo:
    Do łazienki nie musi być wcale doprowadzony oddzielny obwód, może być wspólny z oświetleniem innych pomieszczeń, tylko powinien być zabezpieczony wyłącznikiem RCD 30 mA.
    Do łazienki np. jedno gniazdo też nie musi być doprowadzony oddzielny obwód, może być wspólny z innymi gniazdami tylko musi być zabezpieczony wyłącznikiem RCD 30 mA.
    Taka konfiguracja jest przecież dopuszczalna.
    A zalecenia w WT odnoszą się jeszcze do okresu czasowego w którym zabezpieczeniu poprzez RCD podlegały wyłącznie gniazda w łazience. Na dzień dzisiejszy ochronie uzupełniającej poprzez RCD 30 mA podlegają wszystkie obwody gniazdowe.
    Oddzielne obwody zasilania gniazd dotyczą odbiorników o mocy powyżej 2 kW. Może być także ze względów funkcjonalnych zasilanie do lodówki ( wyjazd na wczasy i oprócz lodówki wyłączamy całe zasilanie ) czy do pieca grzewczego itd.
    Osobiście nie mam za bardzo zaufania do WT, często i gęsto można je różnie interpretować. Pamiętacie o kranach na rurach nieprzewodzących z połączeniami wyrównawczymi itd. Prace nad nowelizacją WT wciąż trwają, mogą uczestniczyć w nich wszyscy i myślę, że wreszcie grono szacownych ekspertów uczyni z tego dokumentu w pełni wartościowy akt prawny.
  • Admin Elektroenergetyka
    .Jack napisał:

Do łazienki nie musi być wcale doprowadzony oddzielny obwód, może być wspólny z oświetleniem innych pomieszczeń, tylko powinien być zabezpieczony wyłącznikiem RCD 30 mA.

To oczywiste, szczególnie w mieszkaniach, gdzie obwody oświetleniowe nie są zbytnio rozbudowane.
    .Jack napisał:
    Do łazienki np. jedno gniazdo też nie musi być doprowadzony oddzielny obwód, może być wspólny z innymi gniazdami tylko musi być zabezpieczony wyłącznikiem RCD 30 mA.
    Taka konfiguracja jest przecież dopuszczalna.

A tu się nie zgodzę. Gniazda w łazienkach na obwodzie ogólnym to zły pomysł. Czasy pętli na szczęście mamy za sobą i oby nigdy nie wróciła. Ponadto ludzie i tak wsadzą pralkę do łazienki, a nie tam gdzie przewidział projektant dewelopera (zresztą deweloper przewiduje w łazienkach, więc w tym przypadku problem nie istnieje ;) ).
    Podobnie jest z zabudową kuchenną. Majstry od mebli lub wykończenia podłączają zmywarki, piekarniki w zabudowach do najbliższego gniazdka. Ostatnio widziałem płytę indukcyjną zasiloną z gniazd ogólnych (wypust 400V był za daleko) a w obwód wsadzono B25 - bo wywalało...

.Jack napisał:
    Oddzielne obwody zasilania gniazd dotyczą odbiorników o mocy powyżej 2 kW. Może być także ze względów funkcjonalnych zasilanie do lodówki ( wyjazd na wczasy i oprócz lodówki wyłączamy całe zasilanie ) czy do pieca grzewczego itd.

No właśnie im więcej wyodrębnionych obwodów tym większa funkcjonalność, więc?
  • Specjalista elektryk
    Łukasz-O napisał:
    Ponadto ludzie i tak wsadzą pralkę do łazienki

Sorry kolego ale odniosłem się ściśle do informacji autora tematu:
    vortex_3xyz napisał:
    Planuję wymianę sieci elektrycznej w domu jednorodzinnym.

