Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Adapter USB-1wire [KLON DS9490]

krzys-iek 24 Apr 2005 23:15 19127 21
  • Projekt to klon adaptera DS9490 firmy maxim, nie jest tak malutki ale ma za to plusy: LED ;-), 2 zlacza RJ12, nie jest tak filigranowy (oryginal mysle ze przy ostrej ekspolatacji moze sie zlamac albo moja pojawic sie 'zimne luty').
    Na elektrodzie jest juz podobny projekt ale - duza plytka, nie jest latwo dobrac obudowe, brak zgodnosci ze zlaczem RJ12 jak u Dallasa. Moj projekt miesci sie w malej obudowie - jak widac na zdjeciach oraz ma 2 zlacza analogiczne do tych w DS9490.

Schemat to praktycznie to samo co posiada DS9490. Jest to wersja "pelen wypas", posiada 2 nadmiarowe uklady.
    DS2401 to uklad z wlasnym, uninalnym numerem - nie jest niezbedny (zmostkowac nalezy tylko linie masy, poniewaz ds2401 pelni w moim projekcie tez role zworki!). DS9503 to zabezpieczenie 1wire przed ESD ('iskra z palca') - tez nie jest niezbedne ale strzezonego pan Bog strzeze! Mozna jeszcze dodac diody Shottky - miejsca sa przewidziane. Tak zabezpieczony uklad powinien uniknac zniszczenia w przypadku indukcji duzych napiec w przewodach magistrali 1w.

Szczegoly montazu widac dobrze na zdjeciach. Dodaje projekt w formacie EAGLE.

W chwili obecnej zwiekszylbym rozmiar padow na przewody (tak by cale, zaciskane przez producenta obudowy, koncowki przewodow moznabylo wlutowac w plytke) oraz usunal zwierajacy zasilanie (!) pad pod dioda LED SMD - pad pomaga w wywierceniu otworu pod diode, tylko i wylacznie.

W projekcie (na zdjeciach) brakuje jeszcze diody LED 3mm, mozna ja umiescic w obudowie w ramce dla takiej diody, mozna zostawic diode LED SMD (montujac ja odwrotnie niz inne elementy - tak by swiecila przez plytke, jak led w komorkach. Po to istnieje pad centruajcy otwor pod dioda LED) albo umiescic diode LED tak by oswietlala otworki zlacza RJ12. Podobnie jak to robi czesc plytc z wbudowana karta sieciowa LAN, wetkniecie wtyczki do zlacza spowoduje jej iluminacje (ladny efekt w nocy). Mozna tez jej nie montowac :-)

Mostek 1w-usb laczymy z reszta urzadzen poprzez kabelek jak na zdjeciu, standardowe polaczenie dallasa, tak wiec mozemy do adaptera podlaczyc np. czytniki pastylek bez koniecznosci zmiany w przewodach. Z pinu 1 RJ12 mozna ciagnac do 50mA/5V. Nie wiem dlaczego tylko 50mA - tak wyczytalem w pdf na stronach dallasa (USB ma niby do 500mA...). Moze ktos wie dlaczego ?

I jeszcze jedna uwaga - na moim komputerze (windows 2000) ten adapter czasem powoduje zawieszenie sie programu :-(
    Nie wiem dlaczego tak sie dzieje - moze zle prowadze sciezki?Jednak sprawdzalem to na 3 innych komputerach (2xWindows, 1x Linux) i zawieszenie nie wystapilo. W chwili obecnej mija ok 50h od czasu podlaczenia tego adaptera do Linuxa, co 1minute nastepuje odczyt z DS1820 i problemow nie ma!
    Dodane później - wszedlem w posiadanie oryginalnego DS9490, widac go na zdjeciu. Tez powoduje zawieszenie sie programu OneWireViewer Application i iButton Viewer, jakis problem z systemem operacyjnym chyba :/

Pdf oryginalnego adaptera (z rozpiska zlacza):
    http://pdfserv.maxim-ic.com/en/ds/DS9490-DS9490R.pdf

Uwaga - obudowa ma zlacze RJ12 6p6c, standardowe obudowy takich gniazdek telefocznicznych nie maja zwykle wyprowadzonych zewnetrznych pinow (1,2,4,6) -sa [2c|4c]/6p a wiec nie uda nam sie identycznie sklonowac adaptera! Dobre obudowy znalzalem w maritex'ie.

