Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak użyć (i jakiego) tranzystora 12V żeby zrobić wyłącznik

12 Lis 2014 21:42 2283 8
  • Poziom 12  
    Witam szanownych forumowiczów,

Wybaczcie jeżeli napisałem nie w tym dziale co trzeba, ale właśnie uświadomiłem sobie, że liczba działów na elektrodzie jest tak ogromna O_O, że nie ma szans żebym znalazł właściwy, bo totalnie nie ogarniam ...

O co chodzi.
    Otóż chcę sobie w aucie zrobić wyjście wiązki do przyczepki w taki sposób, aby światła przyczepy nie obciążały swoim poborem prądu normalnych układów świateł w pojeździe - w tym celu będę miał pociągniętą "siłę" grubym kablem do tyłu pojazdu (później do każdego układu dodam jeszcze bezpieczniki, żeby zwarcie świateł w przyczepie nie wywalało mi głównych świateł, ale to nieważne).

Przykładowo dla pojedynczego kierunkowskazu obmyśliłem sobie następujący układzik na tranzystorze:

Chodzi oczywiście o to, żeby prąd, który idzie w układzie kierunkowskazu samochodu załączał prąd do żarówki przyczepy za pomocą tranzystora.

Pytania mam 2:
    - Jakiego tranzystora mam użyć dla prądu max. 2A oraz dla większego prądu przykładowo 10A (jeśli chciałbym coś większego w przyczepie podłączać) ?
    - Co zrobiłem źle w tym prostym układzie ? (jestem początkującym elektronikiem amatorem, więc zakładam, że na pewno zrobiłem coś źle)

Z góry dziękuję za pomoc.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 36  
    Nie komplikuj sobie życia i zrób to na przekaźnikach.
    Pozdrawiam!
  • Poziom 12  
    andrzej55 napisał:
    Pozdrawiam!

Można prosić jakieś linki do HOWTO lub podpowiedź ? Naprawdę jestem początkujący i nic mi to nie mówi.

PS.
    Mam nadzieję, że dobrze to wyjaśniłem: Chcę aby prąd do świateł przyczepki płynął tylko i włącznie przez masę i ten gruby kabel (główny biegun dodatni), a biegunów dodatnich od świateł w aucie będę używał tylko do załaczania tranzystorów, działających jak włączniki.

Dodano po 11 [minuty]:

PS2.

Znalazłem takie przykładowe układy na google, ale nie bardzo rozumiem działanie tych rezystorów oraz diód na tym przykładzie.

Może ktoś wytłumaczy mi po co one są w tych układach ? A jeżeli są potrzebne - to jak miałbym wyliczyć jakie potrzebuję rezystory jeżeli chciałbym zrobić podobny układ ?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Moderator Projektowanie
    Posłuchaj dobrej rady - zaniechaj tranzystorów i rób na przekaźnikach. Jest ku temu kilka powodów.
    Nie wiesz jak podłączyć przekaźnik samochodowy? - każdy ma oznaczone styki na obudowie, sterujesz cewką podając na nią 12V sterujące, drugi koniec cewki do masy, styk włączasz w szereg z żarówką.
    Albo poproś kolegę, który się na tym zna
  • Poziom 12  
    piwko napisał:
    andrzej55 napisał:
    Pozdrawiam!

Albo kup gotowy moduł haka.
    Ale mam już zrobiony hak z wiązką, chcę to przerobić...

Dodano po 2 [minuty]:

trymer01 napisał:
    Posłuchaj dobrej rady - zaniechaj tranzystorów i rób na przekaźnikach. Jest ku temu kilka powodów.

1. A jeżeli zrobię to na przekaźnikach, to czy prąd zasilający światła będzie płynął przez mój główny kabel ?
    1a. EDIT: Wygooglowałem trochę temat i wygląda że przekaźnik załącza obwód na stałe przy dopływie prądu. Ale to chyba nie zadziała dla kierunkowskazu ?
    2. Jaka jest przyczyna tej dobrej rady ? Co się stanie, jak się uprę i jednak zrobię na tranzystorach ? Poprzepalam sobie obwody ? Będzie iskrzyć ? Choinka w samochodzie ?
    3. Można prosić o jakiś przykładowy układ na przekaźnikach (rysunek) ?

