Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ochrona anteny internetowej i osprzętu.

20 Sie 2014 02:18 2499 6
  • Poziom 7  
    Witam serdecznie.
    Mam pytanie do doświadczonych elektryków i innych osób obeznanych w temacie ochrony przed piorunami.
    Planuję zainstalować maszt antenowy na kominie na którym będzie zawieszona antena Nanobridge M5. Czy konieczne jest wykonanie instalacji odgromowej do tego masztu aby uniknąć nieszczęść?
    Może opiszę dokładniej co jest grane. Domek ma około 40 lat i instalacja elektryczna jest "pożal się boże". Na kominie będzie maszt z rury ocynkowanej przymocowany obejmami z gumą do stelaża stalowego. Komin jest kominem wentylacyjnym. Na maszcie most internetowy z zasilaczem POE, kable schowane w przewodzie wentylacyjnym.
    Planuję na przewodzie POE zainstalować net-protectora mojego projektu tak aby nie przebijał do 300V. Dalej przed routerm kolejny net-protector na niższe napięcie. Uziemienia zasilacza POE i zabezpieczeń podłącze do zrobionego koło domu uziemienia (choć nie wiem czy bolec zasilacza warto tam podłączać ale w sieci elektrycznej występują tylko dwa przewody:().
    Teraz pytanie, czy sam maszt uziemić? Jeśli tak to chyba nie bezpośrednio pod uziom tak myślę.
    Kolejna sprawa to, że instalacja grzewcza domu jest podłączona pod przewód neutralny 3-fazy, co planuję zmienić i podłączyć pod zrobiony uziom. Czy do tej instalacji mogę podpiąć uziemienie z net-protectora? Problemem wydają mi się przewody ethernetowe b. blisko tej instalacji.
    Proszę o rady i opinie oraz wytknięcie błędów.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 1  
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 28  
    Zrobienie nawet zwodu izolowanego na maszcie antenowym nie uchroni tej anteny przed spaleniem imho, tam jest elektronika. Co najwyżej uchroni przed udarem.

Jeżeli chcesz to w miarę dobrze zabezpieczyć to robisz odgromienie na drążkach izolacyjnych minimum 0,75m od masztu. Wysokość iglicy(zwodu pionowego) ponad maszt oblicza się w zależności ile antena ma długości w poziomie żeby utworzyć strefę ochrony o kącie alfa 45 stopni. Na przykład u mnie żeby stworzyć strefę ochronną o kącie alfa 45 stopni, gdzie izolacja jest w odstępie 0.75m i długość anteny DVB-T w poziomie 120cm to musiałem ze zwodem pionowym(iglicą) pojechać ponad maszt 195cm. Im dalej się oddalasz drążkami izolacyjnymi od masztu antenowego tym wyżej musi być iglica. Zwód pionowy wpinasz do instalacji odgromowej. Sam maszt też musisz uziemić(GSW) żeby wyrównać różnicę potencjałów. Skrętka(FTP) od tej anteny też musi być uziemiona(GSW).
    Dopiero wtedy te Twoje netprotectory mają jakikolwiek sens i też muszą być wpięte do GSW. Chociaż nie wiem co tam masz ze te netprotectory. Bo jak te chińskie za 30-40pln to szkoda zachodu.

Inn opcja dość droga to HVI.

Masz antenowy na kominie nieodgromiony to nie jest dobry pomysł. Komin i tak ma potencjał ziemi chociaż niektórzy twierdzą, że jest izolatorem. Załóżmy, że ma więc jest jakieś tam prawdopodobieństwo, że piorun znajdzie swoje ujście do ziemi poprzez maszt antenowy. Jak nie będzie odprowadzenia prądu piorunowego to on sobie poleci ścianami, elektryką, instalacją wodną do ziemi i po drodze zrobi sodomę w domu.