Plytke warto zabezpieczyc lakierem ochronnym lub pocynowac przed lutowaniem - inaczej po kilku latach sie nam miedz utleni i bedzie po zabawie. Plytka widoczna na zdjeciu zostala wykonana metoda termotrasnferu. Szczegoly frezow na kable sa widoczne na zdjeciach. Plytke warto doszlifowac na wcisk do posiadanej obudowie (niby standardowa a jednak widzialem ze lekko sie roznia obudowy od roznych producentow) tak by nie ruszala sie w niej. Otwor na zlacze USB wycinamy ostrym nozykiem - powoli, delikatnie. U mnie wyszlo idealnie.

W roznych projektach USB widzialem rozne sposoby podlaczenia ekranu do masy ukladu, w jednych laczyli na stale, w innych przez rezystor, w innych przez rezystor 1M + 100nF rownolegle do niego. Na plytce przewidzialem miejsce na rozne rozwiaznaia, nei wiem jakie jest zalecane przez specjalistow od USB - moze ktos wie?. Miejsce na te elementy jest obok haczykow gniazda USB (na zdjeciu widac ze w chwili obecnej ekran, w moim przypadku, laczy sie przez 100nF, miejsce na rezystor jest narazie puste, nie posiadam 1M SMD).

Jestem gotowy odpowiedziec na pytania, jesli sie pojawia.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    krzys-iek
    Level 20  
    Has specialization in: informatyka
    krzys-iek wrote 608 posts with rating 71, helped 8 times. Been with us since 2003 year.
    Dariusz Goliński
    Level 22  
    Cześć
    Sorki za głupie pytanie
    W jakim celu to zbudowałeś ?
    Czy ja dobrze rozumiem że wykorzystujesz to w autoryzacji pod linuxem czy ma to jakiś inne ciekawe zastosowanie ?
    krzys-iek
    Level 20  
    Duzo zastosowan, albo ibuttony do autoryzacji, pomiar temperatur z rozleglych sieci czujnikow, sa A/C na 1wire, potencjometry, liczniki i inne bajery. Mozna zrobic na tym inteligentny dom np.
    oli-21bca
    Level 12  
    Witam.
    Może napisz jak testujesz to pod Linuxem (może jakieś mini-HOWTO jak skonfigurować ten adapter), do czego konkretnie tego adaptera używasz. Osobiście jestem zainteresowany, można by się nawet pokusić o napisanie jakiegoś softu pod pingwina ;).
    krzys-iek
    Level 20  
    oww , jest 1wire file system, digitemp usb. Nie mam czasu narazie na pisanie - sa faq na stronach programow ;-)
    coal_chember
    VIP Meritorious for electroda.pl
    ja mam jedno pytanko czy istnie możliwośc sterowania tym urządzeniami zewnętrznymi??
    krzys-iek
    Level 20  
    tak, istnieje - switch, potencjometr...
    dzemik8
    Level 16  
    Z pinu 1 RJ12 mozna ciagnac do 50mA/5V. Nie wiem dlaczego tylko 50mA - tak wyczytalem w pdf na stronach dallasa (USB ma niby do 500mA...). Moze ktos wie dlaczego ?

otóż taka jest specyfikacja to złacza ponieważ przez każdy pin w RJ można puscic 50 mA i byc pewnym ze sie ni zacznie grzać jak bys dokladnie obejżal wtyk i złacze to od razu widac że we wtyku masz styki plaskie a w gnieżdzie okrągłe bolce zrobione z e sprezystego przewodu co daj w polaczeniu styk o niewilkiejppowiezchni i to wlasnie powoduje to ograniczenie do 50 mA "wąskie gardlo"
    kubanczyk
    Level 14  
    Witam
    wszedlem w posiadanie adaptera DS9490R na usb. Czy Ktos może powiedzieć jak podlaczyć do niego DS1820 bo podlaczam w trybie 2nóżkowym tak jak na stronie termika i nie dziala, czy trzeba podlaczyć w trybie 3 nózkowym kazdą nóżkę osobno ?
    pozdr
    krzys-iek
    Level 20  
    dziala tak i tak, cos zle robisz. Piny zle odczytales gniazdka przykladowo
    User removed account
    User removed account  
    krzys-iek
    Level 20  
    Stasiektoja wrote:
    Witma mam pytanie jak podlaczyć ds1820 pod DS9490 ?? Które piny ?

