logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Passat B5 1.9 TDI AFN - głowica z Golfa 3/B4, wpływ na spalanie i osiągi?

Naruto1913 12 Lis 2014 20:10 3963 32
REKLAMA
  • #1 14125511
    Naruto1913
    Poziom 9  
    Posty: 10
    Witam wszystkich.
    Mam problem ze swoim passatem i proszę o pomoc. Miałem na dzisiaj umówioną wizytę u mechanika na wymiane popychaczy w 1.9 TDI AFN 110 km.
    Po rozkręceniu okazało sie że popychacze dobrane według katalogu w sklepie nie pasują do tych co mam w głowicy. Wyszło na to że mam głowice od golfa 3 lub passata B4. Popychacze zostały dobrane takie same jak wyciągnięte.
    Czy taka zmiana głowicy ma wpływ na spalanie, kopcenie na czarno i słabsze osiągi.
    Proszę o opinie na ten temat.
    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #2 14125571
    coperfild
    Poziom 35  
    Posty: 2757
    Pomógł: 291
    Ocena: 1692
    A czym się różnią , i jak to poznałeś ?
  • #3 14125589
    Naruto1913
    Poziom 9  
    Posty: 10
    jak byłem u mechanika to spisaliśmy numery głowicy i okazało sie ze była montowana w golfach 3 i passatach B4 90 km. Po za tym popychacze po numerach nie pasowały.
  • REKLAMA
  • #4 14125591
    CommonRail
    Poziom 27  
    Posty: 1071
    Pomógł: 72
    Ocena: 439
    Przecież AFN 110 był zarówno w B4, B5 i golfie 3. Więc w czym problem?
  • #5 14125623
    Naruto1913
    Poziom 9  
    Posty: 10
    chcę się dowiedzieć tylko czy może to być powodem dymienie na czarno i większego spalanie. Dodam że byłem dwa razy na kompie u dwuch innych mechaników i nie mają zastrzeżeń do silnika. Wiec w czym może być problem?
  • #6 14125639
    CommonRail
    Poziom 27  
    Posty: 1071
    Pomógł: 72
    Ocena: 439
    Nie nie ma wpływu na pracę silnika. Ten sam silnik był montowany w kilku modelach.
    Naruto1913 napisał:
    Dodam że byłem dwa razy na kompie u dwuch innych mechaników i nie mają zastrzeżeń do silnika. Wiec w czym może być problem?

    Dawka paliwa, ciśnienie doładowania, czystość dolotu,filtrów, intercoolera, napięcie akumulatora, nieszczelny dolot, temperatura jaka widzi komputer, zarżnięty silnik, dane z reszty czujników. Ogólnie forum to kopalnia wiedzy na temat tego silnika, więc szukaj, kup kabel do Vaga, a sam sobie zawsze poradzisz z tym autem. AFN jest o tyle fajny, ze dobrze sie na nim uczy.
    AFN różnił się od 1Z inną pompą wtryskową, większą turbiną i paroma szczegółami. Blok i głowica są te same.
  • #7 14125769
    Naruto1913
    Poziom 9  
    Posty: 10
    tylko że głowica o której pisze nie pochodzi od AFN tylko od czegoś innego. Znalazłem głowice z tym samym numerem na aukcji i pisze tam że pasuje do TDI jak i do SDI. Jaka jest różnica? Moje popychacze różnią się od AFN budową no i moje są miękkie a powinny być twarde.
  • #8 14125776
    CommonRail
    Poziom 27  
    Posty: 1071
    Pomógł: 72
    Ocena: 439
    Podaj numery obu głowic.
    SDI to TDI z innym osprzętem. Blok nadal ten sam.

    Dodano po 27 [sekundy]:

    Naruto1913 napisał:
    Moje popychacze różnią się od AFN budową no i moje są miękkie a powinny być twarde.

