Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lampka rowerowa zasilana z dynamo 6V 3W, podtrzymanie,jaki kondensator

22 Oct 2014 23:28 6501 10
 • Level 9  
  Witam, posiadam konkretną lampkę pod dynamo. Poniżej przedstawiam zdjęcia płytki:

  Lampka rowerowa zasilana z dynamo 6V 3W, podtrzymanie,jaki kondensator Lampka rowerowa zasilana z dynamo 6V 3W, podtrzymanie,jaki kondensator

  Kupując tą lampkę myślałem, że posiada ona opcję podtrzymania świecenia, ale jak widać jest to wersja bez kondensatora. Lampka ta występuje też w wersji z kondensatorem i podejrzewam, że to jedyne czym się różni, bo obudowa jest identyczna i gabarytowo też jest taka sama, zwłaszcza że na zdjęciach widać tak jakby miejsce na podłączenie kondensatora przed diodą i w obudowie także jest miejsce, ale niestety nie znam się na tyle, żeby być pewnym i nie wiem też jaki to powinien być kondensator. Czytałem pokrewne tematy i zastanawiam się nad kondensatorem 3F, 5.5V, który być może wystarczyłby na nieco ponad 3 minuty podtrzymania, ale nie jestem pewien czy to zadziała i czy nie uszkodzi czegoś. Czy mógłby ktoś pomóc?

  Oznaczenia na płytce: pierwszy element: wk1329, następnie mostek Graetza MB6S oraz oznaczenie obok diody e319765 94v0. Dynamo w piaście 6V 3W. Reszta raczej widoczna.

  Pozdrawiam
 • Electronics specialist
  Podtrzymanie przez 3 minuty? Nie lampkę 3W - ona zużywa 3J na sekundę, na 3 minuty potrzebowałaby z 500J, a więc pojemności ze 40F. I dodatkowo dwa problemy: (1) dopuszczalne napięcie kondensatora jest mniejsze, niż dostarczane przez dynamo - potrzebne jest jakieś zabezpieczenie; (2) te kondensatory mają sporą oporność szeregową, nie nadają się do dużych prądów. Ale może to nie jest lampka 3W, a LED-owa o znacznie mniejszej mocy? I może ta płytka już ma zabezpieczenie przed nadmiernym napięciem?
 • Level 9  
  Lamka jest oczywiście ledowa i ma tylko jedną diode LED, którą widać na płytce. Dynamo ma moc 3W. Po obu stronach diody są dziury, które moim zdaniem służą w innym modelu do podłączenia kondensatora, ale nie jestem pewien. Czytałem w podobnych tematach, że do podtrzymania w takich lampkach używane są kondensatory 1F, 5.5 V. Ta lampka to wszystko co widać na zdjęciach. Poza tą płytką jest jeszcze tylko obudowa i soczewka rozpraszająca.
 • Level 28  
  Na płytce jest miejsce dla dodatkowych elementów, chyba trzech 0805 i jednego SOT-23. Być może stanowią wspomniane zabezpieczenie w wersji z podtrzymaniem. Zrób zdjęcia obu stron płytki, tak, by ścieżki były możliwie najlepiej widoczne.
 • Level 9  
  Z drugiej strony jest tylko przełącznik on/off i nic poza tym.

  Lampka rowerowa zasilana z dynamo 6V 3W, podtrzymanie,jaki kondensator

  Wszystkie widoczne ścieżki są na poprzednim pierwszym zdjęciu.
 • Level 32  
  Myślę że te otwory służą do przylutowania akumulatora 6V bo tylko akumulator ładowany z dynama może zgromadzić energię do do świecenia diody LED przez dłuższy czas.
 • Level 27  
  Witam
  W mojej z podtrzymaniem są jeszcze elementy D2,R2,R4 oraz kondensator 1F/5,5V.
  Pozdrawiam
 • Electronics specialist
  Są jeszcze niewiele większe i niewiele droższe 3F/5,5V - trzy razy dłuższy czas świecenia. Ale w zasadzie to jest do tego, żeby LED-y nie gasły, jak się zatrzymujemy na światłach - czyli potrzeba pół minuty; dla LED-ów pobierających w sumie ze 30mA 1F na te pół minuty wystarczy.
 • Level 27  
  Przy 1goldcapie 1F lampa świeci min. 4 minuty,ale z jasnością może 10 % pełnej mocy.Jest to zrealizowano jakoś elektronicznie,po zaniku zasilania przełącza się w tryb podtrzymania.
 • Electronics specialist
  Może np. 1F z przetwornicą obniżającą napięcie (buck, wejściowe 5.5V-4.0V, wyjściowe 3.5V), o sprawności 90%: energia 7.125J na wejściu, 6.4J na wyjściu, może dawać 7.5mA przez 4 minuty. Albo też 1F, ale z przetwornicą flyback, która działa do napięcia zasilania około 0.5V, za to ma gorszą sprawność, ciężko uzyskać ponad 80%: energia 15J na wejściu, 12J na wyjściu, 14mA (to już byłby pełny prąd dla 1 małego LED-a) przez 4 minuty. Można jeszcze łączyć czerwone LED-y (światło z tyłu) po 2 szeregowo; z przodu raczej biały LED. Nie pamiętam, jakie kolory dopuszczają przepisy dla światła przedniego - żółty? ale to już nieco wyższe napięcie, choć znacznie mniejsze, niż białego - może żółty z przodu, czerwony z tyłu, w sumie ze 4.2V, prawie 12mA przez 4 minuty (z przetwornicy flyback 80%).

  Niemniej jednak podtrzymanie jest potrzebne głównie wtedy, gdy zatrzymujemy się przed skrzyżowaniem, zwykle na około pół minuty - może rozsądne by było, żeby przez 2/3 minuty dawać większą jasność (niech nas widzi kierowca samochodu, który był pół kilometra za nami i właśnie nas dogania), a dopiero potem przełączać z bardziej oszczędny tryb (jak stoimy w korku, to i tak jest już wiele widocznych pojazdów wokół nas, nie musimy mieć świateł widocznych z daleka).

  Aha, jest pewien problem z tymi kondensatorami: duży opór szeregowy - przy pobieraniu większego prądu napięcie jest wyraźnie mniejsze, nie da się szybko naładować... trzeba sprawdzić, jaki jest ten opór, jakie może być sensowne obciążenie - wyliczenie prądu LED-ów jest bez brania pod uwagę tego oporu, w rzeczywistości uzyska się mniej.
 • Level 3  
  Temat trochę stary, ale mam pytania dotyczące budowy tej lampy bo chcę zbudować sobie podobny układ (a te lampki Axa echo/pico są dość popularne).

  Element wk1329 - co to jest? Czy to jakiś ogranicznik / jakie parametry?
  Dioda LED jest raczej 1W?