Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujki alarmowe - Rozmieszczenie czujek alarmowych w nowo budowanym domu.

7791izam 24 Sep 2014 23:10 4119 6
Optex
 • #1
  7791izam
  Level 2  
  Witam

  Mam prośbę do stałych i doświadczonych bywalców niniejszego forum, by ocenili projekt rozmieszczenia czujek alarmowych w nowo budowanym domu jednorodzinnym i wskazali ewentualne błędy i zastrzeżenia. Dom jest na etapie prowadzenia instalacji elektrycznych a alarm najprawdopodobniej będzie jednym z ostatnich etapów budowy (za rok czy dwa lata), jednak chciałbym by na obecnym etapie elektrycy poprowadzili wszystkie niezbędne kable pod czujki i manipulatory, tak by później nie trzeba było na nowo kuć tynków i niszczyć tego co już zostało zrobione.
  Tak więc jak w temacie: proszę wszystkich chętnych o ocenę i wskazanie ewentualnych błędów lub zastrzeżeń do sposobu rozmieszczenia czujek alarmowych i manipulatorów.
  Czujki zaznaczono kolorem czerwonym, natomiast manipulatory na zielono.

  Za wszystkie uwagi z góry dziękuję.

  Czujki alarmowe - Rozmieszczenie czujek alarmowych w nowo budowanym domu. Czujki alarmowe - Rozmieszczenie czujek alarmowych w nowo budowanym domu.
 • Optex
 • #2
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  Moim zdaniem powinieneś zaprosić Instalatora do domu i jego poprosić o położenie instalacji. Co z tego, że przewody położą elektrycy, a może oni nie mają o alarmach bladego pojęcia? Co będzie, jak po dwóch latach, jak już zechcesz mieć alarm, okaże się, że jeden lub kilka przewodów uszkodzili tynkarze lub sami elektrycy przy montażu? Kucie, kucie lub bezprzewodówka. Nie lepiej zamontować i uruchomić system na "gołych" ścianach? Wtedy to jest czas na ewentualne poprawki, przemieszczenia czujek, itp. Zastanów się nad tym...
  Co do szkicu... Nie montuj czujek w łazienkach - wilgoć. Obowiązkowo kontaktron na drzwi wejściowe i garażowe. Ja kupiłbym krążek lub dwa przewodu więcej i podciągnął do okien (kontaktrony). PIR-y na parterze, w salonie połączonym z kuchnią dałbym w dolnym lewym i górnym prawym narożniku.
  Nie zaznaczyłeś gdzie będzie centrala i sygnalizatory.

  Pozdrawiam.
 • Optex
 • #3
  suworow
  Admin of Property security
  Widać, że trochę interesowałeś się tematem
  Moje propozycje/uwagi odnośnie parteru:
  1. czujnik w WC na dole ?????
  2. kontaktron na drzwi wejściowe ( wystarczy kabel z klawiatury) i garażowe
  3.jeżeli drzwi przeszklone to klawiatura wędruje na ścianę zewnętrzną na miejsce czujnika ruchu, a ten na drugą stronę drzwi do rogu)
  4. kotłowania tu jeżeli już coś ma być to chyba lepiej dać kontaktron na drzwi do garażu
  5. przewód np z klawiatury do napędu bramy
  6. kabel z centrali ( gdziekolwiek jest ale jak rozumiem na górze) do rozdzielni
  7. O co chodzi z tymi schodami? Jest tam jakiś świetlik, okno?
  8. okna w salonie rozwierne czy przesuwane.? Jeśli rozwierne to mogą przysłonić czujnik.
  9. Na dole w części mieszkalnej masz raptem 4 okna i drzwi. Może warto pokusić się o system obwodowy? Nie powinien kosztować majątku. Raptem np dwie bariery listwowe ( o ile nie przeszkodzą rynny) i inercja + kontaktron na drzwi, lub po prostu 5 inercji i kontaktronów.
  10. w kuchni może warto dać sufitowy?, chociaż wskazana przez Ciebie lokalizacja jest dobra.
  11. czujnik w holu chyba lepiej jakby znalazł się na ścianie pomiędzy holem a wiatrołapem. Chyba że planujesz czujniki " odporne na zwierzęta" to zostaw tam gdzie jest, ale wtedy trzeba też przemyśleć ten czujnik na schodach ( rozumiem że jest na półpiętrze.
  12. Jakiś sygnalizator wew.?
  13. czujniki dymu, gazu, czadu?

