Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] RMS 404 - Tuner - przesterowany dźwięk w stereo

29 Paź 2014 13:19 2712 13
  • Poziom 26  
    Witam!
    Problem polega na tym, iż podczas odbioru audycji dźwięk jest lekko przesterowany.
    Na trybie mono objaw nie występuje, po przełączeniu w tryb stereo słychać zniekształcenia, szczególnie gdy w utworze przeważają tony niskie, super stereo jeszcze bardziej obnaża tą usterkę.
    Układ scalony U416B jest zimny, UL1621N jest lekko ciepły.
    Czasem kręcąc gałką strojenia tuner zupełnie traci sygnał, jest ciche buczenie jak w starym telewizorze. Podczas stukania w obudowę daje się usłyszeć metaliczny dźwięk, normalnie jakieś cuda się dzieją :).

Dodaję próbkę nagrania z wyjścia liniowego radia, namacalnie przedstawiającą opisywane problemy. Polecam słuchać na słuchawkach, łatwiej jest wychwycić kiedy przełączam radio w tryb mono a kiedy w stereo.
  • Poziom 26  
    Z opisu wygląda że masz żle zestrojony dyskryminator FM-u ( nie masz "0"). Zasada jest taka że jak dostroisz się do stacji i włączysz ARCz to nie powinien się odstroić. Gdybyś wrzucił schemat ( dla wszystkich dostępny) to pewnie podpowiedziałbym która to cewka.
  • Poziom 26  
    Dzięki za odpowiedź, już myślałem że nikt nic nie napisze bo problem jest nietypowy :).
    Jak włączam ARCz to tuner zupełnie traci strojenie, sygnał (a raczej zakłócenia) jest niesamowicie głośny (zapalają się wszystkie ledy), jest to ciężkie do zestrojenia? Uprzedzam, że nie posiadam urządzeń do przestrajania tunerów, mam tylko miernik uniwersalny i dobre chęci, chociaż czasu teraz mniej (nowa praca).

A co z tym buczeniem? w nagraniu dobrze to słychać.

Schemat odnosi się do wersji z tranzystorem T210 ponieważ mój egzemplarz posiada ten tranzystor, a schemat który ja miałem tego elementu nie miał naniesionego.

EDIT: Spojrzałem na schemat blokowy, za układ ARCz odpowiadają cewki F203 i F204 i diody D202 i D204, nie rozbierałem odbiornika ale to chyba te "przeplatańce" z ferrytowym kółkiem.
  • Poziom 26  
    Za "0" dyskryminatora FM odpowiadają cewki 206,207,209.Ale z opisu wnioskuję że przestrojenie zostało żle przeprowadzone, dlatego ARCz po włączeniu rozstraja odbiornik i "gonguje" podczas opukiwania. Być może jest zła "masa" obudowy głowicy FM (sprawdzić poprawność lutowania).
  • Poziom 26  
    Odbiornik hula na fabrycznym paśmie 64 - 74 MHz. Przestroję go dopiero gdy parametry tunera będą prawidłowe.
    Na płytce widać że było coś majstrowane.
  • Poziom 26  
    To że na płytce było coś robione to mi nic nie mówi. To "gongowanie" przy obstukiwaniu to poprawiaj lutowanie masy, obudowy głowicy FM. Posprawdzaj ścieżki"masy" czy nie ma pęknięć, sprawdż czy obudowy filtrów są na masie no i trzeba zestroić cały tor FM (szczególnie "0" dyskryminatora).
  • Poziom 26  
    Czy problem z masą może również wpływać na działanie fal długich?
    Po dotknięciu jednego z przewodów wchodzących do głowicy, głośność i siła sygnału ulegają poprawie, czy tak ma być? Dopiero w sobotę będę miał czas na zajęcie się tym sprzętem.
  • Poziom 26  
    Tak wygląda głowica po "przejściach", to nie moja robota, dlatego mówiłem że było coś robione wcześniej:
    RMS 404 - Tuner - przesterowany dźwięk w stereo
    Tymi elementami mam zacząć zabawę z dyskryminatorem?:
    I pytanie poza tematem, czy można na podstawie numeru mechanizmu lub chassis określić datę produkcji?

