logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak zabezpieczyć mikroprocesor przed zakłóceniami podczas pracy?

higlos 26 Kwi 2005 10:52 1647 10
  • #1 1438273
    higlos
    Poziom 13  
    Posty: 146
    Pomógł: 7
    Ocena: 9
    Witam

    W jaki sposob zabezpieczyć uP aby nie byl taki czuły na wszelkiego rodzaju zakłucenia ? Np zalaczajac lutownice transformatorowa układ sie resetuje. Zapewne duża role bedzie miało zasilanie uP. Prosiłbym o informacje osob ktore z własnej praktyki wiedza jak zabezpieczyc układ na wszelkie zakłucenia.

    Pozdrawiam
  • #2 1438322
    diag
    Poziom 29  
    Posty: 1401
    Pomógł: 45
    Ocena: 209
    Nie ma układu odpornego na wszelkie zaklucenia.
    Podaj co robisz?
  • #3 1438342
    higlos
    Poziom 13  
    Posty: 146
    Pomógł: 7
    Ocena: 9
    Układ steruje brama i jest wszystko Ok tylko czasami nie wiem z jakiej przyczyny brama sama zacznie sie otwierać. Domyslam sie ze jest to tym spowodowane ze kable od radia i krancowek ida razem z przedowami siły do silnika i moze daltego powstaja te zakłucenia. Czy zalaczenie cewki przekaznika na 220 V ktora znajduje sie w odelglosci ok 10 cm od ukladu tez moze wprowadzac jakiej zaklucenia ? Czy np dlawki eliminuje pewne zaklucenia ?
  • #4 1438700
    diag
    Poziom 29  
    Posty: 1401
    Pomógł: 45
    Ocena: 209
    W peirwszej kolejności wyklucz zakłócenia zewnetrzne tzn radio.
  • #5 1438714
    Karollo_82
    Poziom 15  
    Posty: 181
    Pomógł: 4
    Ocena: 7
    Spróbuj dołączyć duży elektrolit na zasilaniu uP. Jeżeli układ się resetuje to może oznaczać że są przysiady napięcia zasilającego. Elektrolit może podtrzymać zasilanie uP podczas krótkiego przysiadu napięcia zasilającego.
  • #6 1439268
    higlos
    Poziom 13  
    Posty: 146
    Pomógł: 7
    Ocena: 9
    do diag: radio wlasnie jest odbiornikiem sygnału z pilota 2 kanałowego i z tej centalki jest podawnay sygnał do sterownika bramy.
  • #7 1439278
    elektryk
    Poziom 42  
    Posty: 11029
    Pomógł: 439
    Ocena: 241
    Wrzuć schemat to może da się coś ocenić, inaczej to trzeba iśc do wróżki.
  • #8 1486744
    osnapus
    Poziom 19  
    Posty: 368
    Pomógł: 21
    Ocena: 37
    Ja mam podobny problem. Zrobiłem sobie sterowanie bramy uchylnej dwuskrzydłowej. Jako napędy skrzydeł użyłem siłowniki od anten satelitarnych (te takie duże co kiedyś były przy dużych czaszach) - zasilam je 50V nap stałego, mają one wbudowane krańcówki. Jako układ sterowania wykorzystuję własną konstrukcję - jest to uC AT89S8252. Program sterujący napisałem sam. Dodatkowo są czujniki przeciązeniowe na każdy siłownik, oraz lampa sygnalizacyjna, radiosterowanie i sterowanie z domu.

    Problem jest taki że czasami bez powodu w czasie jazdy (ruchu bramy) zatrzymuje się jedno skrzydło - w czasie otwierania bądź zamykania..... Nie mogę dojść co jest przyczyną....
  • #9 1487061
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5326
    Pomógł: 479
    Ocena: 124
    Podejżewałbym czujniki przeciążeniowe, może sprawdź miernikiem w czasie jazdy skrzydła, co się dzieje, może to ich wina?
  • #10 1487259
    shg
    Poziom 35  
    Posty: 2289
    Pomógł: 339
    Ocena: 135
    higlos napisał:
    Czy zalaczenie cewki przekaznika na 220 V ktora znajduje się w odelglosci ok 10 cm od ukladu tez moze wprowadzac jakiej zakł|ó|cenia ? Czy np dlawki eliminuje pewne zakł|ó|cenia ?


