Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik PIR i AtMega do 20 metrów

recepta 19 Paź 2014 13:20 1062 8
  • #1 19 Paź 2014 13:20
    recepta
    Poziom 6  

Witam.
    Zastanawiam się na wykorzystaniem czujnika PIR , wykrywającego ruch w układzie z Atmega.Znalazłem np:Link który można wykorzystać.Wszystko fajnie, tylko jego zasięg jest kiepski(7m,a potrzebuje 15-20m). Znalazłem również same detektory podczerwieni np:Link. Zastanawiam się jaki zasięg mają takie detektory i czy można je wykorzystać w projekcje z ATmega.Ma ktoś jakieś sprawdzone rozwiązania, działające lub też wiedzę na ten temat?

Czekam na odpowiedzi i pozdrawiam.

0 8
  • #3 19 Paź 2014 20:34
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Wskazujesz link i zadajesz pytania. A w linku są odpowiedzi na Twoje pytania oraz link do przykładu.
    Dodam tylko że uwaga Piotrva jest istotna, tym bardziej, że nie podajesz nawet czy myślisz o kurtynie, czy o objęciu dużej powierzchni.

0
  • #4 20 Paź 2014 10:05
    recepta
    Poziom 6  

Specjalnie założyłem ten temat w dziale "optoelektronika" a nie "mikrokontrolery" żeby się skupić na czujniku PIR a nie mikrokontrolerze.W 1 linku wiem że jest przykład, ale czujnik ma zasięg 7m czyli jest nieprzydatny, tak więc to nie jest odpowiedz na moje pytanie.Ja wiem jak podłączyć czujnik, tylko nie wiem jaki kupić żeby wykrywał ruch na obszarze 20 metrów od czujnika i kąt 100-120 stopni.Kurtyna mnie nie interesuje.

0
  • #5 20 Paź 2014 12:00
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

recepta napisał:
    Specjalnie założyłem ten temat w dziale "optoelektronika" a nie "mikrokontrolery" żeby się skupić na czujniku PIR a nie mikrokontrolerze.

Niestety temat został przesunięty do Mikrokontrolerów przez tamtejszego moderatora.

recepta napisał:
    W 1 linku wiem że jest przykład, ale czujnik ma zasięg 7m czyli jest nieprzydatny, tak więc to nie jest odpowiedz na moje pytanie.Ja wiem jak podłączyć czujnik, tylko nie wiem jaki kupić żeby wykrywał ruch na obszarze 20 metrów od czujnika i kąt 100-120 stopni. Kurtyna mnie nie interesuje.

Zrób to co każdy w takim przypadku robi - szukaj w sklepach.
    Gdy znajdziesz taki o odpowiednich według Ciebie parametrach wtedy go wskaż w tym temacie na forum i zadaj pytania upewniające.

0
  • #7 20 Paź 2014 16:55
    sharp
    VIP Zasłużony dla elektroda

A jaki obiekt miałby ów czujnik wykrywać?
    Bo czujka PIR wykrywa obiekt o temperaturze wyższej od temperatury otoczenia - im różnica temperatur większa, tym skuteczność detkcji jest większa. Klasycznym przykładem jest człowiek w pomieszczeniu. Jeśli obiektem byłby przedmiot, to przydatność PIR-a w takim zastosowaniu jest wątpliwa.

0
  • #8 20 Paź 2014 18:05
    recepta
    Poziom 6  

piotrva napisał:
    Wiesz jak podłączyć sam sensor PIR do procesora?

Przy czujniku z 1 linka jest opisane jak można go podłączyć do procka, tak wiec poradziłbym sobie .Programowałem AVR na studiach, a studiowałem Informatykę.

Dodano po 1 [minuty]:

sharp napisał:
    A jaki obiekt miałby ów czujnik wykrywać?
    Bo czujka PIR wykrywa obiekt o temperaturze wyższej od temperatury otoczenia - im różnica temperatur większa, tym skuteczność detkcji jest większa. Klasycznym przykładem jest człowiek w pomieszczeniu. Jeśli obiektem byłby przedmiot, to przydatność PIR-a w takim zastosowaniu jest wątpliwa.

Chciałem zrobić sobie urządzenie działające jako fotopułapka, tak więc PIR jak najbardziej będzie działał.

0
  • #9 20 Paź 2014 18:28
    piotrva
    Moderator Mikrokontrolery

Czujnik z pierwszego linka to gotowy moduł z wyjściem cyfrowym (to na pewno podłączysz bez problemu), a element z drugiego linka to niemalże goły sensor PIR nie posiadający wyjścia cyfrowego (tu musisz zbudować sobie cały układ analogowy + optyczny).

Skoro nie masz innych wymagań to po prostu poszukaj czujek ruchu do systemów alarmowych - one spełnią Twoje wymagania.

0