EDIT:
    Dobra pokręciłem tylko jedną cewką, to jest F209 i teraz jest prawie ok (nie słychać tak bardzo charczenia przy uderzeniu tonów niskich), niestety ale muszę stroić "na słuch", oczywiście stroję na stacji odbieranej na środku skali czyli w tym przypadku program czwarty polskiego radia, choć nie wiem czy ma to jakieś znaczenie.
  • Poziom 27  
    Zastanawia mnie skąd wytrzasnąłeś dekoder UL1621 w radiu, które standardowo ma prostszą kostkę MC1309 ;)
    Próba odbierania "lustrzanek" z górnego pasma nieprzestrojonym odbiornikiem w paśmie dolnym, na prostej głowicy często może dawać fikcyjne sygnały, że coś nam chrypie. Radio może być w pełni sprawne co do toru demodulatora i stereodekodera tylko obecna "metoda" odbioru stacji z górnego ukf kończy się takimi efektami ubocznymi w postaci chrypania...
    To radio by trzeba było sprawdzić na generatorze pracującym w dolnym ukf co dałoby nam jednoznaczną odpowiedź czy radio ma faktycznie w ogóle jakikolwiek problem czy to tylko mylny efekt odsłuchowy lustrzanej częstotliwości. Chrypie bo mały sygnał użyteczny 10,7MHz z takiego lustrzanego odbioru... A proste głowice lubią też w obecności silnych sygnałów antenowych z docelowego pasma, same z siebie generować dziwne, różne mutanty, miksy częstotliwości i potem takie mutanty dziwnie same w sobie chrypią.
    Trzeba też ustalić czy ta stacja, która służy nam jako "wzorzec" na swojej macierzystej częstotliwości gra "czysto"? Bo z praktyki odsłuchowej wnioskuję, że 90% obecnych nadawców ukf to osoby, którym słoń na ucho nastąpił, zniekształcenia często powyżej.... 10% skoro aż ucho rwie. Przemodulowane nadajniki i efekt, że wszystko chrypie gotowy na dzień dobry.
  • Poziom 26  
    Andrzej L. napisał:
    Zastanawia mnie skąd wytrzasnąłeś dekoder UL1621 w radiu, które standardowo ma prostszą kostkę MC1309 ;)

Kolego mam to radio i wiem co tam siedzi, MC1309 ma np. RMS401 Hania.

Radio nie było przestrajane, wszystkie elementy które trzeba wymontować tj. dwa kondensatory są na swoim miejscu, problem polega na tym że chrypa objawia się na każdej stacji (Na pewno ktoś grzebał w nim i zepsuł), w trybie mono dźwięk jest w porządku. Mam jeszcze RMS 451 również nie przestrojony i w tym przypadku nie ma mowy o "lustrzankach" odbiór jest prawidłowy, być może przez to że ten model nie ma ARCz. Zdaję sobie sprawę, że urządzenie należało by dać osobie która ma doświadczenie w dziedzinie strojenia i diagnostyki usterek odbiorników radiowych. Ja posiadam tylko prosty miernik :D .
  • Poziom 27  
    Chrypania nie potwierdziłeś odbiorem w paśmie na którym obecnie pracuje to radio. Więc to co odbierasz bez przestrajania z górnego pasma to może być grubymi nićmi szyte.
    Zrobienie generatora z modulacją FM pracującego na 70MHz to 1h roboty i możesz wtedy potwierdzić jak radio reaguje na macierzysty sygnał.
    Odnośnie dekodera zwracam honor faktycznie UL1621, z rozpędu miałem na myśli RMS401 Hanię. Miernik masz chociaż wychyłowy czy jakieś cyferki? :)
    Próbka materiału z odsłuchu jest dla mnie typową jaka występuje w odbiorze górnego ukf na nieprzestrojonym przenośnym, prostym radiu. A to, że odsłuchujesz w tej próbce stacji, która należy do tych co biją rekordy dewiacji modulacji to już inna bajka. Sama ta stacja w sobie nie nadaje kryształowo, bo to niemodne dziś modulować z niższą dewiacją +/-50kHz, trzeba dobijać po sam sufit...
    Dekoder sam zaś jeżeli sygnał mono jest marny to w stereo jeszcze bardziej spotęguje te niedoskonałości, bo z lipnego sygnału musi "wydłubać" sygnał dla obu kanałów.
  • Poziom 26  
    Posiadam prosty miernik cyfrowy.
    To chyba źle, jeżeli radio po nocy traci strojenie i muszę dostroić do stacji, której słuchałem poprzedniego dnia? Np. Słucham PR4, a następnego dnia mam PR1...
  • Poziom 26  
    Temat zamykam, radio zmieniło właściciela niestety.