    Skoro są miękkie, to są zużyte.
  • #9 14125855
    coperfild
    Poziom 35  
    Posty: 2757
    Pomógł: 291
    Ocena: 1692
    Albo wyciekł olej , kolega napisze co w nich jest innego bo jestem ciekawy .
  • #10 14125878
    CommonRail
    Poziom 27  
    Posty: 1071
    Pomógł: 72
    Ocena: 439
    coperfild napisał:
    Albo wyciekł olej

    No nie no, myślę, że by zauwazył.
  • REKLAMA
  • #11 14125941
    Naruto1913
    Poziom 9  
    Posty: 10
    popychaczy są dwa rodzaje lecz nie wiem o co chodzi bo są twarde i miękkie. Według katalogu powinienem mieć twarde te co mam nie zgadzają się z z numerami katalogowymi bo są miękkie. numer głowicy jaką mam to 028 103 373N
  • #13 14125988
    kwok
    Poziom 40  
    Posty: 6232
    Pomógł: 493
    Ocena: 1336
    Nieeee To wszystko przez to że: " popychaczy są dwa rodzaje lecz nie wiem o co chodzi bo są twarde i miękkie". :)
  • #14 14126004
    CommonRail
    Poziom 27  
    Posty: 1071
    Pomógł: 72
    Ocena: 439
    No jak mogą być miękkie, skoro mają przełamać sprężynę zaworu. (pyt. retoryczne)
    Wyjęte z pudełka zawsze są miękkie.
  • #15 14126028
    Naruto1913
    Poziom 9  
    Posty: 10
    No nabijacie się ze mnie. Oto numery pomychaczy JKL INA F-46516.56
  • #16 14126030
    kwok
    Poziom 40  
    Posty: 6232
    Pomógł: 493
    Ocena: 1336
    Niieeee zrozumiałeś CommonRail On ma akurat odwrotnie Cyt: "Według katalogu powinienem mieć twarde te co mam nie zgadzają się z z numerami katalogowymi bo są miękkie"
  • #17 14126043
    Naruto1913
    Poziom 9  
    Posty: 10
    mechanik wprowadził mnie w błąd bo z moimi numerami głowica pochodzi z Z1

    Dodano po 2 [minuty]:

    różnica pomiedzy miękkimi a twardymi jest w ich budowie
  • #18 14126064
    kwok
    Poziom 40  
    Posty: 6232
    Pomógł: 493
    Ocena: 1336
    Naruto kiedy w końcu do ciebie dotrze że głowica do 1Z, AHU i AFN to ta sama głowica czyli taka jaką masz a popychacze mają być twarde.
  • #19 14126087
    CommonRail
    Poziom 27  
    Posty: 1071
    Pomógł: 72
    Ocena: 439
    Naruto1913 napisał:
    mechanik wprowadził mnie w błąd bo z moimi numerami głowica pochodzi z Z1



    1Z, AFN, AHU to ten sam blok! Rozumiesz? Silnik nie dymi przez głowicę, tylko przez problem z osprzetem. Co sprawdziłeś z rzeczy które wymieniłem?
  • #20 14126088
    kwok
    Poziom 40  
    Posty: 6232
    Pomógł: 493
    Ocena: 1336
    Naruto1913 napisał:
    różnica pomiedzy miękkimi a twardymi jest w ich budowie


    Tak z ciekawości sprawdziłem nr tych popychaczy i wyszło mnie że są do mercedesa eheheh. Popychacz to popychacz i ma być twardy jak jest napełniony. Nigdy nie słyszałem o twardych czy miękkich a jeśli ty coś na ten temat wiesz to podziel się wiedzą, zwłaszcza tą różnicą w konstrukcji.
  • #21 14126102
    CommonRail
    Poziom 27  
    Posty: 1071
    Pomógł: 72
    Ocena: 439
    Naruto1913 napisał:
    różnica pomiedzy miękkimi a twardymi jest w ich budowie

    Nie, dopiero wypełnione olejem stają sie twarde.
  • #22 14126115
    robokop
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 29412
    Pomógł: 1763
    Ocena: 6360
    Stek bzdur, nie wiadomo czemu mający służyć. 90/110KM rózniły się tylko osprzętem silnika - pompa, wtryskiwacze, turbina - głowica była identyczna. To samo TDI/SDI - tu dodatkowo był nieco inny wałek rozrządu, kadłub głowicy ten sam. Popychacze - nawet benzyniaki miały identyczne, nie było żadnych "twardych" ani "miękkich" - miękkie są jak są suche, zalane olejem są twarde. Proponuję zacząć pisać z sensem, bo wątek zmierza ku otchłani kosza...
  • REKLAMA
  • #23 14126136
    kwok
    Poziom 40  
    Posty: 6232
    Pomógł: 493
    Ocena: 1336
    Wysnułem pewien wniosek: Naruto ma miękkie popychacze (tzn zepsute) a co za tym idzie zawory nie otwierają się do końca co z kolei skutkuje mniejszą ilością tlenu w cylindrze a jak za mało tlenu to dymi.
    Co wy na to?? :)
  • #24 14126168
    Naruto1913
    Poziom 9  
    Posty: 10
    nie chce aby sie ktoś kłócił przezemnie. Jak stawiałem samochód na warsztat to w sklepie zamawiałem popychacze. Zostawiłem auto u nich i po godzinie dzwoni do mnie mechanik że numery popychaczy się różnią od tych co zostały zamówione. Idąc po numerach popychaczy w sklepie zamówili inne i wsadzili takie same jak były. W sklepie pokazywali mi katalog i tam były dwa różne popychacze o innych numerach i pod jednym pisało miękki a pod drugim twardy. Mam nadzieje że wyjaśniłem.