Jestem co prawda początkujący, ale lubię drążyć każdy temat, nie poddaję się łatwo.

trymer01 napisał:
    Albo poproś kolegę, który się na tym zna
    Spoko, potrafię obchodzić się z lutownicą, rozumiem podstawy przepływu prądu, tylko nie znam teorii obwodów etc.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    NobodyImportant napisał:
    1. A jeżeli zrobię to na przekaźnikach, to czy prąd zasilający światła będzie płynął przez mój główny kabel ?

Tak.

NobodyImportant napisał:
    1a. EDIT: Wygooglowałem trochę temat i wygląda że przekaźnik załącza obwód na stałe przy dopływie prądu. Ale to chyba nie zadziała dla kierunkowskazu ?

A czemu ma nie zadziałać? Przeciez prad w cewce przekaźnika będzie przerywany przez przerywacz ("blinker") w samochodzie.

NobodyImportant napisał:
    2. Jaka jest przyczyna tej dobrej rady ? Co się stanie, jak się uprę i jednak zrobię na tranzystorach ? Poprzepalam sobie obwody ? Będzie iskrzyć ? Choinka w samochodzie ?

Na tranzystorach to wymaga znacznie większej "rzeźby" (czyli więcej sie napracujesz). Nie zastosujesz dostepnych mosfetów N-kanałowych bo wymagałoby to włączenia ich od strony masy, zostają droższe i w mniejszym wyborze mosfety P-kanałowe albo tranzystory PNP bipolarne, a to wymaga odwrócenia logiki sterowania na kolejnym tranzyztorze NPN (w/g schematu w twoim pierwszym poście wygaszenie światła w samochodzie powoduje zapalenie w przyczepie, a nie o to przecie idzie). Kolejny problem - tranzystor zwłaszcza bipolarny nie jest kluczem idealnym, w rezultacie wystepuje spadek napięcia i grzanie tranzystorów - z klucza do świateł stopu będziesz musiał odprowacić jakieś 2..3W ciepła (konieczny radiator).
    Do tego dochodzi kwestia niezawodności - układ na przekaźnikach naprawisz w 10s przez wymianę przekaźnika, układu na tranzystorach nie naprawisz w trasie wcale...
  • Poziom 12  
    jdubowski napisał:

Na tranzystorach to wymaga znacznie większej "rzeźby" (czyli więcej sie napracujesz). nie zastosujesz dostepnych mosfetów N-kanałowych bo wymagałoby to włączenia ich od strony masy, zostają droższe i w mniejszym wyborze mosfety P-kanałowe albo tranzystory PNP bipolarne, a to wymaga odwrócenia logiki sterowania na kolejnym tranzyztorze NPN (w/g schematu w twoim pierwszym poście wygaszenie światła w samochodzie powoduje zapalenie w przyczepie, a nie o to przecie idzie). Kolejny problem - tranzystor zwłaszcza bipolarny nie jest kluczem idealnym, w rezultacie wystepuje spadek napięcia i grzanie tranzystorów - z klucza do świateł stopu będziesz musiał odprowacić jakieś 2..3W ciepła (konieczny radiator).
    Do tego dochodzi kwestia niezawodności - układ na przekaźnikach naprawisz w 10s przez wymianę przekaźnika, układu na tranzystorach nie naprawisz w trasie wcale...
    WOW, jaka profeska. Dzięki kolego - na właśnie taką odpowiedź wyczekiwałem.

Czy poda mi ktoś jeszcze linka do prostego gotowego obwodu z przekaźnikiem ?

Googlowałem trochę, ale układy które znalazłem są jakieś dziwne.

EDIT: OK, znalazłem. Zamykam.
    EDIT: Hm, nie mogę zamknąć. Temat jest do zamknięcia.