  Niby dobrze a uwag/ pytań się trochę nazbierało :)

  Górę zostawiam innym

  Pozdrawiam

  ps. pisałem chyba równolegle z kolegą bhtom-em. Ale jak widać podobne uwagi odnośnie salonu, łazienki, drzwi i bramy garażowej. czy systemu obwodowego.
  Zgadzam się tez odnośnie samego wykonania instalacji. Specjalista wcale nie weźmie więcej niż elektrycy a podpowie, doradzi, zwróci uwagę na rzeczy których na rysunku nie wychwycimy.
 • #4
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  suworow wrote:
  kontaktron na drzwi wejściowe ( wystarczy kabel z klawiatury)


  Oczywiście pod warunkiem, że "fachowcy" nie położą do klawiatur przewodu 4x0,5... ;)

  Jeszcze jedna uwaga, nie oszczędzaj na przewodach, połóż min. 8 x 0,5. Zapas na pewno się kiedyś przyda. Różnica w cenie przewodu niewielka. Oczywiście przewody YTDY.

  Pozdrawiam.
 • #5
  FasterThanX
  Level 13  
  Czujnik w kotlowni i WC na dole tez moze sie przydac jesli w przyszlosci wykorzystamy je do sterowania oswietleniem.
 • #6
  7791izam
  Level 2  
  Na początek serdecznie dziękuję za wszystkie wniesione uwagi. Po ich przeczytaniu mam dodatkowo kilka słów komentarza. W pierwszej kolejności zapomniałem dodać, że we wszystkich oknach i drzwiach tarasowych (przesuwnych) mam zamontowane fabrycznie kontaktrony, które również będą docelowo podłączone do alarmu. Jeśli chodzi o drzwi wejściowe i garażowe, to jeszcze kontaktronów zamontowanych nie posiadam, ale były w planie do zamontowania :D , a wasze uwagi utwierdzają mnie w słuszności tych założeń. Co do czujników w łazienkach, kotłowni i na schodach, to chciałem wyjaśnić , że są one jakby nadmiarowe, ale umieszczone celowo, chcę je wykorzystać w tzw. automatyce budynkowej, ponieważ w domu planowana jest tzw. instalacja inteligentna sterowana przekaźnikiem PLC. Tak więc chciałbym te dodatkowe czujki wykorzystać (podczas nieuzbrojonego alarmu) do np. automatycznego włączania oświetlenia lub innych zdarzeń wywoływanych czujką ruchu– stąd też czujniki właśnie w kotłowni, łazience, czy też na schodach (konkretnie na półpiętrze). Centralkę alarmową planowałem pod schodami - jest tam takie małe zabudowane pomieszczenie, w którym znajduje się cała rozdzielnia elektryczna, więc schodzą się tam wszystkie kable. Obok niej planowałem właśnie centralkę alarmową, by mieć w jednym pomieszczeniu takie centrum dowodzenia :D . Drzwi wejściowe przeszklone nie są, ale kawałek ściany wejściowej jest z luksferów, więc radę dotyczącą przeniesienia klawiatury z pewnością wykorzystam. Przyznam, że nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym przewodem z klawiatury do napędu bramy garażowej? Chodzi o to by alarm miał informację o stanie otwarcia/zamknięcia bramy garażowej?
  Odnośnie samego wykonania instalacji to jeszcze temat przemyślę – być może faktycznie poproszę jakąś firmę z branży, chociaż nie wiem, czy będą zainteresowani pociągnięciem jedynie kabli bez gwarancji czy, ewentualnie w jakim horyzoncie czasu będzie wykonana reszta alarmu. Tak czy inaczej Wasze uwagi są dla mnie niezwykle cenne, więc jeśli ktoś miałby jeszcze coś do dodania to będę zobowiązany.
 • #7
  suworow
  Admin of Property security
  |Ja wiem że elektrykowi jest łątwo ciągnąć kable w jednym kierunku, ale trochę blisko wejścia. Jeżeli tam ma pozostać to daj kontaktron na te drzwi i pomyśl o okablowaniu pod nadajnik, pod schodami może mieć problem z zasięgiem.
  jeżeli już masz kontaktrony to uzupełnij je przynajmniej o czujniki zbicia, można kupić np takie zintegrowane z czujnikami ruchu.
  7791izam wrote:
  Przyznam, że nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym przewodem z klawiatury do napędu bramy garażowej
  sterowanie bramą z centrali alarmowej, wyciągnięcie informacji do opóźnienia czujników w garażu.
  7791izam wrote:
  Odnośnie samego wykonania instalacji to jeszcze temat przemyślę – być może faktycznie poproszę jakąś firmę z branży, chociaż nie wiem, czy będą zainteresowani pociągnięciem jedynie kabli bez gwarancji czy, ewentualnie w jakim horyzoncie czasu będzie wykonana reszta alarmu.

  Nie powinno być problemu. Możesz zresztą powierzyć takiej firmie wykonanie całej niskoprądówki. Ja wchodząc na budynek bardzo często wykonuję instalację pod domofony, kamery, TV, internet, telefon. Korzystają obie strony. Mi wychodzi z tego całkiem spora ilość punktów, a klient ma całkiem przyzwoicie wykonaną instalację.
  System alarmowy projektuje się na etapie " kablowania" i idealnie jest gdy osoba która będzie go montowała mogła na tym etapie w tym uczestniczyć.

  Pozdrawiam