Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel Perfecta i sygnalizator SPLZ-1011R

24 Cze 2017 23:04 2199 7
  • Poziom 5  
    Przeczytałem wiele wątków o podłączeniu sygnalizatorów, wykonałem kilkanaście prób i nadal nie mogę zapanować nad sterowaniem sygnalizacją optyczną. Otóż chciałbym oddzielnie uruchamiać sygnalizację LED i akustykę. W szczególności chodzi mi o potwierdzanie załączenia czuwania wyłącznie poprzez sygnalizację LED.

Do centrali Satel Perfecta podłączyłem sygnalizator SPLZ-1011 R. W chwili obecnej po wyzwoleniu alarmu następuje uruchomienie sygnalizacji akustycznej i optycznej jednocześnie - czyli działa alarmowanie.
    W pełni mogę sterować OUT3 (podłączone do STA) i jak zaznaczę opcję sygnalizacji zał/wył/kas to po aktywacji czuwania sygnalizator wydaje dźwięk potwierdzenia (bez optycznego) - jak odznaczę to nie daje - więc jest ok.
    Ale z OUT4 do którego mam podłączony STO nie reaguje na zaznaczoną opcję zał/wył/kas....

Dodam, że pomiędzy +12V a OUT3 oraz pomiędzy +12V a OUT4 dodawałem rezystor 2.2 ale efekt był bez zmian. Ten sam efekt, był gdy zamiast do -OUT1 GND podłączyłem do COM.

Zworki w sygnalizatorze mam ustawione na: nie alarmuje, gdy na we. STA/STO jest 12V.

OUT1 - zaprogramowane jako zasilanie w czuwaniu, polaryzacja odznaczona,
    OUT 2 - zaprogramowane jako sygnalizator zewnętrzny, polaryzacja odznaczona
    OUT 3 - zaprogramowane jako sygnalizator zewnętrzny, polaryzacja odznaczona, zaznaczona opcja - "syg. zał/wył/kas"

• Poziom 23  
    pierwsze pytanie dlaczego typ wyjścia zasilanie w czuwaniu?
  • Poziom 5  
    tylko w tym trybie na mierniku miałem masę i +12 w trybie czuwania. Podłączając miernik pod +OUT1 i COM nie miałem zasilania...
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    titak napisał:
    . Podłączając miernik pod +OUT1 i COM nie miałem zasilania...

A miało być inaczej ?. Przeczyta sobie kolega czym steruje centrala ( plusem czy minusem) i spojrzy na schemat np dot. podłączenia sygnalizatora do centrali Ca5.
    I jedno już będzie z głowy.
    pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Powinno być:

OUT1 - zaprogramowane jako 11. ZASILANIE CZUJEK POŻAR., polaryzacja znaczona,
    OUT 2 -zaprogramowane jako 17. WSKAŹNIK CZASU NA WYJ. polaryzacja znaczona,
    OUT 3 - zaprogramowane jako 1. SYGNALIZATOR ZEWN., polaryzacja znaczona
    OUT 4 - zaprogramowane jako 1. SYGNALIZATOR ZEWN., polaryzacja znaczona,
    Połączenia (centrala z sygnalizatorem):
    OUT1(+) z +12V
    COM z GDN
    OUT2(-) z STO
    OUT3 z STO
    OUT4 z STA
    Rezystor polaryzujący 2,2 k w sygnalizatorze pomiędzy +12v a STA
    oraz drugi rezystor polaryzujący 2,2k w sygnalizatorze pomiędzy +12V a STO

Zworka PLA w sygnalizatorze założona a zworka PLO w sygnalizatorze zdjęta:
    www.satel.pl/pl/download/instrukcje/splz1011_io_pl_0410.pdf

Opcja Sygn. zał./wył./kas wyłączona ponieważ impulsy o czasie trwania 0,3 sekundy są słabo widoczne w sygnalizatorze a zamiast niej jako sygnalizację załączenia systemu alarmowego można włączyć wyjście OUT2 zaprogramowane jako: 17. WSKAŹNIK CZASU NA WYJ.– wyjście jest włączone, gdy odliczany jest CZAS NA WYJŚCIE.
  • Poziom 5  
    Rob888 napisał:

Bardzo dziękuję za klarowne wyjaśnienie. Będę wdzięczny za rozwinięcie ułożenia zworek. Rozumiem, że PLA ma być na alarmuje po zmianie napięcia z 12V na 0V a PLO alarmuje po zmianie napięcia z 0V na 12V.

• Poziom 18  
    titak napisał:
    Rob888 napisał:

Bardzo dziękuję za klarowne wyjaśnienie. Będę wdzięczny za rozwinięcie ułożenia zworek. Rozumiem, że PLA ma być na alarmuje po zmianie napięcia z 12V na 0V a PLO alarmuje po zmianie napięcia z 0V na 12V.

raczej zworka PLO w sygnalizatorze ma być założona czyli PLO ma tak samo alarmować jak PLA czyli po zmianie napięcia z 12V na 0V. A najlepiej nie sugerować się opisem zworek w instrukcji sygnalizatora lecz sprawdzić jak działa w praktyce (ze zdjętą i złażoną zworką przykładając minus do STO i STA. Z własnej praktyki wiem iż w instrukcjach starszych sygnalizatorów były błędy czyli w rzeczywistości sygnalizatory działały odwrotnie niż były opisane zworki w instrukcji.
  • Poziom 5  
    Opisany wyżej sposób działa. Dziękuję za pomoc.