Takie coś(to nie moja instalacja) -> http://cl.ly/image/1q3I1g0e2F2K
  • Poziom 7  
    Dzięki za odpowiedzi.
    Ale:
    1. Komin nie ma wkładu metalowego o czym nie wspomniałem, jest to drugi komin - wentylacyjny z cegły. Nie ma gdzie podłączyć wyrównania.
    2. Maszt będzie miał wstępnie 1,5m wysokości, po ustawieniu mostu ew skrócony. Jak pisałem będzie odizolowany gumą dość grubą od mocowania.
    3. Antena jest odizolowana fabrycznie od swojego mocowania, a elektronika siedzi w dość grubej otoczce plastiku.
    4. Netprotectory są mojego autorstwa nie chińskie, zrobione na transilach, każda żyła podpięta osobno do odgromu, więc wszystko na przewodzie powyżej ustalonego napięcia kierowane jest na uziemienie (więc nigdzie indziej tego nie podłącze jak pod uziom). Kabel POE czyli zasilanie elektroniki anteny poprzez kabel ethernetowy, będzie kablem izolowanym więc i ekran podłącze do uziomu.
    5. Nie wspomniałem jeszcze że dach jest z blachy i nie jest uziemiony, ale odizolowany od całego budynku.
    I byłbym zapomniał, nie ma uziomu otokowego, w ogóle nie ma jeszcze żadnego uziomu. :) 40 lat wszystko stało i było ok a teraz się człowiek martwi bo zaczyna wydziwiać z masztami na dachu ;)
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Na razie zrób uziom skoro go nie masz, wszystko inne później. To 2-3 dni roboty. Możesz zrobić tak zwany uziom otokowy przerywany, czyli końce bednarki zakańczasz uziomem pionowym. Szpadelek w łapę i pojechali :). Ja u siebie wszystko sam kopałem szpadlem na 115-120cm, na całą długość szpadla :). Nie potrzebne są żadne firmy ani fachowcy, to naprawdę prosta robota, głównie fizyczna. Nawet do prostowania drutu stalowego 50mm^2 nie trzeba prościarki, wystarczy pociągnąć samochodem albo ciągnikiem :). Jedynie co przywieść gościa ze sprzętem żeby zmierzył rezystancję uziomu metodą techniczną. Można domowym sposobem tzw. żarówką, ale nie polecam i nie napiszę jak to się robi mimo, że wiem. Z resztą na forum jest opisane jak to zrobić.

Guma spartnieje od promieniowania UV i mrozu, zrobią się luzy. Nic nie izoluj gumami bo to nic nie da. Grubość plastiku anteny nie ma totalnego znaczenia dla pioruna. Z dachu nie rób naturalnego zwodu, niezbyt dobry pomysł.
    Netprotectory swojej roboty to nie wiem czy to dobry pomysł. To już lepiej kup te tanie chińskie z dipola.
  • Poziom 7  
    Hehe no szpadelek już naszykowany jest tylko deszcz ciągle pada :) Z tym otokowym przerywanym to świetny pomysł całkiem zapomniałem o takiej możliwości, już szukałem jakichś wystających drutów zbrojenia fundamentów, ale jak na razie nic nie znalazłem.
    To trzeba zakupić trochę drutu izolatory i jakieś uchwyty do dachu, bednarki mam dużo.
    Te moje netprotectory to jedyna chyba z możliwych konstrukcji zabezpieczenia przewodów ethernetowych, przed przepięciami międzyżyłowymi, udarami itp itd. Sprawdzone to jest, tylko różnica jest w elementach jakie się wykorzysta do zrobienia tego, ja mam dostęp do najlepszych elementów i przy okazji do projektantów elektroniki także laminat itp wszystko będzie profeska.
    Dzięki za zainteresowanie moją sprawą.
  • Poziom 28  
    Ja bednarkę, drut i szpilki(3/4 cala) kupowałem od Galmara -> http://www.rst.pl/images/centrum-ochrony/do_p.../poradniki/Nowy_katalog_Galmar_Uziemienia.pdf U mnie wszystko jest pomiedziowane. Gąsiory, uchwyty pod blachę od Dehn z nierdzewki(dach mam z aluminium, więc miedzianych gąsiorów ani uchwytów nie mogłem dać bo nie można łączyć aluminium z miedzią). Na elewację też mocowania do drutu od Dehn -> https://www.youtube.com/watch?v=miFjHOisD4k Gdzie się da wywalam ocynk i wstawiam nierdzewkę. Instalacja odgromowa ma jeszcze wyglądać, być estetyczna na domie a nie straszyć. Dehn robi fajne rzeczy na dach odgromowe, do tego ładne i z nierdzewki. Galmara uchwyty krzyżowe do uziomu też z nierdzewki.
    -> http://cl.ly/image/281J0m1x461z
    -> http://cl.ly/image/1R1k1C0z3w2H
    Trochę niewyraźne fotki

z dziś odczyt:

Ochrona anteny internetowej i osprzętu.

ps. nie wiem czy tu na forum można pisać o firmach bo tak szastam na lewo i prawo firmami i ich asortymentem. Chociaż dla mnie to żadna reklama, Galmara i Dehn zna każdy.

Proszę zmienić sposób zamieszczania zdjęć. Zapoznaj się z tym tematem: Instrukcja zamieszczania zdjęć oraz schematów na forum. [Łukasz]