Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kocioł Termet miniterm błąd E09

skynet12 18 Aug 2014 22:30 50403 9
 • #1
  skynet12
  Level 12  
  Witam mam taki kocioł grzewczy w domu wyjeżdzałem za granice na 4 tygodnie i wyłączyłem kocioł z prądu po powrocie po podłączeniu kotła na wyświetlaczu błąd E09 wiem że oznacza to zbyt niskie ciśnienie po ustawieniu pieca na podgrzewanie wody bierzącej widać że piec pobiera wodę ale w kranie dalej leci zimna przed wyjazdem wszystko działało ok co się mogło stać proszę o pomoc
 • #2
  bro2004
  Level 29  
  To czytałeś tą instrukcję obsługi, czy nie? Bo chyba jednak nie.

  E09 - dopuść ciśnienia do instalacji do wartości ok. 1.2 bar. Wtedy kocioł ruszy i na CWU i CO. Poniżej ciśnienia 0,5 bar kocioł nie ruszy !!
 • #3
  skynet12
  Level 12  
  witam to znaczy jak mam dopuścić to ciśnienie ?? możesz napisać jaśniej
 • #4
  bro2004
  Level 29  
  Nie wiem z jakiego roku prod. jest ten kocioł. Jeśli z tych nowszych po ok 2004 to masz czarne pokrętło pod kotłem. Sterownik kotła przestawiasz na wartość bar i lekko czarne pokrętło pod kotłem odkręcasz. Będzie słychać napływającą wodę do instalacji. Dopuść do 1.2-1,5 bar i kocioł ruszy. Zakręć pokrętło po skończeniu :D
 • #5
  skynet12
  Level 12  
  kocioł jest z 2005 roku jest tam czarne pokrętło pod kotłem ale jak sterownik ustawić na wartość bar bo mam trzy pokrętła ??
 • #6
  bro2004
  Level 29  
  Podaje dla kotła z jajkowatym wyświetlaczem.
  Prawe pokrętło na godz. 12, a może nawet na 13. W różnych sterownikach różnie chodzą pokrętła. I przez chwile powinno pokazać się ciśnienie.

  Jak masz prostokątny to na sterowniku jest narysowane poz. bar.
 • #7
  grzesiek234
  Heating systems specialist
  Kolego lewe pokrętło maksymalnie w prawo i wyświetli się ciśnienie, dopuszczasz tym czarnym zaworkiem do 1 - 1,5 bar i koniec.
 • #8
  sbrzek
  Level 12  
  Witam, podepnę się pod temat. Pytanie dotyczy uzupełnienia wody w instalacji c.o. w związku z małym ciśnieniem (kocioł Termet MiniTerm). Czy wodę można uzupełnić w dowolnym momencie czy też muszą być zapewnione jakieś warunki stanu kotła - np. kocioł wyłączony czy włączony, woda w instalacji c.o. ciepła czy zimna? Będę wdzięczny za odpowiedź, w najbliższym czasie muszę zwiększyć ciśnienie w układzie (mam 0.9 bar) i nie chciałbym czegoś za pierwszym razem zepsuć.
 • #9
  sax_on
  Level 12  
  zasada jest jedna - wraz z wzrostem temperatury rośnie ciśnienie w układzie.
  czytaj - ciśnienie które ustawiasz powinno być robione na zimnej wodzie w przedziale 1,2-1,5 bo jak woda nagrzeje ci się do powiedzmy 85 stopni to ciśnienie znacznie wzrośnie.
 • #10
  marekkaza38
  Level 1  
  Witam mam problem E09 i stosuję się do waszych rad ale mam pytanko bo piecyk ogrzewa całe mieszkanie od kilkunastu godzin spuszczam wodę i na dal pokazuje mi 3.5 po zakręceniu 2.8 ile tak mam lać tą wodę proszę o pomoc