    Dławik tak, ale to raczej tylko w obwodach zasilania.
    To mi wygląda na zakłócenia o charakterze impulsowym, a więc kondensator niekoniecznie duży, a tym bardziej nie elektrolit, one mają za dużą ESR (zastępcza rezystancja szeregowa). Bardzo blisko proca daj ceramika 100n.

    Załączanie przekaźnika może być przyczyną zakłóceń, jeżeli obwód sterujący wygląda tak:
    Jak zabezpieczyć mikroprocesor przed zakłóceniami podczas pracy?

    Nawet dioda włączona równolegle do cewki przekaźnika może być nieskuteczna, szczególnie, jeżeli przekaźnik jest zasilany wyższym napięciem niż procesor. Napięcie zaindukowane na cewce w momencie odłączenia może "przedostać" się na końcówkę proca przez pojemność C-B tranzystora, a potem przez "wbudowaną" w wejścia CMOS diodę na obwody zasilania.

    Zapobiec temu może taki układ:
    Jak zabezpieczyć mikroprocesor przed zakłóceniami podczas pracy?

    Dioda w obwodzie bazy zabezpieczy przed pojawieniem się na końcówce proca wyższego potencjału niż napięcie zasilania.
    Dioda D2 "gasi" napięcie indukowane w cewce podczas wyłączania. Najlepiej gdyby to była dioda lawinowa (właśnie specjalnie do takich rzeczy przeznaczona)

    Ale i tak stawiał bym na prowadzenie przewodów sygnałowych obok zasilania, w sieci energetycznej często panuje paskudny "syf" ;)

    Możesz dać kondensatory między przewody sygnałowe a masę (w okolicy procka), a same przewody podłączyć do proca przez przerzutniki Schmitta.
  • #11 1489523
    higlos
    Poziom 13  
    Posty: 146
    Pomógł: 7
    Ocena: 9
    Jak narazie pomoglo ustawienie wiekszego czasu na identyfikacje czy włączony jest przycisk bo własnie ten "syf" z sieci energetycznej moze powodował zalaczenie bramy samoczynnie. W innym przypadku styczniki bedace obok steronika podczas rozlaczania siały duże zakłócenia i wystarczylo dac na ich styki kondystorki 100 n i problem ustal.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy zabezpieczenia mikroprocesora (uP) przed zakłóceniami elektromagnetycznymi, które powodują resetowanie układu, np. podczas włączania lutownicy transformatorowej lub styczników w pobliżu. Problem występuje w systemie sterowania bramą, gdzie kable sygnałowe idą razem z przewodami zasilającymi silnik, co generuje zakłócenia. Zalecane jest eliminowanie zakłóceń zewnętrznych, stosowanie dużych kondensatorów elektrolitycznych na zasilaniu uP w celu podtrzymania napięcia podczas krótkich spadków, a także bliskie umieszczenie kondensatorów ceramicznych 100nF przy procesorze dla tłumienia impulsowych zakłóceń. Wskazano, że załączanie cewek przekaźników może indukować zakłócenia, które przenikają do układu przez pojemności pasożytnicze i diody wbudowane w tranzystory i wejścia CMOS. Proponowane jest stosowanie dodatkowych diod zabezpieczających w obwodzie bazy tranzystora sterującego przekaźnikiem oraz kondensatorów 100nF na stykach styczników, co skutecznie redukuje zakłócenia. W praktyce pomocne okazało się także wydłużenie czasu identyfikacji sygnału przycisku, aby uniknąć fałszywych wyzwalaczy spowodowanych "syfem" z sieci energetycznej. W podobnym projekcie sterowania bramą z użyciem mikrokontrolera AT89S8252 i siłowników od anten satelitarnych pojawiały się problemy z zatrzymywaniem skrzydeł, co mogło być związane z czujnikami przeciążeniowymi.
REKLAMA