przepraszam ale czy umie Pan czytac? Jest link do PDF z rozpiska pinow... trudne?
    bartmarian
    Level 10  
    Witam,
    podłączyłem ds9490r, po wpisaniu "digitemp" (bez szukania, czyli bez opuźnienia czasowego) dostaję wynik:
    Code:

DigiTemp v3.3.2 Copyright 1996-2004 by Brian C. Lane
    GNU Public License v2.0 - http://www.brianlane.com
    Found DS2490 device #1 at 002/002
    could not set config 1: Device or resource busy
    USB ERROR: Failed to set configuration

o so chozi ?
    pieknymarian
    Level 1  
    Czesc,

ja tez mam podobny problem, mam ten sam problem. Na stronie DigiTemp napisane jest, że DS9490 nie jest obsługiwany:

NEWS DigiTemp v3.5.0 is released! Just in time for the new year. I have combined all the binary releases into a single tar.gz, including Windows binaries compiled with cygwin. This version adds DS1923 Hygrochron support, fixes some small bugs in the userial driver. A lockdev bug was fixed (wasn't unlocking when done), a crash in free_couplers() was fixed, better error reporting when trying to access serial ports that don't exist, compiled for Windows with cygiwn. DS2490/9490 support still doesn't work well for me, although others have had success with it.

pozdrawiam
    elektronik999
    Level 26  
    Witam. Przepraszam ze odświeżam stary temat. Szukałem trochę w necie i nie znalazłem takiej przejściówki na atmega8. (albo na innym avr) Może Wy coś takiego gdzies widzieliscie
    seba_x
    Level 31  
    wiecie gdzie można kupić DS2490S ?
    bartmarian
    Level 10  
    @Pięknymarian

zamiast digitemp użyłem owfs i wszystko jest ok
    gaballus
    Level 12  
    Jeśli jeszcze kogoś to zainteresuje to digitemp obsługuje DS9490.
    Najpierw wydajemy komendę:
    digitemp_DS2490 -i
    co spowoduje przeszukanie magistrali i zapisanie pliku konfiguracyjnego .digitemprc, a następnie już komendę: digitemp z odpowiednimi parametrami w zależności od tego co chcemy uzyskać np: -a
    jpglobal
    Level 1  
    Od dłuższego czasu zajmuję się wielopunktową rejestracją temperatury na rozległej magistrali 1-wire na kablach typu LIYCY w oparciu o najprostszy adapter DS9097E i doszedłem do progu możliwości rozbudowy jednej magistrali. Nie wiem co jest tego przyczyną i przypuszczalnie problem tkwi w zakłóceniach. Poza tym w nowych kompach port RS232 odchodzi w zapomnienie stąd też zainteresowałem się projektem kolegi "krzyś-ka". Z dokumentacji magistrali 1-Wire wynika, iż jednym adapterem można "czytać" parę magistrali metodą sekwencyjną. Niestety autor tego projektu udostępnił go w plikach czytelnych za pomocą programów, których nie znam, bo nie jestem omnibusem. Zanim zacznę zadawać pytania chciał bym się zapoznać z dokumentacją projektu, dlatego proszę o informację za pomocą "czego" mogę otworzyć pliki zawarte w archiwum DS9490.zip lub o ich kopie np. w formacie *.pdf. Proste adaptery typu DS9097E są doskonałe przy małych magistralach. Niestety przy rozległych magistralach uniemożliwiają zdiagnozowanie problemu jakie daje inteligentny adapter typu DS9490 i na przykład „iButton Viewer” (tm322_32.exe).
    Będę wdzięczny autorowi za pomoc w zapoznaniu się z jego projektem.
    Pozdrawiam
    seba_x
    Level 31  
    To są pliki do Eagl-a , płytka i schemat www.cadsoft.de/freeware.htm
    dudoni12
    Level 12  
    Witam
    Mam jedno pytanie może trochę z innej półki, ale mam nadzieje, że ktoś mi pomoże mianowicie projektuje płytkę w Eagle'u i nie mogę znaleźć w nim gniazda RJ 11;
    6 pinowe kątowe. Takie jak tutaj: http://sklep.avt.pl/p/pl/41424/gniazdo+rj12+druk.html Bardzo proszę o odpowiedź.
    gaballus
    Level 12  
    biblioteka: con-amp
    element: 520250-3