    Dodano po 1 [minuty]:

    popychacze zostały wymienione na nowe bo tamte było słychać a kopcenie pozostało

    Dodano po 2 [minuty]:

    Nie jestem Mechanikiem, co moge to robie sam, a sprawy silnika zostawiam mechanikowi
  • #25 14126328
    CommonRail
    Poziom 27  
    Posty: 1071
    Pomógł: 72
    Ocena: 439
    Skoro miales popychacze typu:A, to po co na siłę szukasz problemu? Zakladasz jakie byly i ma dzialać. U Ciebie jest problem z powietrzem, masz go za malo i dlatego dymi.
    kwok napisał:
    Wysnułem pewien wniosek: Naruto ma miękkie popychacze (tzn zepsute) a co za tym idzie zawory nie otwierają się do końca co z kolei skutkuje mniejszą ilością tlenu w cylindrze a jak za mało tlenu to dymi.
    Co wy na to?? :)

    W silniku wolnossacym owszem, ale nie w turbodoladowanym. Skoro dymi, to nie ma powietrza. Porzadna diagnostyka u kogos kto siedzi w VW rozwieje wszelkie wątpliwosci.
  • #26 14126651
    kwok
    Poziom 40  
    Posty: 6232
    Pomógł: 493
    Ocena: 1336
    CommonRail napisał:
    Skoro dymi, to nie ma powietrza.

    Może być jeszcze dużo za duża dawka z jakiegoś powodu - albo elektronika albo duże dziury we wtryskiwaczach.
  • #27 14126847
    Naruto1913
    Poziom 9  
    Posty: 10
    Jak byłem na kompie to niby wszystko oki. Nie ma Żadnego syczenia intercoler zostaw wymieniony na nowy przewody wszystkie podmienione. Jedynie zostaje turbina bo bardziej ją już słychać. I dodam ze coś mi gwiżdże w tłumiku i nie jest to turbina bo ona świta, a dźwięk który słysze oprócz turbiny po dodaniu gazu to jakby ktoś gwizdał.
  • #28 14127647
    ociz
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 15844
    Pomógł: 1379
    Ocena: 3477
    Naruto1913 napisał:
    Oto numery pomychaczy JKL INA F-46516.56

    To są popychacze do benzyniaków...
  • #29 14127933
    Naruto1913
    Poziom 9  
    Posty: 10
    o takich numerach miałem w głowicy i o takich samych włożyli nowe

    Dodano po 2 [minuty]:

    czy te popychacze mogą sprawiać problemy??
  • #30 14128149
    ociz
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 15844
    Pomógł: 1379
    Ocena: 3477
    Diesle mają twardsze sprężyny na zaworach, więc domyślam się że i w popychaczach też. Zewnętrznie popychacze są identyczne.
    Naruto1913 napisał:
    czy te popychacze mogą sprawiać problemy?

    Nie sądzę, i tak większość roboty robi olej.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik ma problem z Passatem B5 1.9 TDI AFN, który wykazuje czarne dymienie i zwiększone spalanie po wymianie popychaczy. Okazało się, że głowica silnika pochodzi z Golfa 3 lub Passata B4, co wywołało wątpliwości co do jej wpływu na osiągi. Uczestnicy dyskusji podkreślają, że głowice AFN, 1Z i AHU są identyczne, a problemy z dymieniem mogą wynikać z niewłaściwego osprzętu, nadmiaru paliwa lub niedoboru powietrza. Wymiana popychaczy na nowe nie rozwiązała problemu, a różnice w ich budowie (miękkie vs. twarde) mogą wskazywać na ich zużycie. Użytkownik powinien skupić się na diagnostyce układu dolotowego i turbiny.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA