Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obciążalność prądowa kabli aluminiowych (stara instalacja domowa)

17 Wrz 2014 19:31 9126 6
  • Poziom 2  
    Niestety nie byłem w stanie znaleźć (a też nie wierze że tego nie ma)(wniosek zapewne źle szukałem ...) mianowicie: długotrwałej obciążalności przewodów aluminiowych
    jakby ktoś miał jakieś tabele itp gdzie byłoby przekrój/max długotrwały prąd, DLA ALUMINIUM

(mogłem znaleźć tylko dla miedzi, i dla aluminium w wysokich napięciach i ogromnych przekrojach(energetycznych) a mnie ciekawi stare budownictwo, i to co normy mówią (tak wiem obecnie aluminium jest "niejako zakazane" w instalacjach domowych) )

generalnie chce wiedzieć czy mogę podłączyć grzałkę 4KW, "korki" są na 20A, ale dla tej instalacji wszystko jest możliwe

P.S.
    przewody "prawdopodobnie" to 1,5mm2 (ale się jeszcze dowiem dokładniej)
  • Poziom 35  
    Witaj.
    Elektrykiem nie jestem, ale trochę się uczę tegoż. Co do podłączenia grzałki 4kW pod przewód 1,5mm2 to nie zrobiłbym tego nawet przy kablu miedzianym, a co tu mówić o aluminium...
  • Poziom 2  
    Hehe,
    Domyślam się.
    1,5 w miedzi dla oświetlenia i błahostek, a w aluminium to pewnie zgodnie z normami latarka bądź lampki choinkowe.

Ale właśnie głowy nie dam ile tam tego przekroju jest (muszę się dowiedzieć).
    Niemniej jednak ja elektrykiem możliwe że będę (tudzież będę obcować z takimi zagadnieniami) i mnie też poprostu interesuje fakt jaką "wytrzymałość" ma aluminium w konkretnych popularnych przekrojach, które dzisiaj już nie występują
  • Poziom 15  
    Malinb0ratt napisał:
    (tak wiem obecnie aluminium jest "niejako zakazane

Nie jest zakazane :) Z.E wszelkie przyłącza nadal wykonuje na Aluminium.

Moderowany przez kkas12:

3.1.11. Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

Proszę nie wprowadzać w błąd i nie mieszać instalacji w budynkach w sieciami będącymi własnością ZE.
    Dziś przewodów aluminiowych o przekroju mniejszym niż 10mm2 stosować nie wolno.

• Specjalista elektryk
    Wystarczy porównać konduktywność miedzi i aluminium i wziąć odpowiedni mnożnik. Ogólnie wystarczy znać obciążalność przewodu miedzianego dla danych warunków i podzielić wartość przez 1,6.
    Najbardziej istotnym jest jednak stan takowej instalacji aluminiowej, a zwłaszcza połączeń, które trzeba regularnie kontrolować, ze względu na utlenianie się glinu.
  • Specjalista elektryk
    Takie stare przewody są opisane w PBUE. PBUE zakładały większą obciążalność długotrwałą niż obecne normy, o czym pisał kiedyś dr Musiał w jednym ze swoich artykułów. Np. wg PBUE 1980 dla przewodu dwużyłowego, aluminiowego, położonego w tynku (bez żadnych współczynników) np. ADYt lub ADYp przekrój 1,5 mm² - obciążalność długotrwała 19A.

Podłączenie grzałki jednofazowej 4kW nie wchodzi w grę na takim przewodzie:
    1. To zapewne stara, wyeksploatowana instalacja.
    2. Nie ma jak go zabezpieczyć - 16 A (wg starych norm) to zbyt mało ze względu na prąd odbiornika, a 20 A to zbyt dużo.

Poza tym uważam, że to zabezpieczenie 20 A powinno być wymienione na mniejsze, zgodne z obowiązującymi standardami.