Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Montaż lampy z diodami LED do motocykla

Sohff 11 Nov 2014 11:24 5901 10
 • #1
  Sohff
  Level 2  
  Witam wszystkich
  Na początku chciałbym powiedzieć że w sprawach elektroniki jestem zupełnie zielony a moje doświadczenie z fizyką skończyło się jakieś 15 lat temu w szkole średniej więc proszę o wyrozumiałość jeżeli coś zrobiłem nie tak.

  Przechodząc do sedna chciałbym samodzielnie zrobić lampę LED do swojego moto, ale z racji iż moja wiedza na ten temat jest raczej mniejsza niż znikoma potrzebuję fachowej pomocy. Od kilku dni namiętnie szukam po necie informacji na ten temat i coś tam znalazłem, ale chciałbym mieć pewność że to co robię, będzie działało i nie będzie miało dużych skutków ubocznych.  Lampa zasilana jest z akumulatora 12V i powinna posiadać 3 obwody
  1. Podświetlenie tablicy 5xLED białe 3,2V/20mA
  2. Światła pozycyjne 20xLED czerwone 2v/30mA
  3. Światła stop 40xLED czerwone 2V/30ma

  Na razie udało mi się stworzyć schemat do pkt. 1 i 2 i potrzebuję żeby ktoś go ocenił i powiedział czy to ma sens?
  Montaż lampy z diodami LED do motocykla

  Jeżeli znajdzie się ktoś kto mógłby rzucić na to okiem i wprowadzić ewentualne poprawki to byłbym bardzo wdzięczny.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  krzysiekg7
  Level 16  
  Sohff wrote:
  nie będzie miało dużych skutków ubocznych.


  Będzie miało taki skutek uboczny, że nie będziesz miał prawa poruszać się po drodze publicznej.
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  Sohff
  Level 2  
  Problem w tym że 12V jest tylko w momencie gdy silnik jest wyłączony a akumulator nie jest obciążony. Gdy odpalam silnik napięcie wzrasta do ponad 13V, a przy wyłączonym silniku i włączeniu dodatkowych odbiorników prądu spada do prawie 11V.
  Mnie zależy żeby światła nie reagowały na skoki napięcia i cały czas świeciły z tą samą intensywnością dlatego dodałem te LMy.

  LEDy chciałbym połączyć równolegle zamiast szeregowo, bo wolę żeby w razie awarii którejś z nich nie przestał świecić cały szereg.
  Hamulec mam hydrauliczny ale szczerze powiem nigdy nie słyszałem o wyłączniku ciśnieniowym. Nie bardzo wiem jakie jest jego zastosowanie i czy jest on konieczny?
  Cała instalacja będzie podłączona w miejsce starej żarówki 21/5W.
 • #5
  DominTR3B
  Level 27  
  Nic nie powinno migać, takie sytuacje zdarzają się przy stosunkowo dużych prądach tzn. przy żarówkach, dla LED nie ma znaczenia czy 11V, czy 14V. Ważne aby każdy LED miał swój rezystor za którym można dać kondensator np. 1000?F/25V. Co do tego czy przepisy pozwalają na takie ingerencje to nie wiem, ale są też "Ledowe" fabryczne rozwiązania.
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  Sohff
  Level 2  
  syrius32 wrote:
  Odpowiedź jest prosta, lampa ,,samoróba,, nie ma homologacji, jeśli diagnosta lub misio dopatrzy się samoróbki to po dowodzie.


  krzysiekg7 wrote:
  Będzie miało taki skutek uboczny, że nie będziesz miał prawa poruszać się po drodze publicznej.


  Znam prawo i całkowicie zdaje sobie z tego sprawę, jednak moje pytanie nie dotyczyło legalności tych lamp tylko poprawności ich działania.
 • #8
  User removed account
  User removed account  
 • #9
  tzok
  Moderator of Cars
  Schemat jest błędny, diod nie można łączyć równolegle w ten sposób, gdyż różnią się one nieco parametrami i nie będą jednakowo świecić. Ponadto, z uwagi na użycie źródła prądowego awaria jednej diody, spowoduje spalenie pozostałych. Do tego duże straty mocy na regulatorach prądu.

  Są dostępne gotowe "żarówki LED-owe" - są nielegalne ale działają, niemniej do motocykla, zwłaszcza jakiejś chińskiej 125'ki z zapłonem CDI - nie polecam, długo nie pożyją. Właśnie latem kupiłem Zetkę i na dzień dobry musiałem przywrócić całe oświetlenie do stanu fabrycznego, bo ktoś tam LEDy poutykał.
 • #10
  Sohff
  Level 2  
  OK czyli wniosek, że trzeba je połączyć szeregowo.

  Niestety żarówek które ja potrzebuje nie można dostać.
  Mam biały klosz i wejście na jedną żarówkę, a potrzebuję w miejsce tej żarówki podłączyć 2 kolory (biały do podświetlenia tablicy i czerwony do reszty) i 3 źródła światła (pozycyjne, stop i podświetlenie tablicy). Dlatego staram się skonstruować coś samemu.
  Na necie znalazłem coś takiego co ewentualnie po niewielu przeróbkach mógłbym zastosować ale..

  Montaż lampy z diodami LED do motocykla


  ... no własnie ale.
  Z tego co wiem układ działa, ale zastanawia mnie sposób połączenia LM-ów tylko do jednego szeregu diod. Czy tych LMów nie powinno być tyle ile szeregów? No i czy wartość rezystorów nie jest za mała (56ohm)? Czy nie powinny to być rezystory min 100 ohm?
 • #11
  tzok
  Moderator of Cars
  Zwykła czerwona dwuobwodowa LEDówka + dołożona liniowa biała LEDówa do oświetlenia tablicy. Jak już sam chcesz robić to nie idź w ilość tylko w jasność LEDów. Tylko pamiętaj, że jak Ci ktoś wjedzie w d@#$ i stwierdzi, że nie widział Twojego stopu to zapomnij o odszkodowaniu.