Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sygnalizator optyczno-akustyczny SV 101 - podłączenie do Satel Integra

04 Wrz 2014 09:17 2631 4
  • Poziom 11  
    Witam,

Jakiś czas temu zakupiłem Sygnalizator optyczno-akustyczny SV 101 celem jego integracji z systemem alarmowym Satel Integra 24. Bez większych problemów podłączyłem i skonfigurowałem wszystkie elementy systemu alarmowego: centrala manipulator czujki ruchu poza syreną.

Sygnalizator optyczno-akustyczny SV 101 posiada prostą instrukcję:

z opisem:

TMP: Wyjście przekaźnika Tamper ( Normalnie zamknięty NC)
    GND: Masa
    LED+: Zaświecenie diody LED D14. (np: Potwierdzenie uzbrojenia centrali przez podanie +12V)
    TR-: Wyzwolenie alarmu przez podanie masy
    TR+: Wyzwolenie alarmu przez podanie +12V
    GND: Masa
    +12V: Zasilanie +12V

Podłączyłem sygnalizator na wyjście wysokoprądowe OUT1 (tj odpowiednio podłączyłem zaciski wyjścia GND oraz +12V oraz COM i OUT1 ). W tej konfiguracji całość poprawnie działa tj zaprogramowana odpowiednio centrala w przypadku naruszenia strefy wyzwala wyjście i uruchamia sygnalizator.
    Chciałbym jednak wykorzystać w pełni możliwości sygnalizatora gdyż uważam że takie podłączenie jest jedynie rozwiązaniem połowicznym - nie udało się podłączyć w sposób w którym to alarm funkcjonowałbym poprzez wyzwolenie alarmu przez podanie masy lub +12 V.

Proszę o wskazówki w jaki sposób powinno wyglądać poprawne podłączenie sygnalizatora. Czy i w jaki sposób ewentualnie można sprawdzić sprawność wszystkich funkcji sygnalizatora? Jedna z diod ma zimny lut, być może więcej takich rzeczy mam na płytce.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 36  
    Czy tak podłączyłeś?:
    (sygnalizator - centrala)

GND ---- COM
    +12V --- AUX
    TR- --- OUT3..OUT4
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 11  
    Próbowałem, wariantu:

GND ---- COM
    +12V --- AUX
    ale:
    TR+ --- OUT1

i zamiennie jeszcze wariant:
    TR+ --- OUT3
    przy normalnej polaryzacji.

otrzymałem również radę:
    Cytat:
    Powinno się podłączyć, tak że z wyjścia out i z gnd, podać na stałe zasilanie (outa ustawia się jako stałe zasilanie ) i podłączyć pod +12v i gnd.
    Następnie z kolejnego outa podać napięcie, napięcie na tr+.

Próbowałem również wyzwalać przez TR- zmieniając polaryzację.

Przy każdej z prób uzyskuję ten sam objaw: sygnalizator od momentu podania napięcia sygnalizuje świetlnie i akustycznie.

W jaki sposób można sprawdzić czy po prostu ten sygnalizator nie jest uszkodzony?
  • Poziom 12  
    Należy pamiętać, że OUT wysoko-prądowy nie podaje masy (albo podaje "+", albo nie podaje "+").
    Proponuję zasilić:
    +12V -> +12V (AUX)
    GND -> masa (COM)
    na TR- podaj przez rezystor 1-2kOhm +12V (może wiszący w powietrzu przewód sygnalizator interpretuje jako "-"). W ten sposób na TR- podasz wysoki potencjał, czyli będzie pewne brak minusa.
    Na TR+ proponuję zrobić to samo, tylko podać przez taki rezystor masę (COM).
    Sprawdź przy takim podłączeniu, czy sygnalizator będzie "cicho siedział".
    Daj znać jaki wyszedł efekt, jeśli wyjdzie poprawnie, to trzeba będzie zrobić dzielniczki i już.