I szpecąca pralka na pewno nie znajduje się w łazience tylko w pralni albo innym pomieszczeniu gospodarczym.
    Pralka w łazience to zły pomysł. To już lepiej w kuchni zainstalować obok zmywarki. Kuchnia do pracy a łazienka powinna być jednym z najprzyjemniejszych pomieszczeń w domku jednorodzinnym a może i sracz też.
    A o gniazdku 1-f czy nawet dwóch obok lustra do golarki myślałem - po co tu oddzielny obwód ?
    Chodzi o to aby błędne nie interpretować przepisów prawnych czy norm a raczej zastanowić się nad ich sensem i trochę pomyśleć przy montażu oprzewodowania.

A z tym w 100 % się zgodzę:
    Łukasz-O napisał:
    im więcej wyodrębnionych obwodów tym większa funkcjonalność

Tylko należy wypośrodkować środki finansowe do planowanej funkcjonalności. Funkcjonalność i wygoda zazwyczaj nie jest tania.
  • Admin Elektroenergetyka
    .Jack napisał:

Sorry kolego ale odniosłem się ściśle do informacji autora(...)

Ok, ja pisałem ogólnie. Potem ludzie czytają forum i podłapują takie i podobne "wygodne" dla nich rozwiązania.
    .Jack napisał:

Pralka w łazience to zły pomysł. To już lepiej w kuchni zainstalować obok zmywarki. Kuchnia do pracy a łazienka powinna być jednym z najprzyjemniejszych pomieszczeń w domku jednorodzinnym a może i sracz też.

Tak, zły pomysł i wałkowaliśmy wielokrotnie. Nasze polskie realia są trochę inne. Kto ma pralnie lub wielką kuchnię to może. Tysiące ludzi mieszkających w klitkach nie mają tego luksusu. Całe obecne budownictwo deweloperskie to projektowanie gniazda i podejść od pralek właśnie w łazienkach.
    To, że nam elektrykom się nie podoba to inna sprawa.

.Jack napisał:
    A o gniazdku 1-f czy nawet dwóch obok lustra do golarki myślałem - po co tu oddzielny obwód ?
    Chodzi o to aby błędne nie interpretować przepisów prawnych czy norm a raczej zastanowić się nad ich sensem i trochę pomyśleć przy montażu oprzewodowania.

Przepis wyraźnie nakazuje wykonanie odrębnego obwodu do łazienki, więc nie dorabiajmy niepotrzebnych ideologii i nie mieszajmy w głowach ludziom.

.Jack napisał:
    Tylko należy wypośrodkować środki finansowe do planowanej funkcjonalności. Funkcjonalność i wygoda zazwyczaj nie jest tania.

Wygoda zawsze kosztuje - niestety. Podobnie jak marmury i gresy ;)
  • Poziom 10  
    Wiem, że temat bardzo leciwy, jednak natrafiłem na niego i jedna kwestia nie daje mi spokoju.

Mianowicie, na jednym obwodzie RCD przeznaczonym dla przykładu do łazienki, nie mogą znależć się pod-obwody 3x1,5mm2 (oświetlenie) i drugi pod-obwód 3x2,5mm2 (gniazdka)?
    RCD-Nadprądowy B10-3x1,5mm2-Oświetlenie
    -Nadprądowy B16-3x2,5mm2-Gniazdo

Z tego co piszecie państwo wynika że nie, ale przeciez tu w normach chodzi o wydzielenie osobnych obwodów dla światła (idea niższego amperażu i przewodów o mniejszym przekroju) i gniazd (wyższa wartość zabezpieczenia, większe przekroje).

Wydaje mi się że kwestia poruszona w tej dyskusji nie została do końca, jednoznacznie, wyjaśniona.
    dymior napisał:
    Mianowicie, na jednym obwodzie RCD przeznaczonym dla przykładu do łazienki, nie mogą znależć się pod-obwody 3x1,5mm2 (oświetlenie) i drugi pod-obwód 3x2,5mm2 (gniazdka)?

Mogą, jeżeli swój początek mają w rozdzielnicy i wychodzą np. z osobnych zabezpieczeń nadprądowych, a nie gdzieś w puszce przy pomieszczeniu.

dymior napisał:
    Wydaje mi się że kwestia poruszona w tej dyskusji nie została do końca, jednoznacznie, wyjaśniona.

A mi się wydaje, że powinien kolega założyć swój temat.